2022-yilda yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida amalga oshirilgan asosiy ishlar sarhisobi: ishga tushirilgan yangi quvvatlar, modernizatsiyalangan tarmoq va podstansiyalar, energiya ta’minotining oshib borishi, yaratilgan yangi ish o‘rinlari
• 2022-yilda yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida amalga oshirilgan asosiy ishlar sarhisobi: ishga tushirilgan yangi quvvatlar, modernizatsiyalangan tarmoq va podstansiyalar, energiya ta’minotining oshib borishi, yaratilgan yangi ish o‘rinlari
2022-yilda yurtimizda umumiy quvvati 1374 megavatt bo‘lgan 6 ta issiqlik va quvvati 100 megavatt bo‘lgan 1 ta quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirildi. Xususan:
➖Buxoro viloyatining Buxoro tumanida quvvati 270 megavatt bo‘lgan gaz-porshenli issiqlik elektr stansiyasi;
➖Toshkent viloyatining Qibray tumanida quvvati 240 megavatt bo‘lgan bug‘-gaz qurilmasi;
➖Xorazm viloyatining Yangiariq tumanida quvvati 174 megavatt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasi;
➖Toshkent viloyatining Qibray tumanida quvvati 230 megavatt bo‘lgan gaz-porshenli issiqlik elektr stansiyasi;
➖Toshkent viloyatining Qibray tumanida quvvati 240 megavatt bo‘lgan zamonaviy issiqlik elektr stansiyasi;
➖Samarqand viloyatining Nuborod tumanida quvvati 100 megavatt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi;
➖Sirdaryo viloyatining Xovos tumanida quvvati 220 megavatt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi.
Ushbu 7 ta elektr stansiya yiliga 11 milliard 300 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Qurilmalarning energiya tejamkorligi hisobiga yiliga 1 milliard 503 million metr kub tabiiy gaz tejalishiga erishiladi.
Stansiyalar qurilishi davomida 3 960 nafar ish o‘rni yaratilgan bo‘lsa, ular ishga tushishi natijasida 545 nafar yangi ish o‘rni yaratildi.
Quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender tanlovlari
1. O‘zbekistonda umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan 3 ta quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha o‘tkazilgan tender tanlovida g‘olib bo‘lgan kopmaniyalar aniqlandi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, Buxoro viloyatida 150 MVt, Namangan viloyatida 150 MVt va Xorazm viloyatida 100 MVt quvvatli quyosh elektr stansiyalari quriladi. Stansiyalar qurilishi 2024 yilda boshlanadi va 2025 yilda ishga tushiriladi.
2. Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi va Qoraqalpog‘iston Respublikasida quvvati 2 00 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender tanlovlari davom etmoqda.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini xarid qilishda imkoniyatlar yaratildi
Prezidentimizning 2022-yil 9-sentabardagi PF-220-son farmoniga asosan energiya tejovchi texnologiyalarni joriy qilish va kichik quvvatli qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha qator imkoniyatlar yaratildi. Ushbu qurilmalar uchun berilgan imtiyoz va afzalliklar:
➖Quyosh panellarini uydan chiqmagan holda onlayn xarid qilish imkoniyati yaratildi. Buning uchun https://energymarket.uz/ platformasiga kirib, xohlagan kompaniyadan, xohlagan quvvatdagi qurilmalarga buyurtma berish mumkin.
➖Jismoniy shaxslar quyosh panellari va quyosh suv isitish qurilmalarini 3 yil muddatga foizsiz, bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olishlari mumkin. Bunda, 5 kilovattgacha bo‘lgan qismiga bo‘lib-bo‘lib to‘lash (rassrochka) imtiyozlari beriladi.
➖Fuqarolar tomonidan qurilmalarni to‘liq xarid qilinganda quyosh panellari xarajatlarinnig 6 mln so‘mgacha va quyosh suv isitish qurilmalarining 2,1 mln so‘mgacha bo‘lgan qismi Energiyani tejash jamg‘marmasi tomonidan kompensatsiya qilib beriladi.
➖Ushbu qurilmalarni o‘rnatganingizdan so‘ng, elektr ta’minoti korxonasi bilan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha shartnoma imzolashingiz mumkin.
➖Agar xonadoningizga 5 kVt quvvatdagi quyosh fotoelektr stansiyasini o‘rnatsangiz, bu sizga o‘rtacha 50 mln so‘mga tushadi va u bugungi kundagi tarif bilan hisoblaganda 9 yilda o‘zini qoplaydi. Keyingi 11 yil quyosh stansiyasidan chiqqan elektr energiyasiga pul to‘lamaysiz.
➖Xonadoningizda ishlab chiqarilgan elektr energiyasining ortgan qismini hududiy elektr tarmoqlari korxonasiga sotib daromad olishingiz mumkin. Bunda tadbirkorlik faoliyati deb hisoblanmaydi va hech qanday soliq to‘lamaysiz.
➖ Qurilmalarni o‘rnatgan va to‘liq ushbu qurilmadan xonadonini elektr energiyasi bilan ta’minlagan (o‘rnatilgan yer maydoni uchun) jismoniy shaxslar 3 yil, tadbirkorlik sub’ektlari esa 10 yil davomida yer va mulk solig‘idan ozod bo‘ladilar.
➖Elektr ta’minoti korxonasi xonadon egasidan elektr energiyasining 1 kVt-soatini amaldagi tarif bo‘yicha o‘rtacha 1000 so‘mdan sotib oladi. Ma’lumot uchun elektr ta’minoti korxonasi aholiga 295 so‘mdan sotadi.
➖Elektr ta’minoti korxonasiga sotgan elektr energiyangizni korxona sizning hisob raqamingizga to‘lab beradi.
➖Hozirgi o‘rnatilgan zamonaviy elektr hisoblagichlar ikki tomonlama hisoblaydi. Ya’ni, xonadoningizda ishlab chiqarilgan elektr energiyasini elektr ta’minoti korxonasiga sotganingiz va elektr ta’minoti korxonasidan olganingizni hisoblab beradi.
➖Bu boradagi barcha jarayonlarni (quyosh panelingiz orqali ishlab chiqarish, soatlik, kunlik, oylik iste’molingiz, ortiqchasini tarmoqqa uzatayotganingiz, qabul qilganingiz va boshqalar) qo‘l telefoningizdagi maxsus ilova orqali onlayn ko‘rib borishingiz mumkin.
➖Quvvati 100 kVt va undan ortiq bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan energiya ishlab chiqaruvchilar qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini o‘rnatganlik uchun mol-mulk solig‘ini to‘lashdan hamda ushbu qurilmalar bilan band bo‘lgan uchastkalar bo‘yicha yer solig‘ini to‘lashdan o‘n yil muddatga ozod etiladi.
➖2024 yil 1 yanvarga qadar qayta tiklanuvchi energiya manbalarini tashkil etish uchun tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan import qilinadigan asbob-uskunalar, texnika, xomashyo, butlovchi buyumlar, ehtiyot qismlar va boshqa materiallar bojxona to‘lovlaridan (qo‘shilgan qiymat solig‘i va bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlardan tashqari) ozod etilgan.
Mazkur elektr stansiya orqali yiliga 432 ming kVt-soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi va natijada 144 ming kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishiladi. Ahamiyatlisi, ushbu stansiya kunduz kuni vazirlik binosini elektr energiyasi bilan to‘liq ta’minlaydi. Shuningdek, elektr energiyasining ortgan qismini hududiy elektr ta’minoti korxonasiga uzatish imkoniyati ham yaratildi.
Davlat idoralari va tashkilotlarida yashil energetika rivojlanmoqda
2022-yilda Vazirlik, idora va mahalliy hokimlik bino-inshootlarida umumiy quvvati 49 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalari ishga tushirildi.
Shu bilan birga umumiy hajmi 733 ming litr bo‘lgan quyosh suv isitish qurilmalari o‘rnatildi.
Elektr energiyasini ishlab chiqarish hajmi oshirildi
2022-yilning yanvar-dekabr oylari davomida respublikamizda jami 74,3 mlrd kVt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi. Bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 3 mlrd kVt-soatga yoki 4,2 foizga ko‘pni tashkil qildi.
Elektr energiyasini yetkazib berish hajmi oshirildi
2022-yilning yanvar-dekabr oylarida respublika iste’molchilariga 62,4 mlrd kVt-soat elektr energiyasi yetkazib berildi. Bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 3,2 mlrd kVt-soatga yoki 5,5 foizga ko‘pni tashkil qildi.
2022/2023-kuz-qish davrida respublika iste’molchilariga jami 34 mlrd 565 mln kVt-soat (o‘tgan kuz-qish mavsumiga nisbatan 2 mlrd 254 mln kVt-soatga ko‘p) elektr energiyasi yetkazib berilishi rejalashtirilgan. Mavsum davomida aholiga 10 mlrd 759 mln kVt-soat elektr energiyasi yetkazib beriladi.
Elektr tarmoqlarida modernizatsiya va rekonstruksiya ishlari
Ishlab chiqarilgan elektr energiyasini iste’molchilarga sifatli yetkazib berilishini ta’minlash maqsadida hududlarda 125,0 km uzunlikdagi magistral elektr uzatish tarmoqlari va 2 ta podstansiya qurildi.
Yuqori kuchlanishli 9 ta podstansiya modernizatsiya qilinib, ularning quvvati 1 241 megavolt amperga oshirildi. Shuningdek, 5 ming kilometrdan ziyod elektr uzatish tarmoqlari va 1113 ta transformator punkti yangilandi.
Gaz va ko‘mir ta’minoti
Respublika bo‘yicha 54,9 km magistral gaz quvurlari va 17 ta gaz taqsimlash stansiyasi rekonstruksiya qilindi, 2 200 km magistral quvurlar texnik diagnostikadan o‘tkazildi.
Shuningdek, 50,7 km gaz tarmoqlari mukammal va joriy ta’mirlanib, rekonstruksiya qilindi, 299 ta gaz taqsimlash punkti rekonstruksiya qilinib, 69,8 mingtasi texnik taftishdan o‘tkazildi.
Jami 51,6 mlrd kub metr tabiiy gaz qazib chiqarildi. Suyuq uglevodorodlar qazib chiqarish 2 922,1 ming tonnani, shundan neft 789,3 ming tonna va kondensat 2 132,8 ming tonnani tashkil etdi.
871,7 ming tonna suyultirilgan gaz, 1 254,6 ming tonna avtobenzin, 800 ming tonna dizel yoqilg‘isi, 110,1 ming tonna mazut, 423,2 ming tonna polietilen, 83,7 ming tonna polipropilen ishlab chiqarildi.
2022-yilda respublika iste’molchilariga 37,7 mlrd kub metr, shundan aholiga 9,3 mlrd kub metr tabiiy gaz, 69,5 mlrd kVt-soat, shundan aholiga 15,3 mlrd kVt-soat elektr energiyasi yetkazib berildi.
Aholi iste’molchilari va ijtimoiy soha uchun 559,2 ming tonna suyultirilgan gaz hamda 1 412,3 ming tonna ko‘mir yetkazib berildi.
Investitsiya
Investitsiya dasturi doirasida 3 647,1 mln dollar hajmda, shundan to‘g‘ridan-to‘g‘ri 2 470 mln dollar xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi.
Aqlli gaz hisoblagichlar o‘rnatildi
Tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etildi.
Ya’ni O‘zbekistondagi 3,5 milliondan ortiq aholi iste’molchilariga tabiiy gaz hisoblagichlarini o‘rnatish ishlari olib borildi.
Natijada bugungi kunda gaz ta’minoti korxonalarida “onlayn” rejimda masofadan nazorat qilish va to‘lovlarni oldindan amalga oshirish (“prepay”) tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Yangi ish o‘rinlari
Yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida jami 1084 ta (neft-gaz – 352 ta, elektr energetika – 732 ta) yangi ish o‘rinlari yaratildi.

Отчет об основных работах, проделанных в топливно-энергетическом комплексе в 2022 году: ввод новых мощностей, модернизация сетей и подстанций, увеличение поставки электроэнергии, создание новых рабочих мест
• Отчет об основных работах, проделанных в топливно-энергетическом комплексе в 2022 году: ввод новых мощностей, модернизация сетей и подстанций, увеличение поставки электроэнергии, создание новых рабочих мест
В 2022 году в нашей стране было запущено 6 тепловых электростанций общей мощностью 1374 МВт и 1 солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 МВт. В частности:
➖Газопоршневая тепловая электростанция мощностью 270 МВт в Бухарском районе Бухарской области;
➖Парогазовая установка мощностью 240 МВт в Кибрайском районе Ташкентской области;
➖Новая тепловая электростанция мощностью 174 МВт в Янгарыкском районе Хорезмской области;
➖Газопоршневая тепловая электростанция мощностью 230 МВт в Кибрайском районе Ташкентской области;
➖Современная ТЭС мощностью 240 МВт в Кибрайском районе Ташкентской области;
➖Солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 МВт в Нубородском районе Самаркандской области;
➖Запущена новая тепловая электростанция мощностью 220 МВт в Хавосском районе Сырдарьинской области.
Эти 7 электростанций производят 11 миллиардов 300 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год. за счет энергоэффективности устройств в год можно сэкономить 1 миллиард 503 миллиона кубометров природного газа.
За время строительства станций создано 3 960 рабочих мест, а в результате их ввода в эксплуатацию создано 545 новых рабочих мест.
Тендеры на строительство солнечных и ветряных электростанций
1. Определены компании-победители тендера на строительство 3-х солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 500 МВт в Узбекистане.
По итогам тендеров будут построены солнечные электростанции мощностью 150 МВт в Бухарской области, 150 МВт в Наманганской области и 100 МВт в Хорезмской области. Строительство станций начнется в 2024 году и будут введены в эксплуатацию в 2025 году.
2. Продолжаются тендеры на строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 300 МВт в Гузорском районе Кашкадарьинской области и ветровой электростанции мощностью 200 МВт в Республике Каракалпакстан.
Созданы возможности для покупки возобновляемых источников энергии
На основании Указа Президента № УП-220 от 9 сентября 2022 года создан ряд возможностей для внедрения энергосберегающих технологий и развития малых возобновляемых источников энергии. Выгоды и преимущества этих устройств:
➖Купить солнечные батареи можно не выходя из дома. Для этого вы можете зайти на сайт https://energymarket.uz/ и заказать устройства нужной мощности у любой компании.
➖Физические лица могут приобрести солнечные батареи и солнечные водонагреватели сроком на 3 года без процентов, при условии оплаты в рассрочку. В этом случае льгота по частичной оплате предоставляется на часть до 5 киловатт.
➖До 6 млн сумов стоимости солнечных панелей и до 2,1 млн сумов солнечных водонагревательных приборов будет компенсировано из средств Фонда энергосбережения при полном приобретении приборов гражданами.
➖После установки этих устройств вы можете подписать договор купли-продажи электроэнергии с энергоснабжающей компанией.
➖Если вы установите у себя дома солнечную фотоэлектрическую установку мощностью 5 кВт, то она обойдется вам в среднем в 50 млн сумов, а окупит себя за 9 лет по сегодняшним расценкам. В течение следующих 11 лет вы не будете платить за электроэнергию, произведенную солнечной электростанцией.
➖Вы можете получать доход, покупая увеличенную часть электроэнергии, произведенной в вашем доме, у региональной электросетевой компании. Это не считается коммерческой деятельностью, и вы не платите никаких налогов.
➖ Физические лица, установившие устройства и снабдившие свой дом электроэнергией от этого устройства (за установленную площадь земельного участка), будут освобождены от уплаты земельного и имущественного налога на 3 года, а субъекты предпринимательства на 10 лет.
➖Электросетевая компания покупает 1 кВт-ч электроэнергии у собственника квартиры в среднем за 1000 сумов по действующему тарифу. Для справки, электроснабжающей компания продает ее физическим лицам по 295 сумов.
➖Электричество, которое вы продали электроснабжающей компании, будет оплачено компанией на ваш номер счета.
➖В настоящее время установленные современные электросчетчики ведут учет двумя способами. То есть он рассчитывает электроэнергию, выработанную в вашем доме, которую вы продали электроснабжающей компании и получили от электроснабжающей компании.
➖Вы можете наблюдать за всем процессом (выработка вашей солнечной батареей, почасовое, суточное, месячное потребление, передача излишков в сеть, прием и т.д.) через специальное приложение на вашем мобильном телефоне.
➖Производители электроэнергии из возобновляемых источников энергии мощностью 100 кВт и более сроком на десять лет освобождаются от уплаты налога на имущество за установку возобновляемых источников энергии и земельного налога на участки, занятые этими устройствами.
➖До 1 января 2024 года оборудования, машины, сырье, комплектующие, запасные части и другие материалы, ввозимые хозяйственными субъектами для создания возобновляемых источников энергии, будут освобождены от уплаты таможенных платежей (налога на добавленную стоимость и таможенных пошлин, за исключением платы за регистрацию).
В здании Минэнерго запущена солнечная фотоэлектрическая установка мощностью 240 кВт
Через эту установку вырабатывается 432 000 кВт-ч электроэнергии в год, в результате чего будет сэкономлено 144 000 кубометров природного газа.
Важно, что эта установка полностью снабжает здание министерства электроэнергией в течение дня. Также создана возможность передачи излишки электроэнергии в компанию региональных электрических сетей.
Зеленая энергетика развивается в государственных органах и организациях
В 2022 году введены в эксплуатацию солнечные фотоэлектрические установки общей мощностью 49 МВт в зданиях министерств, ведомств и местного правительства.
При этом были установлены солнечные водонагревательные устройства общим объемом 733 000 литров.
Увеличился объем производства электроэнергии
Всего за январь-декабрь 2022 года в нашей республике было произведено 74,3 млрд кВт-ч электроэнергии. Это на 3 млрд кВт-ч или на 4,2% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Увеличен объем поставки электроэнергии
В январе-декабре 2022 года потребителям республики поставлено 62,4 млрд кВт-ч электроэнергии. Это на 3,2 млрд кВт-ч или на 5,5% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В осенне-зимний период 2022/2023 годов всего планируется поставить потребителям республики 34 млрд 565 млн кВт-ч электроэнергии (на 2 млрд 254 млн кВт-ч больше, чем в прошлом осенне-зимнем сезоне). В течение сезона населению будет поставлено 10 млрд 759 млн кВт-ч электроэнергии.
Модернизация и реконструкция электрических сетей
В целях обеспечения качественной доставки произведенной электроэнергии потребителям в регионах построены магистральные линии электропередачи протяженностью 125,0 км и 2 подстанции.
Модернизировано 9 высоковольтных подстанций, мощность которых увеличена до 1241 мегавольт-ампер. Также обновлено более 5000 километров линий электропередачи и 1113 трансформаторных пунктов.
Поставка газа и угля
По стране реконструировано 54,9 км магистральных газопроводов и 17 газораспределительных станций, проведено техническое диагностирование 2200 км магистральных газопроводов.
Также, отремонтировано и реконструировано 50,7 км газовых сетей, реконструировано 299 газораспределительных пунктов, техническому осмотру подвергнуто 69,8 тыс.
Всего было добыто 51,6 миллиарда кубометров природного газа. Добыча жидких углеводородов составила 2 922,1 тонн, из них 789,3 тонн нефти и 2 132,8 тонн конденсата.
Произведено 871,7 тыс. тонн сжиженного газа, 1 254,6 тыс. тонн бензина, 800,0 тыс. тонн дизельного топлива, 110,1 тыс. тонн мазута, 423,2 тыс. тонн полиэтилена, 83,7 тыс. тонн полипропилена.
В 2022 году поставлено 37,7 млрд кубометров природного газа, из них населению 9,3 млрд кубометров, поставлено 69,5 млрд кВт-ч электроэнергии, из них населению 15,3 млрд кВт-ч.
Физическим лицам и социальной сфере поставлено 559,2 тыс. тонн сжиженного газа и 1 412,3 тыс. тонн угля.
Инвестиции
В рамках инвестиционной программы осуществлены иностранные инвестиции на сумму 3 647,1 млн долларов, из них 2 470 млн долларов прямые.
Установлены умные газовые счетчики.
Внедрена автоматизированная система учета и контроля природного газа.
То есть проведены работу по установке счетчиков природного газа у более чем 3,5 млн населения в Узбекистане.
В результате сегодня на газоснабжающих предприятиях в режиме «онлайн» запущена система дистанционного управления и авансовых платежей («prepay»).
Новые вакансии
Всего в топливно-энергетическом комплексе создано 1084 новых рабочих мест (нефтегазовый – 352, электроэнергетика – 732).