ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА «ENERGY CHINA» БИЛАН ҲАМКОРЛИК МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
Шу йилнинг 27 ноябрь куни Энергетика вазирлигида Хитойнинг «Energy China» корпорацияси (CEEC) вакиллари билан музокаралар ўтказилди.
Учрашув давомида Хитой томони энергетика тармоғининг барча йўналишлари бўйича ҳамкорликни йўлга қўйишга тайёр эканини билдирди.
Хусусан, Ангрен ИЭС ва Янги Ангрен ИЭС бўйича ҳамкорлик ҳамда барча турдаги хизматлар ва ишларни етказиб бериш билан, мамлакат энергетика тармоғи учун режалаштириш ва аудит ишларини ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Учрашув давомида Ўзбекистон томони республика энергетика секторида, шу жумладан халқаро маслаҳатчилар ва ташкилотларни жалб этган ҳолда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақидаги ахборотни тақдим этди.
Томонлар аниқ ҳамкорлик йўналишларини иссиқлик электр станцияларининг техник аудитини ўтказиш учун хитойлик мутахассисларни жалб этган ҳолда ишлаб чиқиш ҳақида ҳам келишиб олишди.
Қайд этиб ўтамиз, «Energy China» (CEEC) 70 йиллик фаолият тарихига эга бўлиб, йирик давлат корпорацияларидан бири ҳисобланади. CEEC лойиҳаларни амалга оширишнинг режалаштириш ва лойиҳалаштиришдан тортиб, то инвестиция қилиш ва фойдаланишгача бўлган комплекс ечимларини тақдим этади. Фаолият соҳалари – иссиқлик, гидро ва атом энергетикаси, қуёш ва шамол энергиясини ишлаб чиқариш, энергия узатиш ва бошқалар.
CEEC дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатида йирик лойиҳаларни амалга оширишда қатнашган, жаҳоннинг 80 та мамлакатида 200 га яқин филиал ва ваколатхоналари мавжуд. Айни пайтда корпорацияда 150 мингга яқин киши ишлайди, CEEC корпорациясининг йиллик даромади 30 млрд доллардан ошади.

В МИНЭНЕРГО ОБСУДИЛИ ПАРТНЕРСТВО С «ENERGY CHINA»
В Министерстве энергетики 27 ноября т.г. состоялись переговоры с делегацией китайской корпорацией «Energy China» (CEEC).
В ходе встречи, китайской стороной была выражена готовность в налаживании сотрудничества по всем направлениям энергетической отрасли.
В частности, обсуждены возможности сотрудничества по Ангренской ТЭС и Новоангренской ТЭС, а также проведение планирования и аудита для энергетической отрасли страны с поставкой всех видов услуг и работ.
Узбекской стороной была представлена информация о реформах, проводимых в энергетическом секторе Республики Узбекистан, в том числе, с привлечением международных консультантов и организаций.
Стороны договорились о проработке конкретных направлений сотрудничества, в том числе с привлечением китайских специалистов для проведения работ по техническому аудиту теплоэлектростанций.
Добавим, что «Energy China» (CEEC) имеет 70-летнюю историю деятельности и является одной из крупных государственных корпораций. CEEC предоставляет комплексные решения реализации проектов от планирования и проектирования до инвестирования и эксплуатации. Сферы применения - тепло-, гидро- и атомная энергетика, выработка солнечной и ветровой энергии, передача энергии и другие.
CEEC участвовала в реализации крупных проектов в более чем 100 странах мира, имеет около 200 филиалов и представительств в 80 странах. В настоящее время в корпорации работают около 150 тысяч человек, годовой доход CEEC составляет более 30 млрд. долл.