Navoiy viloyatida qurilayotgan shamol elektr stansiyasi uchun Xitoydan turbina va generatorlar olib kelinmoqda
• Navoiy viloyatida qurilayotgan shamol elektr stansiyasi uchun Xitoydan turbina va generatorlar olib kelinmoqda
Xabar berganimizdek, Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi tomonidan Navoiy viloyatining Tomdi tumanida quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi qurilmoqda.
“Masdar” va Xitoyning “Goldwind” kompaniyalari o‘rtasida Navoiy viloyatining Tomdi tumanida qurilayotgan shamol elektr stansiyasi uchun 111 ta turbinani yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolangan.
Shunga ko‘ra, Xitoyning Lanjou shahridan O‘zbekistonda qurilayotgan shamol elektr stansiyasi uchun shamol generator va turbinalari maxsus transport vositalari orqali olib kelinmoqda.
Mazkur elektr stansiya joriy yil yakunida ishga tushiriladi va u Markaziy Osiyodagi eng yirik shamol elektr stansiyasi bo‘lib hisoblanadi.
Stansiya to‘liq ishga tushirilgach, yiliga 1 mlrd 800 mln kVt.soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Buning natijasida yiliga 540 mln kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishiladi va atmosferaga 720 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinadi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu yirik loyiha Prezidentimizning 2020-yil 22-dekabrdagi qarori asosida amalga oshirilmoqda.

Для строящейся в Навоийской области ветровой электростанции из Китая доставляются ветрогенераторы
Как сообщали, в Томдынском районе Навоийской области эмиратской компанией «Masdar» ведется строительство ветряной электростанции мощностью 500 МВт.
«Масдар» и китайская компания «Goldwind» подписали контракт на поставку 111 турбин для строящейся ветровой электростанции в Томдынском районе Навоийской области.
Ветрогенераторы для строящейся в Узбекистане ветровой электростанции доставляют из Ланьчжоу, Китай, на спецавтомобилях.
Данная электростанция будет введена в эксплуатацию в конце этого года и считается крупнейшей ветровой электростанцией в Центральной Азии.
После ввода на полную мощность, станция в год будет производить 1 миллиард 800 миллионов кВт часов электроэнергии. В результате будет сэкономлено 540 миллионов кубометров природного газа в год и предотвращено 720 тысяч тонн выбросов вредных газов в атмосферу.
Напоминаем, что этот крупный проект реализуется на основании постановления Президента от 22 декабря 2020 года.