Sirdaryo IESda quvvati 1,3 MVt bo’lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushurildi
Mazkur stansiya “On-Grid” rejimida ishlaydi va yiliga qo‘shimcha 2,3 mln kVt-soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi hamda yiliga 750 ming kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinishiga etishiladi.
Buning natijasida yoqilg‘i resurslari tejalib, atmosferaga zararli gazlarning chiqishini kamaytirish imkoni yaratiladi.
Maʼlumot uchun: ayni paytda quyosh fotoelektr sansiyasi quyosh radiatsiyasiga qarab o‘rtacha 800 kVt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarmoqda.
Ushbu loyiha Prezidentimiz tomonidan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kengaytirish bo‘yicha berilgan qator topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida amalga oshirildi.

В Сырдарьинской ТЭС введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 1,3 МВт
Проект работает в режиме «On-Grid» и будет вырабатывать дополнительно 2,3 млн кВт-ч электроэнергии и экономить 750 тыс. кубометров природного газа в год.
В результате появится возможность сэкономить топливные ресурсы и уменьшить выброс вредных газов в атмосферу.
Для информации: в настоящее время солнечная фотоэлектрическая станция производит в среднем 800 кВт час электроэнергии в зависимости от солнечной радиации.
Проект реализован в целях обеспечения исполнения поручений нашего Президента, данных по расширению количества альтернативных источников энергии.