O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va Qirg‘iz Respublikasi Energetika vazirligining Qo‘shma bayonoti
• O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va Qirg‘iz Respublikasi Energetika vazirligining Qo‘shma bayonoti
Shuni ma’lum qilamizki, 2021-yil 11-martda Qirg‘iz Respublikasi Energetika va sanoat vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi o‘rtasida imzolangan Bayonnomaga muvofiq, elektr energiyasini o‘zaro yetkazib berish tasdiqlangan jadvallarga muvofiq amalga oshiriladi.
Markaziy Osiyo mintaqasida suvning kamligi hisobga olinib, To‘xtagul suv omborining o‘ta og‘ir darajaga tushishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida tomonlar xo‘jalik yurituvchi subyektlar o‘rtasidagi kelishuvlarga asosan Turkmaniston gazidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasini Qirg‘iz Respublikasiga yetkazib berildi.
Shu bilan birga, shartnoma asosidagi kelishuvlarga muvofiq, elektr energiyasini Turkmanistondan Qirg‘iz Respublikasiga O‘zbekiston energetika tizimi orqali tranzit qilish energetika tizimlarining imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda amalga oshirilmoqda.
Ta’kidlash lozimki, tomonlarning xo‘jalik yurituvchi subyektlari o‘rtasida 2023-yilda Turkmaniston elektr energiyasi tranzitini ta’minlashga qaratilgan tegishli shartnomalar imzolangan.
Ikki mamlakat energetika vazirliklari va energetika korxonalari o‘rtasidagi hamkorlik o‘zaro hurmat va energetika tizimlari ishlash rejimining izchilligi tamoyillari asosida amalga oshirilmoqda.

Совместное заявление Министерства энергетики Республики Узбекистан и Министерства энергетики Кыргызской Республики
• Совместное заявление Министерства энергетики Республики Узбекистан и Министерства энергетики Кыргызской Республики
Настоящим сообщаем что в соответствии с Протоколом, подписанным 11 марта 2021 г. между Министерством энергетики и промышленности Кыргызской Республики и Министерством энергетики Республики Узбекистан, Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан, производится взаимная поставка электроэнергии, согласно утвержденных сторонами графиков.
Принимая во внимание, что в Центрально-Азиатском регионе наблюдалось маловодье, в целях недопущения сработки Токтогульского водохранилища до критического уровня, в соответствии с договоренностями между хозяйствующими субъектами сторон осуществлена поставка в Кыргызскую Республику произведённой из туркменского газа электрической энергии.
Вместе с этим, в соответствии с договоренностями на контрактной основе осуществляется транзит электроэнергии из Туркменистана в Кыргызскую Республику через энергосистему Узбекистана исходя из пропускной возможности энергосистем.
При этом необходимо отметить, что хозяйствующими субъектами сторон подписаны соответствующие контракты, направленные на обеспечение транзита туркменской электрической энергии в 2023 г.
Сотрудничество между министерствами энергетики и энергетическими компаниями двух стран осуществляется на принципах взаимоуважения и согласованности режима работы энергосистем.