Qarorga ko‘ra, 2023-yil 1-maydan boshlab benefitsiari budjet va korporativ buyurtmachi hisoblangan to‘lovlar bo‘yicha to‘lov xizmatlari ko‘rsatganlik uchun vositachilik haqi (yig‘imlar) to‘lov shaklidan qat’i nazar to‘lovchi – jismoniy shaxsdan emas, balki to‘lov summasidan chegirib qolish yo‘li bilan undiriladi.
Bunda, vositachilik haqi miqdori to‘lov summasining bir foizigacha, biroq jami summasi Markaziy bank tomonidan belgilanadigan chegaraviy miqdorlardan ko‘p bo‘lmagan miqdorda bo‘ladi.
Ushbu tartib:
➖barcha turdagi davlat boji va ma’muriy jarimalar bo‘yicha to‘lovlar;
➖davlat xizmatlari markazlari tomonidan ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari, shu jumladan Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladigan davlat xizmatlariga to‘lovlar;
➖maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional, oliy va oliy ta’limdan keyingi ta’lim, qayta tayyorlov, malaka oshirish hamda sog‘liqni saqlash muassasalariga to‘lovlar;
➖barcha turdagi kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar;
➖Majburiy ijro byurosi organlari tomonidan sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etish bo‘yicha undiriladigan to‘lovlar;
➖“E-auksion” elektron savdo platformasi va “K-Savdo” avtomatlashtirilgan axborot tizimiga to‘lovlar;
➖avia, temir yo‘l va boshqa jamoat transportlariga chiptalarni xarid qilishdagi to‘lovlarga nisbatan tatbiq etiladi.
Kelajakda mazkur ro‘yxatga qo‘shimcha to‘lov turlari kiritilishi mumkin.
Shuningdek, 2023-yil 1-mayga qadar muddatga Toshkent shahrida huquqiy eksperiment tariqasida virtual kassa bilan qamrab olingan savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarida naqd pul yechish xizmatini ko‘rsatish amaliyoti joriy etiladi.
Qarorda “HUMO” va “UZCARD” to‘lov tizimlari o‘zaro integratsiyasini bosqichma-bosqich, jumladan 2023-yil may oyiga qadar bankomatlar hamda 2023-yil yakuniga qadar to‘lov terminallari tizimini integratsiya qilish ishlarini yakunlash topshirilgan.
Shuningdek, Yagona g‘azna hisobvarag‘i orqali hisob-kitoblarni 24/7 rejimida onlayn tartibda amalga oshirish maqsadida Iqtisodiyot va moliya vazirligining axborot tizimi Markaziy bankning “Tezkor to‘lovlar” tizimiga integratsiya qilinadi.

Президент подписал постановление, направленное на создание дополнительных удобств для осуществления платежей населением.
• Президент подписал постановление, направленное на создание дополнительных удобств для осуществления платежей населением.
Согласно документу, с 1 мая 2023 года комиссионные платежи (сборы) за оказанные платежные услуги по платежам, бенефициары которых являются бюджетными и корпоративными заказчиками, взыскиваются не с плательщика – физического лица, а путем вычета из суммы платежа независимо от формы оплаты.
При этом размер комиссионных платежей будет определен до одного процента суммы платежа, однако их общая сумма не может превышать предельных размеров, устанавливаемых Центральным банком.
Порядок будет распространяться на:
➖ платежи за все виды государственной пошлины
и административных штрафов;
➖ платежи за государственные услуги, оказываемые центрами государственных услуг, в том числе посредством Единого портала интерактивных государственных услуг;
➖ платежи дошкольным образовательным организациям, общим средним, средним специальным, профессиональным, высшим образовательным учреждениям, а также учреждениям послевузовского образования, переподготовки, повышения квалификации и здравоохранения;
➖ платежи за все виды коммунальных услуг;
➖ платежи за принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, взимаемые органами Бюро принудительного исполнения;
➖ платежи Электронной торговой платформе «E-auksion» и Автоматизированной информационной системе «K-Savdo»;
➖ платежи за приобретение билетов для проезда в авиационном, железнодорожном и иных видах общественного транспорта.
В дальнейшем в данный перечень могут включаться дополнительные виды платежей.
Вместе с тем на срок до 1 мая 2023 года в городе Ташкенте в порядке правового эксперимента внедряется практика оказания услуг по снятию наличных денежных средств в точках торговли и оказания услуг, охваченных сетью виртуальных касс.
В постановлении поручается поэтапно завершить работу по взаимной интеграции платежных систем «HUMO» и «UZCARD», в частности банкоматов – до мая 2023 года, системы платежных терминалов – до конца 2023 года.
Для осуществления онлайн-расчетов в режиме 24/7 через Единый казначейский счет информационная система Министерства экономики и финансов будет интегрирована в Систему быстрых платежей Центрального банка.