Xitoy kompaniyasi bilan O‘zbekistonda umumiy quvvati 2000 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi
• Xitoy kompaniyasi bilan O‘zbekistonda umumiy quvvati 2000 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri boshchiligidagi delegatsiya a’zolarining Xitoy Xalq Respublikasiga amaliy tashrifi doirasida bugun, 15-fevral kuni Qashqadaryo, Buxoro va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 2000 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha CEEC ENERGY CHINA kompaniyasi bilan anglashuv memorandumi imzolandi.
Ta’kidlash kerakki, mazkur memorandum doirasida Xitoy kompaniyasi tomonidan yurtimizga 2 mlrd dollar miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar kiritiladi.
Ushbu quyosh fotoelektr stansiyalarining ilk quvvatlari joriy yil yakuniga qadar ishga tushirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, stansiyalar 2024-yilda to‘liq quvvat bilan ishlay boshlaydi.
Buning natijasida yiliga 5,2 mlrd kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarilib, 1,4 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishiladi.
Tomonlar ushbu yirik loyihalarning istiqbollari va tez fursatlarda stansiyalar qurilish ishlarini jadal sur’atlarda amalga oshirishga kelishib oldilar.

Подписан меморандум о взаимопонимании с китайской компанией по строительству солнечных фотоэлектростанций общей мощностью 2000 МВт в Узбекистане
• Подписан меморандум о взаимопонимании с китайской компанией по строительству солнечных фотоэлектростанций общей мощностью 2000 МВт в Узбекистане
15 февраля, в рамках практического визита делегации во главе Министром энергетики Республики Узбекистан в Китайскую Народную Республику подписан Меморандум о взаимопонимании с компанией CEEC ENERGY CHINA по строительству фотоэлектрических электростанций общей мощностью 2000 МВт в Кашкадарьинской, Бухарской и Самаркандской областях.
Следует отметить, что в рамках данного меморандума китайская компания будет осуществлять свою деятельность с привлечением прямых инвестиций в нашу страну в размере 2 миллиардов долларов.
Первые мощности этих фотоэлектрических электростанций планируется ввести в эксплуатацию к концу текущего года, а на полную мощность станции заработают в 2024 году.
В результате в год будет вырабатываться 5,2 млрд кВт·ч электроэнергии, в результате чего будет сэкономлено 1,4 млрд кубометров природного газа.
Стороны договорились о перспективах реализации этих крупных проектов и ускорении строительных работ.