“ACWA Power” kompaniyasi bilan O‘zbekistonda ikkita quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha bitimlar imzolandi. Shuningdek, Toshkent viloyatida quvvati 400 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi qurilishiga start berildi
• “ACWA Power” kompaniyasi bilan O‘zbekistonda ikkita quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha bitimlar imzolandi. Shuningdek, Toshkent viloyatida quvvati 400 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi qurilishiga start berildi
• Toshkent va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 1 400 MVt bo‘lgan ikkita quyosh fotoelektr stansiyasi va quvvati 800 MVtga teng energiya saqlash tizimlari quriladi.
• Buxoro viloyatida quvvati 400 MVt bo‘lgan energiya saqlash tizimi joriy etiladi.
• “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan bugungi kunda energetika loyihalariga yo‘naltirilgan jami investitsiyalar hajmi 7,5 milliard dollarni tashkil etadi.
Bugun, 2023-yil 4-mart kuni Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida investitsiya va elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risida uchta bitim imzolandi.
Bitimlar Toshkent va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 1 400 MVt bo‘lgan ikkita quyosh fotoelektr stansiyasi hamda Toshkent, Buxoro va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 1 200 MVt bo‘lgan uchta energiya saqlash tizimlari joriy etilishini o‘z ichiga oladi.
Toshkent viloyatida 400 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi va 400 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimlari, Samarqand viloyatida esa 1 000 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi va 400 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimlari, shuningdek, Buxoro viloyatida 400 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimlari joriy etiladi. Shu bilan birga, loyihalar elektr uzatish tarmoqlari qurilishini o‘z ichiga oladi.
Tadbir davomida Toshkent viloyatida quvvati 400 MVt bo‘lgan yirik quyosh fotoelektr stansiyasi qurilishiga start berildi. Ushbu elektr stansiyasi ishga tushirilishi natijasida yiliga 900 mln kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Buning natijasida 257 mln kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishilib, atmosferaga 360 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinadi.
Qayd etish kerakki, Respublikamizda 2030-yilga borib elektr energiyasining 35 foizini qayta tiklanuvchi energiya manbalari hisobidan ishlab chiqarish maqsad qilingan. Buning natijasida esa, jami 15 000 MVtni – 10 000 MVt quyosh va 5 000 MVt shamol elektr stansiyalari ishga tushirilishi belgilangan.
Ma’lumot uchun: “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan bugungi kunda O‘zbekistonda umumiy quvvati 4 100 MVt bo‘lgan 5 ta elektr stansiya, xususan 2 600 MVt quvvatli 4 ta shamol va 1 500 MVt quvvatga ega 1 ta zamonaviy issiqlik elektr stansiyasi qurilmoqda. Ahamiyatlisi, kompaniya tomonidan Sirdaryo viloyatida qurilayotgan 1 500 MVt quvvatli zamonaviy IES joriy yilda ishga tushiriladi.
O‘zbekistonda energiya saqlash tizimlarini joriy etilishi orqali tez orada mintaqadagi eng yirik energiyani saqlash inshootlariga ega bo‘linadi, bu esa tarmoqni barqarorlashtirish va respublikada qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi. Energiya saqlash tizimlari o‘zgaruvchan qayta tiklanuvchi energiya manbalarining yagona tarmoqqa bo‘lgan ta’sirini oldini oladi. Ular yordamida ishlab chiqarish davrida ortiqcha elektr energiyasini saqlash va kam ishlab chiqarish davrida saqlangan energiyadan foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Ushbu loyihalar ishga tushgach, respublika hududlaridagi 1,2 million xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash va yiliga 1,6 million tonnaga yaqin zararli gazlar chiqishining oldini olishga erishiladi.
Investitsiya bitimlari O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va “ACWA Power” kompaniyasi hamda elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitimlar “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan imzolandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning 2022-yil avgust oyida Saudiya Arabistoni Podshohligiga tashrifi chog‘ida “ACWA Power” kompaniyasi O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan kelgusi besh yilda 10 milliard dollarlik yangi investitsiya kiritishni nazarda tutuvchi investitsiyaviy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladi.
Toshkent, Samarqand va Buxoro viloyatlarida amalga oshirilayotgan loyihalar 10 milliard dollarlik maqsadli investitsiyalar doirasida qariyb 2,5 milliard dollar bo‘lgan yangi investitsiyalarni jalb qiladi. Yaqinda kompaniya bilan respublikada yashil vodorod ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha asosiy shartlar to‘g‘risida bitim imzolandi.

Подписаны соглашения с компанией «ACWA Power» по строительству двух солнечных фотоэлектростанций в Узбекистане. Также, в Ташкентской области начато строительство солнечной фотоэлектростанции мощностью 400 МВт
• Подписаны соглашения с компанией «ACWA Power» по строительству двух солнечных фотоэлектростанций в Узбекистане. Также, в Ташкентской области начато строительство солнечной фотоэлектростанции мощностью 400 МВт
• В Ташкентской и Самаркандской областях будут построены две солнечные фотоэлектрические станции общей мощностью 1400 МВт и системы накопления энергии мощностью 800 МВт.
• В Бухарской области также будет построена система накопления энергии мощностью 400 МВт.
• Общий объем инвестиций, направленных в энергетические проекты компанией «ACWA Power», на сегодняшний день составляет 7,5 миллиардов долларов.
Сегодня, 4 марта 2023 года, между саудовской компанией «ACWA Power», Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и акционерным обществом «Национальные электрические сети Узбекистана» подписаны инвестиционные соглашения и соглашения о покупке электрической энергии.
Соглашения предусматривают ввод двух солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1400 МВт в Ташкентской и Самаркандской областях и трех систем накопления энергии общей мощностью 1200 МВт в Ташкентской, Бухарской и Самаркандской областях.
Соглашения предусматривают введение в эксплуатацию солнечной фотоэлектрической станции мощностью 400 МВт и системы накопления энергии мощностью 400 МВт в Ташкентской области, солнечной фотоэлектрической станции мощностью 1000 МВт и системы накопления энергии мощностью 400 МВт в Самаркандской области, а также системы накопления энергии мощностью 400 МВт в Бухарской области. Также, проектами предусмотрено строительство высоковольтных линий электропередачи.
В ходе мероприятия дан старт строительству крупной солнечной фотоэлектрической станции мощностью 400 МВт в Ташкентской области. В результате ввода в эксплуатацию этой электростанции будет производиться 900 млн кВт·ч электроэнергии в год. В результате будет сэкономлено 257 миллионов кубометров природного газа и предотвращены выбросы в атмосферу 360 тыс. тонн вредных газов.
Следует отметить, что к 2030 году 35% электроэнергии в нашей республике должно производиться из возобновляемых источников энергии. В результате, будет введены в эксплуатацию 15 000 МВт мощностей – 10 000 МВт солнечных электростанций и 5 000 МВт ветряных электростанций.
Для справки: В настоящее время в Узбекистане компанией «ACWA Power» реализуются проекты по строительству 5 электростанций общей мощностью 4100 МВт, в частности, 4 ветряных электростанции мощностью 2600 МВт и 1 современная тепловая электростанция мощностью 1500 МВт. Следует отметить, что современная теплоэлектростанция мощностью 1500 МВт, возводимая компанией в Сырдарьинской области, будет введена в эксплуатацию в этом году.
Проект по внедрению систем накопления энергии в Узбекистане будет являться крупнейшим в регионе аккумулирующей системой, которая будет играть важную роль в стабилизации энергосистемы и развитии возобновляемых источников энергии в стране.
Системы накопления энергии предотвращают влияние нестабильных возобновляемых источников энергии на единую сеть. С их помощью можно накапливать излишки электроэнергии в период производства и использовать накопленную энергию в период низкой выработки.
При вводе в эксплуатацию этих проектов можно будет обеспечить электроэнергией 1,2 млн домохозяйств на территории республики и предотвратить выброс около 1,6 млн тонн вредных газов в год.
Инвестиционные соглашения подписаны между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и компанией «ACWA Power», а соглашения о закупке электроэнергии между АО «Узбекские национальные электрические сети» и компанией «ACWA Power».
В ходе визита Президента Шавката Мирзиёева в Королевство Саудовской Аравии в августе 2022 года компания «ACWA Power» подписала соглашение об инвестиционном сотрудничестве с Министерством энергетики Республики Узбекистан и Министерством инвестиций, промышленности и торговли, которое предусматривает введение инвестиций в размере 10 миллиардов долларов в ближайшие пять лет.
Проекты, реализуемые в Ташкентской, Самаркандской и Бухарской областях, привлекут инвестиции в размере 2,5 миллиардов долларов в размере 10 миллиардов долларов. Недавно, с компанией было подписано соглашение о реализации проекта по производству зеленого водорода в республике.