Ijtimoiy va davlat obyektlari va boshqa tashkilotlar ehtiyojlari uchun kichik quyosh fotoelektr stansiyalarini sotib olish, o‘rnatish va kafolatlangan texnik xizmat ko‘rsatish uchun tanlovda ishtirok etishga taklif
• Ijtimoiy va davlat obyektlari va boshqa tashkilotlar ehtiyojlari uchun kichik quyosh fotoelektr stansiyalarini sotib olish, o‘rnatish va kafolatlangan texnik xizmat ko‘rsatish uchun tanlovda ishtirok etishga taklif
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 16-fevralda “2023-yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi PQ-57-son qaroriga muvofiq “Yashil Energiya” MCHJ tashkil etildi.
2. Respublikaning barcha hududlarida ijtimoiy soha, davlat obyektlari va boshqa tashkilotlarning energiyaga bo‘lgan ehtiyojini yashil energiya hisobiga jadal taʼminlash maqsadida kichik quyosh fotoelektr stansiyalarini sotib olish, o‘rnatish va ularga kafolatli texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha eng yaxshi taklifni tanlash uchun ochiq va shaffof tanlov eʼlon qilindi.
Loyihaning umumiy quvvati 219,4 MVt bo‘lib quyidagi 6 ta lotga bo‘lingan:
➖Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyati va Toshkent shahrining Olmazor tumani – 36,1 MVt;
➖Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari – 33,8 MVt;
➖Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari, shuningdek Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumani – 41,55 MVt;
➖Samarqand, Navoiy va Buxoro viloyatlari – 33,3 MVt;
➖Toshkent, Sirdaryo va Jizzax viloyatlari, shuningdek Toshkent shahrining Chilonzor tumani – 34,1 MVt;
➖Toshkent shahri (Chilonzor, Mirzo Ulug‘bek va Olmazor tumanlaridan tashqari) – 40,55 MVt.
3. Tanlovda qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida talablarga muvofiq tajribaga ega bo‘lgan manfaatdor kompaniyalar ishtirok etishlari mumkin.
4. Tanlov O‘zbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq, maxsus axborot portalida (etender.uzex.uz) shaffof amalga oshiriladi

Приглашение к участию в отборе на закупку, установку и гарантированное техническое обслуживание малых солнечных ФЭС для нужд социальных и государственных объектов и других организаций
• Приглашение к участию в отборе на закупку, установку и гарантированное техническое обслуживание малых солнечных ФЭС для нужд социальных и государственных объектов и других организаций
1. Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-57 от 16.02.2023 года «О мерах по ускорению внедрения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий в 2023 году» основана компания ООО «Yashil Energiya».
2. В целях ускоренного обеспечения объектов социальной сферы, государственных органов и других организаций экологически чистой возобновляемой электроэнергии во все регионы Республики Узбекистан объявлен отбор наилучшего предложения на закупку, установку и гарантированное техническое обслуживание малых солнечных ФЭС для нужд социальных и государственных объектов и других организаций общей мощностью 219,4 мВт, по Лотам.
➖Республика Каракалпакстан, Хорезмская область и Алмазарский район г. Ташкента – с суммарной мощностью 36,1 МВт;
➖Андижанская, Наманганская и Ферганская области – с суммарной мощностью 33,8 МВт;
➖Кашкадарьинская и Сурхандарьинская области, а также Мирзо-Улугбекский район г. Ташкента – с суммарной мощностью 41,55 МВт;
➖Самаркандская, Навоийская и Бухарская области – с суммарной мощностью 33,3 МВт
➖Ташкентская, Сырдарьинская и Джизакская области, а также Чиланзарский район г. Ташкента – с суммарной мощностью 34,1 МВт
➖г.Ташкент (за исключением Чиланзарского, Мирзо-Улугбекского и Алмазарского районов) – с суммарной мощностью 40,55 МВт.
3. В отборе могут принять участие любые, заинтересованные правомочные лица, имеющие опыт в сфере Возобновляемых источников энергии.
4. Отбор будет проводиться в соответствии с установленными требованиям Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», на специальном информационном портале (etender.uzex.uz).