Energiya resurslaridan qonunga xilof ravishda foydalanganlik uchun javobgarlik kuchaytirilmoqda
Senatning yalpi majlisida “Energiya resurslaridan qonunga xilof ravishda foydalanganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslariga hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun
muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish holatlarini bartaraf etish hamda iste’molchilar tomonidan tabiiy gaz va elektr energiyasidan foydalanish qoidalariga rioya etilishini ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlarga qaramasdan bugungi kunda energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish bilan bog‘liq qonunbuzarliklar salmog‘i ortib bormoqda.
Xususan, Bosh prokuratura tomonidan 2022-yil va joriy yilning o‘tgan davri yuzasidan elektr energiyasi va tabiiy gazdan foydalanish qoidalarini buzganlik holatlari bo‘yicha 433 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ushbu jinoyatlar oqibatida davlat manfaatlariga 368,1 mlrd so‘m miqdorda moddiy zarar yetkazilgan.
Shuningdek, suv ta’minoti tarmoqlariga 1 624 ta noqonuniy ulanishlar aniqlanib, qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘ygan shaxslardan 7 mlrd 144 mln so‘mlik qo‘shimcha to‘lovlar undirilgan.
Amaldagi Jinoyat kodeksida belgilangan energiya resurslaridan noqonuniy foydalanganlik uchun javobgarlik choralarining yetarli emasligi bunday jinoyat sodir etib, davlatga katta miqdorda zarar yetkazgan shaxslarga nisbatan bugungi kunda tegishli choralar ko‘rish imkoniyatini bermayapti.
Shu sababli energiya resurslaridan noqonuniy foydalanganlik, bu boradagi vakolatli organlarning ko‘rsatmalarini bajarmaganlik holatlari uchun javobgarlik choralarini kuchaytirish zarurati vujudga kelganligi alohida qayd etildi.
Mazkur Qonun yuqoridagi muammolarni bartaraf etish bilan birga energiya resurslaridan noqonuniy foydalanganlik uchun javobgarlikni kuchaytirishga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.
Xususan, umumiy foydalanishdagi elektr, issiqlik, gaz yoki vodoprovod tarmoqlariga tijorat maqsadlarida o‘zboshimchalik bilan ulanish yoxud ularni hisobga olish asboblari va plombalariga qasddan shikast yetkazish, shuningdek, ushbu qilmishlarni kommunal xizmati tashkilotlarining mansabdor shaxslari yoki xodimlari bilan til biriktirib, sodir etilgan jinoyat holatlari endilikda o‘g‘rilik jinoyati deb baholanishi nazarda tutilmoqda.
Shu bilan birga, Jinoyat kodeksiga “tijorat maqsadi” tushunchasi kiritilib, jismoniy va yuridik shaxslarning muayyan faoliyatida foyda, daromad olish, naf ko‘rishga qaratilgan maqsad ekanligi belgilanmoqda.
Energiya resurslaridan noqonuniy foydalanganlik uchun nazarda tutilgan jinoyatlarga doir ishlar bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari prokuratura organlari tomonidan amalga oshirilishi qonun bilan mustahkamlanmoqda.
Sohada davlat nazoratini to‘liq ta’minlash, huquqbuzarliklarning oldini olish maqsadida O‘zenergoinspeksiya tomonidan berilgan yozma ko‘rsatma va taqdimnomalarni bajarmaganlik uchun ma’muriy javobgarlikni ko‘rib chiqish vakolati sudlarga berilishi muhokama markazida bo‘ldi.
Shuningdek, senatorlar elektr energiyasi va gazdan foydalanish qoidalariga rioya etmaslik holatlarini tezkorlik bilan bartaraf etish masalalariga oid vakolatlar sudlardan O‘zenergoinspeksiya va uning hududiy boshqarmalariga o‘tkazilayotganligiga alohida e’tibor qaratishdi.

Усиливается ответственность за незаконное использование энергоресурсов
обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с усилением ответственности за незаконное использование энергоресурсов».
Отмечалось, что несмотря на предпринимаемые меры по пресечению случаев незаконного использования энергоресурсов и обеспечению соблюдения потребителями правил пользования природным газом и электроэнергией количество нарушений закона, связанных с незаконным использованием энергоресурсов, возрастает.
В частности, Генеральной прокуратурой в 2022 году и прошедшем периоде текущего года возбуждено 433 уголовных дела по фактам нарушения правил пользования электроэнергией и природным газом. В результате этих преступлений интересам государства причинен материальный ущерб на сумму 368,1 млрд сумов.
Также выявлено 1 624 незаконных подключения к сетям водоснабжения, с нарушителей взыскана доплата в размере 7 млрд 144 млн сумов.
Недостаточность мер ответственности за незаконное использование энергетических ресурсов, определенных в действующем Уголовном кодексе, не дает возможности принять соответствующие меры в отношении лиц, совершивших такое преступление и причинивших крупный ущерб государству.
В связи с этим особо отмечалось, что возникла необходимость усиления мер ответственности за случаи незаконного использования энергоресурсов и невыполнения указаний уполномоченных органов.
Данный Закон важен тем, что наряду с устранением вышеуказанных проблем он направлен на усиление ответственности за незаконное использование энергетических ресурсов.
В частности, случаи совершения преступления в коммерческих целях путем самовольного подключения к электрическим, тепловым, газовым или водопроводным сетям общего пользования либо умышленной порчи приборов учета электрической энергии, природного газа, холодной или горячей воды, в том числе их пломб, либо вмешательства в приборы учета извне с целью изменения их показателей теперь предусматривается расценивать как преступление кражи.
Вместе с тем, в Уголовный кодекс вводится понятие «коммерческая цель», и устанавливается, что это цель, направленная на получение прибыли, дохода, получения выгоды в определенной деятельности физических и юридических лиц.
Законом закрепляется, что предварительное расследование дел, связанных с незаконным использованием энергоресурсов, осуществляется органами прокуратуры.
В целях полного обеспечения государственного контроля в сфере, предупреждения правонарушений в центре обсуждения был вопрос о передачи судам полномочий рассмотрения административной ответственности за неисполнение письменных предписаний Узэнергоинспекции.
Также сенаторы обратили особое внимание на то, что полномочия по оперативному устранению случаев несоблюдения правил пользования электроэнергией и газом передаются от судов к Узэнергоинспекции и ее территориальным управлениям.