«ЎЗБЕКНЕФТГАЗ» ВА «ЎЗТРАНСГАЗ» ЎЗБЕКИСТОН САНОАТ ЯРМАРКАСИДА ИШТИРОК ЭТМОҚДА
«Ўзбекнефтгаз», «Ўзтрансгаз» ва «Ҳудудгазтаъминот» акциядорлик жамиятлари жорий йилнинг 18-22 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон саноат ярмаркаси ва кооперация биржасида иштирок этмоқда.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар шу кунларда экспортга мўлжалланган ўз маҳсулотларини "Ўзэкспомарказ" миллий кўргазма мажмуаси павильонларида намойиш этиш билан бирга, маҳаллийлаштириш жараёнларини чуқурлаштириш ва рақобатбардошликни ошириш борасида ҳамкорлик ўрнатиш имкониятларини ўрганмоқда.
"Ўзбекнефтгаз" АЖ стендида айни пайтда импорт қилинаётган, бироқ маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан ўзлаштирилиши мумкин бўлган 50 га яқин турдаги маҳсулотлар намойиш этиляпти.
Шунингдек, бу ерда "Ўзбекнефтгаз" АЖ тизимида ишлаб чиқарилган ва экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ҳам тақдим этилган. Ушбу рўйхатдан автомобиль газ баллонлари, полимер ва нефть маҳсулотлари, газ олтингугурти, металл ва композит газ баллонлари, полиэтилен қувурлар ҳамда тайёр пластик маҳсулотлар жой олган.
Кўргазмада "Ўзтрансгаз" АЖ компания тизимига кирувчи корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар бўйича тақдимот ўтказмоқда. Барча хоҳловчилар стендда "Ўзтрансгаз" АЖ имкониятлари ва унинг келажакдаги режалари, шу жумладан, истиқболли лойиҳалар ҳақида маълумот олишлари мумкин. Бу ҳақдаги фильм махсус ўрнатилган мониторда доимий равишда намойиш этилмоқда.
"Ҳудудгазтаъминот" АЖ мутахассислари тадбир давомида ўз маҳсулотларидан фойдаланиш ва уларнинг янги турларига буюртма бериш учун маҳаллий ишлаб чиқарувчилар билан саноат кооперацияси имкониятлари тўғрисидаги масалалар юзасидан мулоқот ўтказяпти.
Қайд этиш керак, мазкур саноат ярмаркасида Ўзбекистоннинг 1000 га яқин ишлаб чиқариш корхоналари ўзларининг 10 мингдан ортиқ турдаги маҳсулотларини намойиш этмоқда.
Тадбирнинг биринчи куни Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузурида ташкил этилган янги www.cooperation.uz электрон кооперация порталининг тақдимоти бўлиб ўтди. Ушбу платформа туфайли тадбиркорлик субъектлари ўзларига ҳамкорлар топишлари, узоқ муддатли шериклик алоқаларини ўрнатишлари ва саноат маҳсулотларини етказиб бериш бўйича тезкор шартномалар тузишлари мумкин.
Ярмарка ва биржа доирасида тармоқ ва минтақавий корхоналарнинг саноат салоҳияти тақдимотлари, В2В форматидаги учрашувлари ташкил этилиб, бу ишбилармон доиралар вакиллари, йирик саноат корхоналари, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик вакиллари ўртасида янги шартномалар тузиш имконини беради.

«УЗБЕКНЕФТГАЗ» И «УЗТРАНСГАЗ» УЧАСТВУЮТ В ПРОМЫШЛЕННОЙ ЯРМАРКЕ УЗБЕКИСТАНА
Акционерные общества «Узбекнефтегаз», «Узтрансгаз», «Худудгазтаминот» принимают участие в Промышленной ярмарке и кооперационной бирже Узбекистана, которые проходят 18-22 ноября т.г. в Ташкенте.
Отечественные производители представляют в эти дни в павильонах Национального выставочного комплекса «Узэкспоцентр» свою экспортоориентированную продукцию, изучают возможности кооперации с целью углубления процессов локализации, повышения конкурентоспособности.
На стенде АО «Узбекнефтегаз» представлены около 50 видов импортируемой в настоящее время продукции, которая может быть освоена отечественными производителями.
Также здесь представлена экспортная продукция, производимая в системе АО «Узбекнефтегаз». В этом перечне автомобильные газовые баллоны, полимерные и нефтепродукты, газовая сера, металлические и композитные газовые баллоны, полиэтиленовые трубы и готовые пластмассовые изделия.
«Узтрансгаз» также представляет на промышленной выставке презентацию о видах продукции, которые выпускаются на входящих в его систему предприятиях. На стенде все заинтересованные могут получить информацию о возможностях АО «Узтрансгаз» и его планах на будущее, в том числе перспективных проектах. Фильм об этом постоянно демонстрируется на специально установленном мониторе.
Специалисты АО «Худудгазтаминот» отвечают в ходе мероприятий на вопросы о возможностях промышленной кооперации с отечественными производителями с целью использования выпускающейся у них продукции и заказа новых ее видов.
Отметим, что на данной Промышленной ярмарке почти 1000 производственных предприятий Узбекистана представили более 10 тысяч видов собственной продукции.
В первый день состоялась презентация нового портала электронной кооперации www.cooperation.uz, созданного при Министерстве экономики и промышленности Узбекистана. Благодаря этой платформе бизнес-субъекты смогут находить партнеров, устанавливать долгосрочные партнерские отношения и оперативно заключать деловые контракты на поставку промышленных товаров.
В рамках ярмарки и биржи проходят презентации промышленного потенциала отраслевых и региональных предприятий, встречи в формате В2В, которые дают возможность заключения новых договоренностей между представителями деловых кругов, бизнесменов, крупных промышленных предприятий, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.