O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iz Respublikalari Energetika vazirliklarining navbatdagi uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
• O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iz Respublikalari Energetika vazirliklarining navbatdagi uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15-mart kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iz Respublikalari Energetika vazirliklarining navbatdagi uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda Qambarota GES-1 qurilishi loyihasi, elektr energetika va suv resurslari masalalari muhokama etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri J. Mirzamahmudov va Suv xo‘jaligi vaziri Sh. Xamrayev, Qirg‘iz Respublikasi Energetika vaziri T. Ibrayev, Qozog‘iston Respublikasi Energetika vaziri o‘rinbosari J. Nurmaganbetov hamda tomonlardan bir qator tashkilotlarning rahbar xodimlari va mutaxassislari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Qambarota GES-1 qurilishi loyihasi bo‘yicha imzolangan “Yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish ishlarining borishi hamda hamkorlikning asosiy tamoyillariga oid hujjat loyihasi ko‘rib chiqildi. Shuningdek, loyihani amalga oshirishga tayyorlashning asosiy bosqichlari kelishib olinib, bu borada navbatdagi yig‘ilishni joriy yil mart oyining so‘nggi dekadasida o‘tkazishga kelishildi.
Bundan tashqari, mintaqadagi suv-energetika holati va hozirgi kundagi elektr energetika tarmog‘idagi vaziyat hamda suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashishdi. Toqtoqul suv ombori zahirasini yozgi sug‘orish davri uchun asrash borasida ko‘rilishi lozim bo‘lgan tadbirlar muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Qozog‘iston energetika tizimlari orqali Qirg‘iz Respublikasiga elektr energiyasi tranzitini amalga oshirish, qozoq va o‘zbek elektr energiyasini Qirg‘iz Respublikasiga yetkazib berish hamda Uchqo‘rg‘on GES orqali O‘zbekiston va Qozog‘iston Respublikalari qishloq xo‘jaligi iste’molchilariga yozgi sug‘orish davri uchun suv chiqarish hajmlari kelishib olindi hamda navbatdagi uchrashuvni 2023-yilning oktabr oyida Ostona shahrida o‘tkazilishi belgilab olindi.

Состоялась очередная трёхсторонняя встреча Министерств энергетики Республики Узбекистан, Казахстана и Кыргызской Республики
• Состоялась очередная трёхсторонняя встреча Министерств энергетики Республики Узбекистан, Казахстана и Кыргызской Республики
15 марта т.г. в Ташкенте состоялась очередная трехсторонняя встреча Министерства энергетики Республики Узбекистан, Казахстана и Кыргызской Республики, на которой обсуждены проект строительства Камбаратинской ГЭС-1, электро- и водные ресурсы.
На встрече принимали участие министр энергетики Республики Узбекистан Ж. Мирзамахмудов, министр водного хозяйства Республики Узбекистан Ш.Хамраев, министр энергетики Кыргызской Республики Т. Ибраев, заместитель министра энергетики Казахстана Ж. Нурмаганбетов и ответственные руководители и работники подведомственных организаций сторон.
На встрече рассмотрен ход реализации подписанной «Дорожной карты» по проекту строительства Камбаратинской ГЭС-1, основные принципы сотрудничества и основные этапы подготовки к реализации проекта. Также, сторонами решено провести следующую трёхстороннюю встречу в последней декаде марта т.г.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам водно-энергетической ситуации в регионе, текущей ситуации в электроэнергетике, вопросам рационального использования водных ресурсов. Обсуждены меры по охране Токтокульского водохранилища в период летнего орошения.
Также, обсуждены вопросы осуществления транзита электроэнергии в Кыргызскую Республику по энергосистемам Узбекистана и Казахстана, поставка казахстанской и узбекской электроэнергии в Кыргызскую Республику, объемы попусков воды в вегетационный период сельскохозяйственным потребителям республик Узбекистан и Казахстан через Учкурганскую ГЭС. Следующую встречу запланировано провести в Астане в октябре 2023 года.