Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тизимидаги "Ўзэнергоинспекция” томонидан энергетика корхоналарининг электр тармоғи хўжалиги объектларини мавсумга тайёргарлигини ўрганиш ва мазкур ишлар натижаларини назорат қилишга катта эътибор қаратилмоқда.
“Ўзэнергоинспекция“ Фарғона ҳудудий бўлими электр тармоқ объектларини мавсумга шайлигини аниқлаш мақсадида “Фарғона ҲЭТК”АЖ тасарруфидаги 35-110 кВли подстанцияларда ўрганишлар ўтказди.
Мазкур ўрганишлар давомида 15 та подстанцияда 80 дан ортиқ камчиликлар аниқланиб, ушбу ҳолатларни бартараф этилиши юзасидан “Фарғона ҲЭТК” АЖга тегишли кўрсатмалар берилди. Камчиликларнинг бартараф этилиши ва кўрсатмаларнинг бажарилиши тизимли назорат қилинди.
Таъкидлаш керакки, жараёнда “Яккатут”подстанциясидаги қуввати 4000 кВА бўлган Т-1 трансформаторда кўплаб камчиликлар аниқланди. Бу борада берилган тавсиялар ва кўрсатмаларга асосан ушбу камчиликларнинг барчаси бартараф этилгани бугунги совуқ кунларда уларнинг самарали ишлашини таъминламоқда.
Шунингдек, “Янгиҳаёт” подстанциясида ҳам ёнғин хавфсизлиги шити таъмирталаб ва унда бирламчи ёнғин ўчириш воситалари етарли эмаслиги,Т-1 4000 кВА трансформаторнинг селикогел филтри юқори қисмидан ёғ оқиши тўхтатилмаганлиги, подстанциядаги электр қурилмалар ва барча металл конструкциялар коррозияга қарши бўёқланмаганлиги кузатилди.
Шунингдек, “Ёшлик”, “Узумзор” подстанцияларида ҳам шу каби муаммолар кузатилди.
Эътиборли жиҳати, барча ҳолатлар бўлим томонидан қаттиқ назорат қилиниб, берилган кўрсатмаларга асосида ушбу подстанцияларда камчиликлар бартараф этилди.
Натижада “Фарғона ҲЭТК” АЖ тасарруфида бўлган 74 та подстанцияда қайтадан жорий таъмирлаш ишлари амалга оширилди.
Бизнинг бу каби ўрганишлар бўйича оммавий ахборот воситалари орқали ахборот бераётганимиздан асосий мақсад энергетика тизимидаги мавжуд камчиликларга барҳам бериш, ҳар бир ходимнинг ўз касбига садоқатини ошириш ва истеъмолчиларга намунали хизмат кўрсатишдир.

АО “Узэнергоинспекция”, входящим в систему Министерства энергетики Республики Узбекистан, уделяется большое внимание изучению готовности объектов хозяйства электросети энергетических предприятий к зимнему сезону и контролю за работами в этом направлении.
Ферганским отделом “Узэнергоинспекции“ в целях выявления готовности объектов электросети к сезону, проведено изучение на подстанции 35-110 кВА, относящемуся к АО «Фергана РПЭС».
В ходе изучения, на 15 подстанциях выявлено более 80 недостатков, и по устранению данной ситуации были даны соответствующие указания АО «Фергана РПЭС». Установлен системный контроль за устранением недостатков и выполнением указаний.
Нужно отметить, в этом процессе в трансформаторе Т-1 мощностью 4000 кВА на подстанции «Яккатут» выявлено множество недостатков. В соответствии с рекомендациями и указаниями, данными по этому поводу, все недостатки были устранены и в нынешние холодные дни обеспечивается их эффективная работа.
Также на подстанции “Янгихаёт” было выявлено, что противопожарный щит нуждается в ремонте и на нем недостаточно первичных средств пожаротушения, на верхней части селикогельного фильтра трансформатора Т-1 4000 кВА не устранена утечка масла, отсутствует противокорозийная покраска.
Вместе с тем, имеются аналогичные проблемы и на подстанциях “Ёшлик”, “Узумзор”.
Главное, отделом установлен строгий контроль над всеми случаями и на основе указаний устранены недостатки на данных подстанциях.
В результате на 74 подстанциях, находящихся в распоряжении АО «Фергана РПЭС», выполнены работы по повторному текущему ремонту.
Основная цель от предоставления информации по данным изучениям через средства массовой информации заключается в устранении имеющихся недостатков в энергетической системы, усилении преданности каждого сотрудника к своей профессии и предоставление потребителям образцовых услуг.