ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА “MITSUBISHI CORPORATION” БИЛАН ҲАМКОРЛИКНИ РИВОЖЛАНТИРИШ МАСАЛАСИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
• ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА “MITSUBISHI CORPORATION” БИЛАН ҲАМКОРЛИКНИ РИВОЖЛАНТИРИШ МАСАЛАСИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
Жорий йилнинг 28 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов Япониянинг “Mitsubishi Corporation” компанияси раҳбарияти аъзоси Ясаюки Асакурани қабул қилди.
Учрашув жорий йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифига тайёргарлик кўриш доирасида ташкил этилди.
Томонлар “Mitsubishi Corporation” компаниясида ишлаб чиқарилган охирги авлодга мансуб буғ-газ қурилмалари (БГҚ) ўрнатилган Тўрақўрғон ИЭС қурилиши ва Навоий ИЭСни модернизация қилиш лойиҳалари доирасидаги ҳамкорлик муваффақиятли тарзда амалга оширилганини қайд этдилар. Ўзбекистоннинг электр энергетикаси соҳасидаги ушбу лойиҳалари  Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JICA) молиявий кўмагида амалга оширилди.
Давлат раҳбарининг Японияга ташрифи давомида Навоий ИЭСда қуввати камида 600 МВт бўлган учинчи буғ-газ қурилмасини қуриш лойиҳасини молиялаштириш учун кредит шартномаси  имзолаш, шунингдек, “Навоий ИЭС”да 4 та БГҚ қурилмасини ўрнатиш бўйича ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш режалаштирилган.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистонда “Mitsubishi Corporation” компанияси томонидан ишлаб чиқарилган жами олтита БГҚ  қурилмаси ўрнатилгани эътиборга олинган ҳолда, уларга хизмат кўрсатувчи сервис марказини ташкил этиш имконияти учрашувда муҳокама қилинди. Япония томони БГҚ учун эҳтиёт қисмларни  маҳаллийлаштиришга ҳам қизиқиш билдирди.
Мулоқот давомида “Mitsubishi Corporation” компаниясининг  Сирдарё ИЭСда учинчи ва тўртинчи буғ-газ қурилмаси қурилиши бўйича танловда иштирок этиш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Мазкур лойиҳа давлат-хусусий шериклик тамойили асосида амалга оширилади.
Шунингдек, “Mitsubishi Corporation” компаниясининг "Навоийзот" АЖда янги барпо этилаётган аммиак ва карбамид комплексида хизмат кўрсатишни ташкил этишда иштироки имкониятлари ҳам кўриб чиқилди.
Учрашувда томонлар ўзаро ҳамкорликни янада кенгайтиришдан бирдек манфаатдор эканликларини таъкидладилар.

Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов 28 ноября т.г. провел переговоры с членом руководства японской компании Mitsubishi Corporation Ясаюки Асакура.
Стороны отметили успешность партнерства в рамках реализации проектов по строительству Туракурганской ТЭС и модернизации Навоийской ТЭС, где установлены парогазовые установки (ПГУ) последнего поколения, произведенные на Mitsubishi Corporation. Данные проекты в электроэнергетической сфере Узбекистане осуществлены при финансовой поддержке Японского агентства международного сотрудничества (JICA).
В ходе визита главы государства в Японию, планируется подписание заемного соглашения для финансирования проекта по строительству третьей парогазовой установки на «Навоийской ТЭС» мощностью не менее 600 МВт, а также обсуждение партнерства по установке 4 ПГУ на Навоийской ТЭС.
Всего в настоящее время в Узбекистане установлены шесть ПГУ производства Mitsubishi Corporation, в связи с чем на встрече обсуждена возможность создания сервисного центра. Японская сторона также проявила заинтересованность в локализации запасных частей для ПГУ.
Обсужден вопрос участия Mitsubishi Corporation в тендерных торгах по строительству 3-й и 4-й парогазовых установок на Сырдарьинской ТЭС. Проект реализуется на принципах государственно-частного партнерства.
Рассмотрена возможность участия Mitsubishi Corporation в организации сервисного обслуживания на новом комплексе аммиака и карбамида на АО «Навоиазот».
В ходе встречи была отмечена заинтересованность обеих сторон в дальнейшем расширении сотрудничества.