“НАВОИЙАЗОТ” АЖДА РАҚОБАТБАРДОШЛИКНИ ОШИРИШГА ҚАРАТИЛГАН ҚАТОР ЛОЙИҲАЛАР АМАЛГА ОШИРИЛМОҚДА
Ўзбекистон Республикаси энергетика вазири “Навоийазот” АЖ да инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш жараёнини ўрганиш ва таҳлил қилиш мақсадида ишчи йиғилишини ўтказди.
Ҳозирги пайтда “Навоийазот” АЖ да узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган, технологияларни модернизация қилишга ва корхоналарни техник қайта жиҳозлашга йўналтирилган инвестициявий лойиҳалар фаол амалга оширилмоқда. Бундан мақсад ишлаб чиқарилаётган маҳсулот сифатини яхшилаш ва унинг таннархини пасайтириш ҳисобидан корхона маҳсулотининг мамлакат бозорида ва хорижий бозорлардаги барқарор рақобатбардошлигини таъминлашдан иборат.
Хусусан, “Навоийазот” АЖ негизида поливинилхлорид (ПВХ), каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш мажмуаси қурилиши олиб борилмоқда. ПВХ ишлаб чиқаришнинг мўлжалланаётган қуввати 100 минг тонна, каустик сода – 71,8 минг тонна ва метанол – 295,4 минг тоннани ташкил этади.
Маҳаллий поливинилхлорид ишлаб чиқариш қувватининг ташкил қилиниши, шунингдек каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш қувватларининг кенгайтирилиши валюта маблағларини тежаш мақсадида импорт ўрнини босувчи маҳсулотни маҳаллийлаштириш; ишлаб чиқарилаётган импорт ўрнини босувчи маҳсулот номенклатурасини кенгайтириш ва мавжуд хом ашё ресурсларига чуқур ишлов берилишини таъминлайди; янги иш ўринлари яратилиши ҳамда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ривожланишига янги рағбат берилишига хизмат қилади.
Аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш бўйича лойиҳанинг амалга оширилиши 2019-2020 йилларга мўлжалланган. Олинадиган маҳсулот қуввати йилига 660 минг тонна аммиакни ва 577,5 минг тонна карбамидни ташкил қилади. Ишлаб чиқаришга замонавий ресурсларни тежовчи технологиялар жорий қилиниши кўзда тутилмоқда. Лойиҳанинг амалга оширилиши “Навоийазот” АЖ да 1965-1967 йилларда фойдаланишга топширилган  биринчи ва иккинчи навбатли аммиак ишлаб чиқариш бўйича маънан ва жисмонан эскирган ишлаб чиқариш ускуналарини фойдаланишдан воз кечиш имконини беради. Бу эса минерал ўғитлар ишлаб чиқариш учун аммиакни барқарор ишлаб чиқарилишини таъминлайди. Амалдаги ишлаб чиқаришларга нисбатан аммиак ишлаб чиқаришга энергия сарфи камаяди, атроф-муҳитга зарарли чиқаришлар даражаси пасаяди, азотли минерал ўғитлар ишлаб чиқарилиши ортади.
“Навоийазот” АЖ да амалга оширилаётган яна бир лойиҳа – азот кислотасини ишлаб чиқариш билан боғлиқ. Бу йилига 500 минг тонна кучсиз азот кислотасини ишлаб чиқариш, 1-2 навбатли кучсиз азот кислотасини ишлаб чиқариш бўйича маънан ва жисмонан эскирган ишлаб чиқариш ускуналарини фойдаланишдан чиқариш имконини беради. Лойиҳанинг амалга оширилиши азот ўғитларини олишга йўналтирилган бир қатор ишлаб чиқаришларнинг янгиланишига ва ривожланишига туртки бўлади, ва бу ўз навбатида, республика қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга хизмат қилади.
Санаб ўтилган лойиҳаларнинг амалга оширилиши маҳсулот бирлигига нисбатан энергия истеъмолини жиддий равишда қисқартириш, қатор моддий-техник ресурслар импортини йўлга қўйиш, таннархини пасайтирган ҳолда маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш имконини беради.

Министр энергетики Республики Узбекистан провел рабочее совещание на АО «Навоиазот» с целью изучения и разбора хода реализации инвестиционных проектов.
Сегодня на АО «Навоиазот» активно реализуются инвестиционные проекты, рассчитанные на долгосрочную перспективу и направленные на модернизацию технологий и техническое перевооружение производств предприятия с целью обеспечения устойчивой конкурентоспособности продукции предприятия на отечественном и зарубежном рынках за счёт улучшения качества выпускаемой продукции, снижения её себестоимости.
В частности, на базе АО «Навоиазот» идет строительство комплекса производств поливинилхлорида (ПВХ), каустической соды и метанола. Ожидаемая мощность производства ПВХ составляет 100 тысяч тонн, каустической соды – 71,8 тысяч тонн и метанола – 295,4 тысяч тонн.
Создание собственного производства поливинилхлорида, а также расширение производственных мощностей по выпуску каустической соды и метанола, позволит обеспечить локализацию импортозамещающей продукции с целью экономии валютных средств; расширение номенклатуры выпускаемой импортозамещающей продукции и обеспечения глубокой переработки имеющихся сырьевых ресурсов; создание дополнительных рабочих мест и новый импульс развитию малого бизнеса и частного предпринимательства.
На реализацию в 2019-2020 годах рассчитан проект производства аммиака и карбамида. Ожидаемая мощность выхода продукции составит 660 тысяч тонн аммиака и 577,5 тысяч тонн карбамида в год. На производстве предусмотрено внедрение современных энергосберегающих технологий. Реализация проекта позволит вывести из строя морально устаревшие и физически изношенные производства аммиака 1-ой и 2-ой очереди на АО «Navoiyazot», введенных в эксплуатацию в 1965-1967 гг., что обеспечит стабильную выработку аммиака для производства минеральных удобрений. Будут снижены энергозатраты на производство аммиака по сравнению с действующими производствами, снижен уровень вредных выбросов в окружающую среду и обеспечен прирост производства азотных минеральных удобрений.
Еще один реализуемый на ОА «Навоиазот» проект – по производству азотной кислоты. Он позволит производить до 500 тысяч тонн слабой азотной кислоты в год, с последующим выводом из эксплуатации морально устаревшего и физически изношенного производства слабой азотной кислоты 1-2 очереди. Реализация проекта даст толчок комплексному обновлению и развитию целого ряда производств направленных на получение азотных удобрений, что в свою очередь послужит развитию сельского хозяйства республики.
Реализация указанных проектов позволит существенно сократить объем потребления энергоресурсов на долю продукции, импорт целого ряда материально-технических ресурсов, увеличить объем производства продукции при снижении ее себестоимости.