Farg‘ona NQIZga yangi turdagi aviakerosin ishlab chiqarish uchun muvofiqlik sertifikati berildi
Farg‘ona NQIZ (FNQIZ)da sinov tarzida gaz-turbinali dvigatellar uchun JET A-1 aviatsiya yoqilg‘isi partiyasi ishlab chiqarildi. Ushbu yoqilg‘i Yevropa sifat standartiga javob beradi va xalqaro aviatsiya bozorida, jumladan Airbus va Boeing samolyotlarida unga talab juda yuqori.
FNQIZ tomonidan ishlab chiqarilgan JET A-1 aviatsiya yoqilg‘isi Butunrossiya neftni qayta ishlash ilmiy-tadqiqot instituti (BNQI ITI OAJ) tomonidan o‘tkaziladigan malaka sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tdi. Ushbu sinovlardan so‘ng ishlab chiqarish texnologiyasi tasdiqlandi hamda hozirda O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligidan muvofiqlik sertifikati olindi.
JET A-1 yoqilg‘i ishlab chiqarish metodologiyasi ASTM texnologiya standarti (AQSH) asosida ishlab chiqilgan mahsulotdir. ASTM asosida texnologik jarayonni tashkil etish uchun FNQIZga 3 million dollarlik maxsus laboratoriya jihozlari keltirildi. Laboratoriya akkreditatsiyadan o‘tkazilgani haqida tegishli attestatlar olindi.
“Muvofiqlik sertifikatining qo‘lga kiritilishi zavodning yuqori sifatli va zamonaviy aviayoqilg‘i ishlab chiqarish qobiliyatidan dalolat beradi. Mahsulot barcha belgilangan standartlar va e’lon qilingan texnologiya talablariga mos keladi”, — dedi O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligi vakili Alisher Dudoyev.
FNQIZ texnologik qurilmalarining konfiguratsiyasi aviakerosin ishlab chiqarish hajmini oyiga 8000 tonnagacha oshirish va kelajakda mahalliy hamda xorijiy aeroportlarga yetkazib berishni ko‘paytirish imkonini beradi.
“Yangi turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish Farg‘ona NQIZni modernizatsiya qilish loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan asosiy ustuvor yo‘nalishlardan biridir. Mamlakatimiz rahbari tomonidan O‘zbekistonni xalqaro transport markaziga aylantirish bo‘yicha e’lon qilingan vazifalardan kelib chiqqan holda, FNQIZ yuqori sifatli xomashyoni ishonchli yetkazib beruvchisiga aylanishga tayyor. Biz mahalliy aeroportlarga aviakerosinni yetkazib berish geografiyasini yaratishni hamda xalqaro havo kemalariga O‘zbekistonda yuqori sifatli mahalliy yoqilg‘i quyib olish imkonini yaratishni rejalashtirmoqdamiz”, — dedi FNQIZ direktori Habib Latipov.

Ферганский НПЗ получил сертификат соответствия на выпуск нового вида авиакеросина
На Ферганском НПЗ (ФНПЗ) получена опытная партия авиационного топлива для газотурбинных двигателей JET A-1. Это топливо соответствует европейскому стандарту качества и пользуется повышенным спросом на международном рынке авиации, включая воздушные судна Airbus и Boeing.
Авиационное топливо JET A-1 производства ФНПЗ прошло квалификационные испытания, проводимые Всероссийским научно-исследовательским институтом нефтепереработки (АО ВНИИ НП). После этих испытаний технология производства была утверждена, и сейчас получен сертификат соответствия Узбекского агентства по техническому регулированию.
Методология производства топлива JET A-1 представляет собой продукт, разработанный на основе технологического стандарта ASTM (США). На ФНПЗ доставлено специальное лабораторное оборудование на сумму 3 млн долларов США для организации технологического процесса на основе ASTM. Получены соответствующие аттестаты аккредитации лаборатории.
«Получение сертификата соответствия говорит о высокой способности завода производить качественное и современное авиационное топливо. Продукция соответствует всем установленным нормам и заявленной технологии», – отметил представитель Узбекского агентства по техническому регулированию Алишер Дудоев.
Конфигурация технологических установок ФНПЗ позволяет увеличить производство авиакеросина до 8 тыс. тонн в месяц и в перспективе нарастить поставки как в местные, так и зарубежные аэропорты.
«Освоение новых видов продукции – один из основных приоритетов, реализуемых в рамках проекта модернизации Ферганского НПЗ. В свете озвученных руководством страны задач по превращению Узбекистана в международный транспортный хаб, ФНПЗ готов стать надежным поставщиком качественного сырья. В наших планах создать географию поставок авиакеросина в местные аэропорты и дать возможность международным суднам заправляться в Узбекистане качественным топливом отечественного производства», – отметил директор ФНПЗ Хабиб Латипов.
В настоящее время на ФНПЗ ведутся работы по обеспечению промышленного выпуска нового вида авиационного топлива.