ҚАЙТА ТИКЛАНАДИГАН ЭНЕРГИЯ МАНБАЛАРИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ИНВЕСТОРЛАРНИНГ “RENPOWER UZBEKISTAN – 2019” АНЖУМАНИ БЎЛИБ ЎТДИ
• ҚАЙТА ТИКЛАНАДИГАН ЭНЕРГИЯ МАНБАЛАРИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ИНВЕСТОРЛАРНИНГ “RENPOWER UZBEKISTAN – 2019” АНЖУМАНИ БЎЛИБ ЎТДИ
Бугун 4 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида “Қайта тикланадиган энергия манбалари ва энергетика инфратузилмаси соҳасида халқаро инвесторларнинг “RENPOWER Uzbekistan-2019” анжумани бўлиб ўтди.
Унда Энергетика вазирлиги раҳбарияти, ўндан ортиқ хорижий инвесторлар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда таъкидланганидек, мамлакатимизда “Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида”ги қонун қабул қилинган бўлиб, унда энергетика бозорининг жорий шарҳи, норматив ўзгаришлар ва Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларига ўтишга оид маълумотлар келтирилди. Шу кунгача энергетикага оид эҳтиёжларнинг 90 фоиздан ортиғини қондиришда асосан газдан фойдаланиб келинган бўлса, энди қайта тикланувчи энергия манбаларини иқтисодиётизга ва энергия тармоғига киритиш йўлида далил қадам ташланмоқда.
Қайта тикланувчи энергияга оид асбоб-ускуналарни ишлаб чиқарувчилар ва ишланмаларни яратувчилар учун асосий солиқ имтиёзлари, қайта тикланувчи энергия манбаларига оид лойиҳалар бўйича ердан фойдаланишга доир янги меъёрий чоралар тўплами, электр энергия ишлаб чиқарувчиларини электроэнергия таъминотининг ягона тизимига киритиш таомиллари кўриб чиқилади.
Спикерлар қаторида Бахром Умарбеков – Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг Инвестициялар ва истиқболли ривожланиш бошқармаси бошлиғи, Эдуард Стипрайс – Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси раҳбари, Иан МакГрэт – “DentonsEurope” компанияиснинг вакили, Шуҳрат Вафоев – ЎзР инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари, Хидеки Мори – Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари, Мурод Хусанов – Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилотининг (ИҲРТ) маслаҳатчиси фаолият юритди.
Иккинчи сессия энергия таъминотининг қуёш, шамол, гидро ва биогазга оид лойиҳаларига бағишланди. Қайта тикланувчи энергия манбаларидан олинадиган электр энергияси улуши 2030 йилга бориб умумий электр ишлаб чиқариш қувватларининг 26 фоизини ташкил қилади, шундан 5 ГВт фотоэлектрик қуёш станциялари ва 3 ГВт шамол электр станцияларидир.
Шунингдек, кейинги олти ойда қуввати 600 МВт бўлган учта фотоэлектрик станциялари қуриш ва ишлатиш тендер савдолари ўтказилади.
Анжуманда қуёш ва шамол энергетикасини ривожлантириш бўйича жорий ва келгуси хатти-ҳаракатоар, қуёш ва шамол энергиясига оид лойиҳалар доирасида асосий фаолият юритаётган ва қурилаётган энергетика объектларининг шарҳи, биомасадан энергия ишлаб чиқариш ва ундан фойдаланишни рағбатлантириш ва 2030 йилгача энергия сиғимини камайтиришга йўналтирилган энергияни тежаш дастурлари таҳлил қилинмоқда.
Учинчи сессиянинг мавзуси «Электр энергияни ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш». Ўзбекистоннинг тармоқли инфратузилмаси электр узатиш линияларини модернизация қилиш учун кўп миқдорда инвестиция киритилишини тақозо этади. Ҳозирги пайтда электр узатиш тизимидаги йўқотишлар 18 фоизни, тақсимлаш пайтидаги йўқотишлар эса 14 фоизни ташкил этади.
Мавзулар орасида: электр энергия ишлаб чиқарувчиларини ягона электр тармоққа улаш бўйича тартибни тайёрлаш; электр энергиясини ҳисобга олиши ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш; 2019 – 2021 йилларда электр энергетика секторини рақамлаштириш бўйича комплекс дастурни ишлаб чиқиш ва шу кабилар хусусида сўз юритилди.
Тўртинчи сессия давомида тикланувчи энергия манбаларини молиялаш масалалари кўриб чиқилди. Мамлакат энергетика секторини молиялаш ва унга инвестициялар киритиш бўйича узоқ муддатли бош режани ишлаб чиқиш заруратини қайд этмоқда.
Иштирокчилар харажатларни аста-секин тўлиқ қопланишини таъминлаш учун танлов асосида тариф ва нархга оид сиёсатнинг белгиланишини, шунингдек уни амалга ошириш стратегиясини, хусусий энергия ишлаб чиқарувчилар учун инвестициявий жозибадорликни ошириш ва давлат хусусий шериклик асосида ҳамкорлик қилишни ва бошқа масалаларни кўриб чиқдилар.

Конференция инвесторов в области возобновляемых источников энергии и энергетической инфраструктуры RENPOWER Uzbekistan 2019.
• Конференция инвесторов в области возобновляемых источников энергии и энергетической инфраструктуры RENPOWER Uzbekistan 2019.
Сегодня 4 декабря т.г. в Ташкенте под эгидой Министерства энергетики Республики Узбекистан состоялась Конференция инвесторов в области возобновляемых источников энергии и энергетической инфраструктуры RENPOWER Uzbekistan 2019.
В рамках первой сессии был представлен текущий обзор рынка энергетики, нормативные изменения и переход к возобновляемым источникам энергии в Узбекистане.
В стране всего несколько недель назад был принят закон «Об использовании возобновляемых источников энергии». После многолетнего преобладающего использования газа для удовлетворения более чем 90% своих энергетических потребностей, Узбекистан предпринимает большие шаги по продвижению и включению возобновляемых источников энергии в свою экономику и энергосеть.
Были рассмотрены основные налоговые льготы для производителей оборудования и разработчиков возобновляемой энергии, совокупность новых нормативных мер по использованию земли под проекты по возобновляемым источникам энергии, процедуры подключения производителей электроэнергии к единой системе электроснабжения и другие темы.
В числе спикеров начальник управления Министерства Энергетики Республики Узбекистан Бахром Умарбеков, Эдуард Стипрайс, глава делегации Европейского Союза в Узбекистане, Иан МакГрэт, представитель компании Dentons Europe, Шухрат Вафаев, заместитель министра инвестиций и внешней торговли РУЗ, Хидеки Мори, Глава представительства Всемирного банка в Узбекистане, Мурод Хусанов, консультант Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Вторая сессия была посвящена солнечным, ветровым, гидро- и биогазовым проектам и программам энергосбережения Правительство Узбекистана планирует быстро увеличить долю вырабатываемой из возобновляемых источников электроэнергии примерно до 21% к 2030-2031 гг. Уже запланировано несколько фотоэлектрических проектов по 100 МВт, которые, как ожидается, будут запущены к 2021 году в рамках крупной правительственной инициативы по достижению 1 ГВт мощностей солнечной энергии.
Проведение форума предоставило обзор действующих или готовящихся проектов. В числе актуальных тем: текущие и будущие действия в национальной политике по развитию солнечной и ветровой энергетики; обзор основных действующих и строящихся энергетических объектов в рамках солнечных и ветровых проектов; стимулы для поощрения использования и производства источников энергии из биомассы. Также анализировались программы энергосбережения, направленные на снижение энергоемкости на 50% до 2030 года.
Тема сессии 3 «Производство, передача и распределение электроэнергии».   Сетевая инфраструктура Узбекистана потребует больших инвестиций к 2030 году для модернизации линий электропередач. Сегодня потери в системе электропередачи составляют 18%, а потери при распределении – 14%.
Среди тем: подготовка порядка для подключения производителей электроэнергии к единой системе электросетей; внедрение автоматизированной системы контроля и учета электроэнергии; разработка комплексной программы по оцифровыванию сектора электроэнергетики в 2019-2021 гг. и др.
В ходе четвертой было рассмотрено финансирование возобновляемых источников энергии. Правительство страны видит необходимость в разработке долгосрочного генерального плана финансирования и инвестиций в энергетический сектор.
Участники рассмотрели определение тарифной и ценовой политики на конкурентной основе для обеспечения постепенного полного возмещения затрат, а также стратегии её реализации; повышение инвестиционной привлекательности для независимых производителей энергии и сотрудничества в рамках ГЧП и другие темы.