ЎЗБЕКИСТОН SOCAR КОМПАНИЯСИ БИЛАН БИРГА НЕФТЬ-КИМЁ МАҲСУЛОТЛАРИ ЭКСПОРТИ БИЛАН ШУҒУЛЛАНАДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида шу йилнинг 22 ноябрида Озарбайжон делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди. Делагация таркибига «Socar»,«Socar Trading» ва «Chemtrade LLC» компаниялари вакиллари кирди.
Ўзбекистон томони номидан энергетика вазири ўринбосари, шунингдек «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва «Ўзкимёсаноат» АЖ раҳбарияти вакиллари иш юритди.
Томонлар Европа йўналишидаги кимёвий ва нефткимё маҳсулотлари экспортига йўналтирилган қўшма корхонани ташкил қилиш масаласини муҳокама қилди.
Ушбу режалар Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентлари Шавкат Мирзиёев ва Илҳом Алиевнинг Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгаши йиғилиши (2019 йил, 15 октябрь, Баку) доирасидаги учрашувлари пайтида эришилган келишувларга мувофиқ амалга оширилади.
Учрашув давомида Озарбайжон делегацияси раҳбари, «SocarTrading» компанияси нефтькимё маҳсулотлари департаментининг маркетинг ва сотув бўйича бош директори Руфат Катибли Ўзбекистоннинг нефтни қайта ишлаш заводларига углеводород хом ашёсини етказиб беришдан манфаатдор эканлигини ҳам маълум қилди.
Учрашув якунларига кўра, мақсадлар баённомаси, шунингдек SOCAR, «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва «Ўзкимёсаноат» АЖ ўртасида қўшма корхонани тузиш тўғрисидаги “Йўл харитаси”ни тайёрлаш ва имзолаш ҳақида келишувга эришилди ва у кимёвий, нефткимё маҳсулотлари ва ўғитларни Европа бозорларига етказиб бериш билан шуғулланади.

ЭКСПОРТОМ УЗБЕКСКОЙ НЕФТЕХИМИЧЕСКОЙ ПРОДУКЦИИ ЗАЙМЕТСЯ СП С КОМПАНИЕЙ SOCAR
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 22 ноября т.г. состоялись встреча с делегацией Азербайджана, в состав которой вошли представители компаний «Socar», «Socar Trading» и «Chemtrade LLC».
Узбекскую сторону представлял первый заместитель министра энергетики, а также члены руководства АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узхимпром».
Стороны обсудили вопрос создания совместного предприятия, ориентированного на экспорт химической и нефтехимической продукции в европейском направлении.
Данные планы реализуются в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе встречи Президентов Узбекистана и Азербайджана Шавката Мирзиёева и Ильхама Алиева в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств (15 октября 2019 года, Баку).
В рамках встречи глава азербайджанской делегации, главный менеджер по маркетингу и продажам департамента нефтехимической продукции компании «Socar Trading» Руфат Катибли сообщил также о заинтересованности в поставках углеводородного сырья на нефтеперерабатывающие заводы Узбекистана.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке и подписании Протокола намерений, а также «Дорожной карты» по созданию совместного предприятия между компанией SOCAR, АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узхимпром», которое будет заниматься экспортом химической, нефтехимической продукции и удобрений на европейские рынки.