2026-yil yakuniga qadar O‘zbekistonda umumiy quvvati 11 954 MVt bo‘lgan 25 ta zamonaviy elektr stansiya ishga tushiriladi
• 2026-yil yakuniga qadar O‘zbekistonda umumiy quvvati 11 954 MVt bo‘lgan 25 ta zamonaviy elektr stansiya ishga tushiriladi
Oxirgi 4 yil ichida respublikamizda generatsiya quvvatlarini oshirish maqsadida xalqaro kompaniyalar bilan umumiy qiymati 10 mlrd 148 mln dollarga teng, umumiy quvvati 11 954 MVt bo‘lgan 25 ta elektr energiyasini sotib olish shartnomalari va investitsiya bitimlari imzolandi.
Mazkur bitimlarga ko‘ra, 2026-yil yakuniga qadar yurtimizda umumiy quvvati 11 954 MVt bo‘lgan 25 ta elektr stansiya (9 ta issiqlik, 9 ta quyosh va 7 ta shamol elektr stansiya) ishga tushiriladi.
Bu O‘zbekistonda amaldagi elektr energiyasini ishlab chiqarish hajmlarining 60 foizdan ortig‘ini tashkil qiladi.
Ishga tushirilayotgan mazkur elektr stansiyalar viloyatlar kesimida:
Navoiy viloyatida 2024-yilga borib umumiy quvvati 600 MVt bo‘lgan 2 ta quyosh va shamol elektr stansiyasini ishga tushirish ko‘zda tutilgan. Xususan:
➖ 2021-yilning avgust oyida Karmana tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2024-yilda (2023-yil yakunida ilk quvvatlar) Tomdi tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Samarqand viloyatida 2024-yilga qadar umumiy 1 320 MVt bo‘lgan 3 ta quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi. Xususan:
➖ 2022-yilning may oyida Nurobod tumanida Fransiyaning “Total Eren” kompaniyasi tomonidan quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi  ishga tushirildi;
➖ 2023-yil yakuniga qadar Kattaqo‘rg‘on tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 220 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi  ishga tushiriladi;
➖ 2024-yilda Nurobod tumanida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan quvvati 1000 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
➖ 2023-yil yakuniga qadar Jizzax viloyatining G‘allaorol tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 220 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
2026-yilga qadar Sirdaryo viloyatida umumiy quvvati 3 293 MVt bo‘lgan 3 ta issiqlik elektr stansiyasi ishga tushiriladi. Xususan:
➖ 2022-yilning noyabr oyida Xovos tumanida Turkiyaning “Cengiz Enerji” kompaniyasi tomonidan quvvati 220 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2023-yil yakuniga qadar Shirin shahri va Boyovut tumanlari hududida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan quvvati 1 500 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushiriladi;
➖ 2026-yilda Boyovut tumanida “EDF” (Fransiya), “Nebras” (Qatar), “Sojitz Corporation” (Yaponiya) va “Kyuden International Corporation” (Yaponiya) kompaniyalari konsorsiumi tomonidan quvvati 1573 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Toshkent viloyatida 2022-yilda umumiy quvvati 710 MVt bo‘lgan 3 ta issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi. Shuningdek, 2024-yilda quvvati 400 MVt bo‘lgan bitta quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiraladi. Xususan:
➖ 2022-yilda Qibray tumanida Turkiyaning “Aksa Enerji” kompaniyasi tomonidan quvvati 240 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2022-yilda Qibray tumanida Turkiyaning “Aksa Enerji” kompaniyasi tomonidan quvvati 230 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2022-yilda Qibray tumanida Turkiyaning “Cengiz Enerji” kompaniyasi tomonidan quvvati 240 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2024-yilda Yuqori Chirchiq tumanida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan quvvati 400 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Buxoro viloyatida 2024-yilga borib umumiy quvvati 1 520 MVt bo‘lgan 4 ta elektr stansiya (issiqlik, shamol va quyosh) ishga tushiriladi. Xususan:
➖ 2024-yilda Peshku tumanida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi;
➖ 2024-yilda G‘ijduvon tumanida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi;
➖ 2022-yilning yanvar oyida Buxoro tumanida Turkiyaning “Aksa Enerji” kompaniyasi tomonidan quvvati 270 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2024-yil yakuniga qadar Olot tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan 250 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Xorazm viloyatida 2025-yilga borib umumiy quvvati 274 MVt bo‘lgan quyosh va issiqlik elektr stansiyalari ishga tushiriladi. Xususan:
➖ 2022-yil mart oyida Yangiariq tumanida Turkiyaning “Odaş Enerji” kompaniyasi tomonidan quvvati 174 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirildi;
➖ 2025-yilga qadar Tuproqqal’a tumanida Fransiyaning “Voltalia” kompaniyasi tomonidan quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Surxondaryo viloyatida 2025-yilga borib umumiy quvvati 2 017 MVt bo‘lgan quyosh va issiqlik elektr stansiyalari ishga tushiriladi. Xususan:
➖ 2023-yil yakuniga qadar Sherobod tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 457 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi;
➖ 2024-yil yakuniga qadar Angor tumanida Germaniyaning “Siemens Energy”, Fransiyaning “EDF”, Niderlandiyaning “Stone City Energy” kompaniyalari tomonidan quvvati 1 560 MVt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2025-yilda umumiy quvvati 1600 MVt bo‘lgan 4 ta shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi. Xususan:
➖ 2024-yilda Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan Qorao‘zak tumanida  quvvati 100 MVt shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi;
➖ 2024-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qo‘ng‘irot tumanida Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan har birining quvvati 500 MVtdan bo‘lgan 3 ta shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Jami quvvat 11 954 MVt.
Tender jarayonlari
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Beruniy tumanida quvvati 200 MVt bo‘lgan shamol, Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender tanlovlari davom etmoqda.

К концу 2026 года в Узбекистане будут введены в эксплуатацию 25 современных электростанций общей мощностью 11 954 МВт
• К концу 2026 года в Узбекистане будут введены в эксплуатацию 25 современных электростанций общей мощностью 11 954 МВт
За последние 4 года в целях увеличения генерирующих мощностей в нашей республике с международными компаниями подписано 25 соглашений о закупке электроэнергии и инвестиционных соглашений общей мощностью 11 954 МВт на общую сумму 10 миллиардов 148 миллионов долларов.
Согласно этим соглашениям, до конца 2026 года в нашей стране будут введены в эксплуатацию 25 электростанций общей мощностью 11 954 МВт (9 тепловых, 9 солнечных и 7 ветряных электростанций).
Это составляет 60 процентов текущей мощности энергосистемы Узбекистана.
Данные электростанции вводятся в эксплуатацию в регионах:
К 2024 году в Навоийской области планируется ввести в эксплуатацию 2 солнечные и ветряные электростанции общей мощностью 600 МВт. В частности:
➖ В августе 2021 года солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 МВт введена в эксплуатацию эмиратской компанией «Масдар» в Карманинском районе;
➖ В 2024 году (первые мощности в конце 2023 года) в Томдинском районе эмиратской компанией «Масдар» будет введена в эксплуатацию ветряная электростанция мощностью 500 МВт.
К 2024 году в Самаркандской области будут введены в эксплуатацию 3 солнечные фотоэлектрические станции общей мощностью 1320 МВт. В частности:
➖ В мае 2022 года французской компанией «Total Eren» в Нурабадском районе введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 МВт;
➖К концу 2023 года будет введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 220 МВт эмиратской компании «Масдар» в Каттакорганском районе;
➖ В 2024 году в Нурабадском районе саудовской компанией «ACWA Power» будет введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 1000 МВт.
К 2026 году в Сырдарьинской области будут введены в эксплуатацию 3 современные тепловые электростанции общей мощностью 3 293 МВт. В частности:
➖ В ноябре 2022 года теплоэлектростанция мощностью 220 МВт была введена в эксплуатацию турецкой компанией «Cengiz Enerji» в Хавастском районе.
➖К концу 2023 года солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 220 МВт будет введена в эксплуатацию эмиратской компанией «Масдар» в Галлаорольском районе Джизакской области.
В 2022 году в Ташкентской области введены в эксплуатацию 3 ТЭС общей мощностью 710 МВт. Также в 2024 году будет введена в эксплуатацию одна солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 400 МВт. В частности:
➖ В 2022 году турецкой компанией «Aksa Enerji» в Кибрайском районе введена в эксплуатацию тепловая электростанция мощностью 240 МВт;
➖ В 2022 году турецкой компанией «Aksa Enerji» в Кибрайском районе введена в эксплуатацию тепловая электростанция мощностью 230 МВт;
➖ В 2022 году турецкой компанией «Cengiz Enerji» в Кибрайском районе введена в эксплуатацию тепловая электростанция мощностью 240 МВт;
➖ В 2024 году солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 400 МВт будет введена в эксплуатацию саудовской компанией «ACWA Power» в Юкори-Чирчикском районе.
К 2024 году в Бухарской области будут введены в эксплуатацию 4 электростанции (тепловая, ветровая и солнечная) общей мощностью 1 520 МВт. В частности:
➖ В 2024 году саудовской компанией «ACWA Power» будет введена в эксплуатацию ветряная электростанция мощностью 500 МВт в Пешкунском районе;
➖ В 2024 году саудовской компанией «ACWA Power» в Гиждуванском районе будет введена в эксплуатацию ветряная электростанция мощностью 500 МВт;
➖ В январе 2022 года в Бухарской области турецкой компанией «Aksa Enerji» запущена тепловая электростанция мощностью 270 МВт;
➖К концу 2024 года планируется запустить солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 250 МВт эмиратской компании «Масдар» в Олотском районе.
К 2025 году в Хорезмской области будут запущены солнечные и тепловые электростанции общей мощностью 274 МВт. В частности:
➖ В марте 2022 года турецкой компанией «Odaş Enerji» в Янгарикском районе введена в эксплуатацию тепловая электростанция мощностью 174 МВт;
➖ До 2025 года в районе Тупроккала французской компанией «Voltalia» будет введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая установка мощностью 100 МВт.
К 2026 году в Сурхандарьинской области будут введены в эксплуатацию солнечные и тепловые электростанции общей мощностью 2017 МВт. В частности:
➖К концу 2023 года будет введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 457 МВт эмиратской компанией «Масдар» в Шерабадском районе;
➖ К концу 2026 года компаниями «Siemens Energy» (Германия), «EDF» (Франция), «Stone City Energy» (Нидерландия) будет запущена новая тепловая электростанция мощностью 1560 МВт в Ангорском районе.
В 2025 году в Республике Каракалпакстан будут введены в эксплуатацию 4 ветроэлектростанции общей мощностью 1600 МВт. В частности:
➖ В 2024 году в Караозакском районе будет введена в эксплуатацию ветровая электростанция мощностью 100 МВт саудовской компанией «ACWA Power»;
➖ В 2024 году 3 ветряные электростанции мощностью 500 МВт каждая будут введены в эксплуатацию саудовской компанией «ACWA Power» в Кунгиротском районе Республики Каракалпакстан.
Общая мощность составляет 11 954 МВт.
Тендерные процессы
Продолжаются тендеры на строительство ветроэлектростанций мощностью 200 МВт в Берунийском районе Республики Каракалпакстан и солнечных фотоэлектростанций мощностью 300 МВт в Гузорском районе Кашкадарьинской области.