ИҚТИДОРЛИ ТАЛАБАЛАР УЧУН «UZBEKISTAN GTL» СТИПЕНДИЯЛАР ДАСТУРИГА ЯКУН ЯСАЛДИ
“Ўзбекнефтгаз” АЖ тузилмасига кирадиган «Uzbekistan GTL» компанияси нефть-газ соҳасида таҳсил олувчи иқтидорли талабалар учун биринчи стипендиялар дастурига якун ясади.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ ташаббуси билан қурилаётган GTL заводи учун кадрлар тайёрлаш дастури доирасида «Uzbekistan GTL» компанияси профилли ўқув юртларининг энг сара битирувчиларини ўз сафига қўшмоқда. Дастурнинг асосий мақсади Қашқадарё вилоятида барпо этилаётган синтетик суюқ ёнилғи ишлаб чиқарувчи ноёб заводда ишлаш учун малакали мутахассисларни тайёрлашдан иборат.
Uzbekistan GTL компанияси томонидан ташкил қилинган нефть-газ соҳасидаги иқтидорли талабалар учун стипендиялар дастури ушбу йўналишдаги олий ўқув юртларидан завод учун энг истеъдодли талабаларни – бўлғуси муҳандисларни саралаб олишга ёрдам берди.
Бу йил Дастурда қатнашиш учун жами 849 нафар талаба ариза топширди, танловнинг иккинчи босқичи – суҳбатга Тошкент шаҳри ва вилоятларидан 393 нафар талаба ўтди. Саралаш босқичи якунлари бўйича стипендиялар дастурининг ғолиблари бир ўқув йили давомида ҳар ойда асосий стипендияларига қўшимча равишда компания стипендиясини ҳам олади, уларга ишлаб чиқариш ва дипломолди амалиётларини ўташга кўмак берилади, бундан ташқари, стипендиатлар кейинчалик GTL заводига ишга киришлари учун кадрлар захирасига киритилади.
Талабалар учун стипендиялар дастури бўйича ҳужжатларни қабул қилиш 15 сентябрдан 15 октябрга қадар давом этди. Бу йил Дастурда қатнашиш учун 849 та ариза қабул қилинди. Дастурнинг якуний босқичига 80 нафар талаба қўйилади.
Танловни ўтказиш учун нефть-газ соҳасидаги олий ўқув юртларининг профессорлари ва ўқитувчилари таклиф қилинди. Стипендиялар дастурини ташкил қилиш ва ўтказишда И.М.Губкин номидаги Россия Давлат нефть ва газ университетининг Тошкент филиали, Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти ва Бухоро муҳандислик-технология институти раҳбарияти алоҳида кўмак кўрсатди.
Саралаш комиссияси аъзоларининг сўзларига кўра, дастурда қатнашиш учун ариза берган йигит-қизларнинг билим даражаси жуда юқори. Талабалар, айниқса, кимё, физика ва нефть-газ иши соҳасида яхши тайёрланиб келишган, чет тилларини яхши билишади, ўзлари ҳақида, шу касбни танлаш сабаблари ҳақида ва келажак режалари ҳақида қизиқарли тарзда сўзлаб беришган.
Танловнинг учта босқичи якунлари бўйича қуйидаги талабалар Uzbekistan GTL компанияси стипендияларининг соҳибига айланди:
1. Абдраманов Жеткербай Парахатбайевич – Қорақалпоғистон Давлат университетининг 4-курс талабаси, таълим йўналиши - “Нефть ва газни қайта ишлаш технологияси”;
2. Ахмеджанова Гавхар Рашидовна – И.М.Губкин номидаги Россия Давлат нефть ва газ университетининг Тошкент филиали 4 курс талабаси, таълим йўналиши – “Корхоналар ва ташкилотлар иқтисодиёти”;
3. Аширов Давид Шавкатович - И.М.Губкин номидаги Россия Давлат нефть ва газ университетининг Тошкент филиали 3 курс талабаси, таълим йўналиши – “Газ қазиб чиқариш, газ конденсати ва ер ости омборлари объектларидан фойдаланиш ва уларга хизмат кўрсатиш”;
4. Дусмуродов Бегзод Собир ўғли – Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институтининг 4 курс талабаси, таълим йўналиши – “Электр энергетикаси”;
5. Сунатов Шохрух Шамсиевич – Ўзбекистон Миллий университетининг 1 курс магистранти, таълим йўналиши – “Кимё”;
6. Кузибаев Шихназар Фарход ўғли – Тошкент кимё-технология институтининг 3 курс талабаси, таълим йўналиши – “Нефть ва газни қайта ишлаш технологияси”;
7. Кузиев Жавлонбек Мусамадович – Тошкент Давлат техника институтининг 4 курс талабаси, таълим йўналиши – “Технологик жараёнларни автоматлаштириш ва бошқариш”;
8. Муродова Юлдуз Маликжон қизи – Бухоро муҳандислик-технология институтининг 3 курс талабаси, таълим йўналиши – “Нефть ва газ технологиялари”;
9. Мухиддинов Шерзод Санжар ўғли - И.М.Губкин номидаги Россия Давлат нефть ва газ университетининг Тошкент филиали 4 курс талабаси, таълим йўналиши – “Нефть қазиб чиқариш соҳасидан фойдаланиш ва унга хизмат кўрсатиш”;
10. Усманов Умиджон Равшан ўғли – Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетининг 2 курс магистранти, таълим йўналиши – “Машинасозлик технологияси”;
11. Халимов Адхамбек Акром ўғли – Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институтининг 4 курс талабаси, таълим йўналиши – “Технологик машиналар ва ускуналар”;
12. Нураддинов Нураддин Одамбой ўғли – Бухоро муҳандислик-технология институтининг 4 курс талабаси, таълим йўналиши – “Нефть ва газ технологияси ҳамда кимё саноати”.
Uzbekistan GTL компанияси Дастур ғолибларини табриклайди, ўқишда ва нефть-газ соҳасидаги кейинги касб фаолиятларида юқори натижаларга эришишларини тилайди.

ПОДВЕДЕНЫ ИТОГИ СТИПЕНДИАЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ «UZBEKISTAN GTL» ДЛЯ ОДАРЕННЫХ СТУДЕНТОВ
Компания «Uzbekistan GTL», входящая в структуру АО «Узбекнефтегаз», подвела итоги первой стипендиальной программы для одаренных студентов нефтегазового профиля.
В рамках программы подготовки кадров для строящегося завода GTL, инициированной АО «Узбекнефтегаз», компания «Uzbekistan GTL», отбирает в свои ряды лучших выпускников профильных учебных заведений. Основная цель программы – подготовка квалифицированных специалистов для работы на строящемся в Кашкадарьинской области, уникальном заводе по производству синтетического жидкого топлива.
Стипендиальная программа для одаренных студентов нефтегазового профиля, организованная компанией Uzbekistan GTL, помогла отобрать наиболее талантливых студентов из профильных вузов – будущих инженеров для завода.
Всего из 849 человек, подавших заявки на участие в Программе в этом году, во второй этап – собеседование – прошли 393 студента из Ташкента и регионов Узбекистана. По итогам отборочных этапов победители стипендиальной программы ежемесячно в течение одного учебного года будут получать стипендию в дополнение к основной, им будет оказано содействие в прохождении производственной и преддипломной практики, кроме того стипендиаты будут включены в кадровый резерв компании для дальнейшего трудоустройства на заводе GTL.
Прием документов по стипендиальной программе для студентов осуществлялся с 15 сентября до 15 октября. На участие в Программе в этом году было подано 849 заявок. К заключительному этапу Программы было допущено 80 человек.
Для проведения конкурсного отбора были приглашены профессоры и преподаватели профильных вузов. Особую поддержку в организации и проведении стипендиальной программы оказали руководство филиала РГУ нефти и газа им. И.М.Губкина в г.Ташкене, Каршинского инженерно-экономического института и Бухарского инженерно-технологического института.
По словам членов отборочной комиссии, уровень ребят, подавших заявки на участие в программе был очень высоким. Студенты пришли подготовленными, особенно в области химии, физики и нефтегазового дела, хорошо владеют иностранными языками, интересно рассказывали о себе, о причинах выбранной профессии и о планах на будущее.
По итогам трех этапов конкурсного отбора следующие студенты стали обладателями стипендии компании Uzbekistan GTL:
1. Абдраманов Жеткербай Парахатбайевич - студент 4-го курса Каракалпакского государственного университета, направление обучения «Технология переработки нефти и газа»;
2. Ахмеджанова Гавхар Рашидовна - студентка 4-го курса филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, направление обучения «Экономика предприятий и организаций»;
3. Аширов Давид Шавкатович - студент 3-го курса филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, направление обучения «Эксплуатация и обслуживание объектов добычи газа, газоконденсата и подземных хранилищ»;
4. Дусмуродов Бегзод Собир угли - студент 4-го курса Каршинского инженерно- экономического института, направление обучения «Электроэнергетика»;
5. Сунатов Шохрух Шамсиевич – магистрант 1-го курса Национального универститета Узбекистана, направление обучения "Химия";
6. Кузибаев Шихназар Фарход угли - студент 3-го курса Ташкентского химико-технологического института, направление обучения «Технология переработки нефти и газа»;
7. Кузиев Жавлонбек Мусамадович - студент 4-го курса Ташкентского государственного технического института, направление обучения «Автоматизирование и управление технологических процессов»;
8. Муродова Юлдуз Маликжон кизи - студентка 3-го курса Бухарского инженерно-технологического института, направление обучения «Технологии нефти и газа»;
9. Мухиддинов Шерзод Санжар угли - студент 4-го курса филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, направление обучения «Эксплуатации и обслуживание добычи нефти»;
10. Усманов Умиджон Равшан угли - магистрант 2-го курса Туринского политехнического университета в г. Ташкенте, направление обучения «Технология машиностроения»;
11. Халимов Адхамбек Акром угли - студент 4-го курса Каршинского инженерно-экономического института, направление обучения «Технологические машины и оборудования»;
12. Нураддинов Нураддин Одамбой угли - студент 4-го курса Бухарского инженерно-технологического института, направление обучения «Технология нефти и газа и химической промышленности».
Компания Uzbekistan GTL поздравляет победителей Программы, желает успехов в учебе и достижения высоких результатов в дальнейшей профессиональной деятельности в нефтегазовой отрасли.