ҚОРАҚАЛПОҒИСТОНДА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИДАН НОҚОНУНИЙ ФОЙДАЛАНИШ ҲОЛАТЛАРИ АНИҚЛАНДИ
Ноябрь ойида “Ўзенергоспектсия”нинг Қорақалпоғистон бўлими ва Мажбурий ижро бюроси билан биргаликда ўтказилган тадбирлар давомида истеъмолчиларнинг электр энергияси тармоқларига ноқонуний уланиш ҳолатлари ва электр энергиясидан фойдаланиш қоидабузарликлари аниқланди.
Ўтказилган ўрганишлар давомида истеъмолчилар томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланмоқда ва ушбу ҳолатлар бўйича қоидабузарликка йўл қўйган истеъмолчиларга нисбатан Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги қарори билан тасдиқланган электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари талабларига асосан етказилган зарар бўйича ҳисобга олинмаган электр энергияси қайта ҳисоб-китоб қилинаётир.
Натижалар шуни кўрсатадики, Тўрткўл тумани “Тўрткўл қурувчи таъмир идеал“ МЧЖга тегишли ғишт маҳсулотларини ишлаб чиқариш цехида 83,2 миллион сўм, “Bodanli Acman” фермер хўжалигида 13,8 миллион сўм ва Амударё тумани “Жумуртау Нерудник“ МЧЖга тегишли тош майдалаш цехида электр энергиядан фойдаланиш бўйича 58 миллион сўм қайта ҳисоб қилинди.
Ачинарлиси, бундай ноқонуний ҳолатларни айрим истеъмолчилар билиб туриб қилганидир. Давлат мулкига бўлган бундай муносабатни қандай изоҳлаш мумкин?!
Қинғир ишнинг қийиғи қирқ йилда ҳам чиқади, дейди доно халқимиз. Шу нақлга амал қилган ҳолда “Ўзэнергоинспекция”нинг Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бўлими истеъмолчиларни электр энергиясидан тўғри ва тежамкор фойдаланишга, табиий бойлигимизни тежаш ва келажак авлодга қолдиришда ўз ҳиссаларини қўшишни илтимос қилиб қоламиз.

В КАРАКАЛПАКСТАНЕ ВЫЯВЛЕНЫ СЛУЧАИ НЕЗАКОННОГО ПОЛЬЗОВАНИЯ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЕЙ
В ходе мероприятий, проводимых в ноябре Каракалпакским отделением «Узэнергоиспекции» совместно с Бюро по принудительному исполнению, выявлены случаи незаконного подключения потребителей к энергосетям, нарушений в пользовании электроэнергией.
В ходе установления случаев незаконного использования электроэнергии, по нанесенному ущербу осуществляется перерасчет не учтенной электроэнергии (на основе требований Правил использования электроэнергии, утвержденных постановлением Кабинета Министров от 12 января 2018 года).
По итогам обнаруженных фактов, в цехе по производству кирпичных изделий при ООО “Турткулкурувчитаъмиридеал“ Турткульского района осуществлен перерасчет на 83,2 млн. сумов, а в фермерском хозяйстве “Bodanli Acman” – на 13,8 млн. сумов, в каменно-дробильном цеху при ООО “Жумуртау Нерудник“ Амударьинского района – на 58 млн. сумов.
За этими нарушениями стоят не просто факты хищения государственной собственности, а пренебрежительное отношение к соблюдению законности, которая является основой любой страны, стремящейся к современному уровню жизни. К сожалению, является фактом, что большинство тех, кто пошел на подобные нарушения, хорошо сознавали незаконность своих действий. Однако, не стоит забывать, что ни одно правонарушение в итоге не останется безнаказанным.
Мы живем в такое время, когда все более возрастает потребность в электроэнергии, и меры по ее стабильному производству подняты на уровень государственной политики. Более того, каждый потребитель сегодня хорошо понимает ценность природных источников, все мы знаем об этой теме, часто читаем об этом в СМИ. Однако, когда дело касается реальной экономии электроэнергии и ее эффективного использования, потребители далеко не всегда делают то, что необходимо, важно и законно.
Каракалпакское отделение «Узэнергоиспекции» при Министерстве энергетики призывает потребителей правильно и экономно использовать электроэнергию, что способствует сохранению природных ресурсов для будущих поколений.