ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА ЯПОНИЯ ЭЛЧИСИ БИЛАН УЧРАШУВ БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов жорий йилнинг 19 ноябрь куни Япониянинг мамлакатимиздаги элчиси Йошинори Фудзиямани қабул қилди.
Учрашув Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифига тайёргарлик кўриш доирасида ташкил этилди.
Мулоқотда Япония Иқтисодиёт, савдо ва саноат вазирлиги вакиллари иштирок этди.
Учрашувда таъкидланганидек, Япония Ўзбекистоннинг стратегик ҳамкори бўлиб, узоқ йиллардан буён республикага энг илғор технологияларни амалиётга жорий этишда ёрдам бериб келмоқда.
Томонлар энергетика, нефть-газ, кимё ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқлари бўйича ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Музокарада кўмирга асосланган электр энергиясини ишлаб чиқариш лойиҳасининг мақсадга мувофиқлигига эътибор қаратилди.
Япония томони Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг япон компаниялари ҳамкорликда амалга ошириш  режалаштирилаётган инвестиция лойиҳалари бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Қайд этиш керак, Ўзбекистон электр энергетикаси соҳасида Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JIKA) молиявий кўмаги билан Навоий ИЭСнинг буғ-газ қурилмаси (БГҚ) ва Тўрақўрғон ИЭС қурилиши лойиҳаларини бугунги кунда муваффақиятли амалга оширмоқда.
Агар мамлакатимизда йиллик электр энергиясини ишлаб чиқариш тахминан 65 миллиард кВт.с ни ташкил қилса, шундан 57 млрд. кВт. с иссиқлик станцияларида ишлаб чиқарилмоқда.  JIKA молиявий кўмагида қурилган буғ-газ станцияларининг иссиқлик электр станцияларида ишлаб чиқарилган умумий электр энергияси ҳажмининг 20-25 фоизини ташкил этади.
Бугунги кунда "Навоий ИЭСда учинчи буғ-газ қурилмаси қурилиши" лойиҳаси доирасида қуввати камида 600 МВт тенг электр энергияси ишлаб чиқаришни ривожлантириш лойиҳаси доирасида ҳамкорлик давом этмоқда. Шунинг билан бирга, Навоий ИЭСда  тўртинчи буғ-газ қурилмаси қурилишини молиялаштириш масаласи ҳам кўриб чиқиляпти.
Таъкидлаш жоизки, Япония компаниялари билан нефть-газ соҳасида ҳамкорлик ривожланиб бормоқда. Хусусан, "Ўзбекнефтгаз" АЖ "Mitsubishi Corporation" билан ҳамкорликда табиий газдан моноэтиленгликолни ишлаб чиқариш масаласини ўрганмоқда.
Бундан ташқари, "Yokogawa Corporation" билан "Ўзбекнефтгаз" АЖ ўртасида технологик жараёнларни бошқариш тизимини автоматлаштириш соҳасида ўзаро англашинув меморандуми имзоланган.

В МИНЭНЕРГО ПРОШЛА ВСТРЕЧА С ПОСЛОМ ЯПОНИИ
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов 19 ноября т.г. провел встречу с Послом Японии в стране Йошинори Фудзиямой.
В переговорах приняли участие представители Министерства экономики, торговли и промышленности Японии.
Как было отмечено в ходе встречи, Япония является для Узбекистана стратегическим партнером, который на протяжении многих лет поддерживает республику при внедрении в практику самых передовых технологий.
Стороны обсудили направления расширения сотрудничества в энергетической, нефтегазовой, химической и других отраслях экономики.
Было уделено внимание возможности реализации проекта по генерации электроэнергии на угле.
Японской стороной поддержаны инициативы Министерства энергетики Республики Узбекистан по планируемым к реализации совместно с японскими компаниями инвестиционных проектов.
Отметим, что в электроэнергетической сфере Узбекистане при финансовой поддержке Японского агентства международного сотрудничества (ДЖАЙКА) на сегодняшний день успешно реализованы проекты по строительству парогазовой установки (ПГУ) Навоийской ТЭС и возведению Туракурганской ТЭС.
Если годовая выработка электроэнергии в стране составляет порядка 65 млрд. кВт. ч, из которых 57 млрд. кВт. ч вырабатывается на тепловых станциях, то вклад ТЭС с парогазовыми установками, построенными при поддержке ДЖАЙКА, будет составлять порядка 20-25% от общей выработки тепловых электростанций.
В настоящее время ведется сотрудничество в рамках реализации проекта по проекту «Строительство третьей парогазовой установки на Навоийской ТЭС» мощностью не менее 600 МВт. Прорабатывается также вопрос финансирования строительства четвертой ПГУ Навоийской ТЭС.
Развивается сотрудничество с компаниями Японии в нефтегазовой области. В частности, АО «Узбекнефтегаз» совместно с «Mitsubishi Corporation» изучается вопрос выпуска моноэтиленгликоля из природного газа, получаемого путём утилизации сжигаемых попутных и факельных газов.
Кроме того, заключен меморандум о взаимопонимании с компанией «Yokogawa Corporation»в области автоматизации систем управления технологическими процессами АО «Узбекнефтегаз».