Andijon viloyati isteʼmolchilarining elektr taʼminotini yaxshilash maqsadida yangi yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmog‘i va podstansiya qurilmoqda
• Andijon viloyati isteʼmolchilarining elektr taʼminotini yaxshilash maqsadida yangi yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmog‘i va podstansiya qurilmoqda
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan Andijon viloyatining Shahrixon, Baliqchi, Bo‘ston va Ulug‘nor tumanlari isteʼmolchilarining elektr taʼminotini yanada yaxshilash maqsadida uzunligi 14 km bo‘lgan 220 kVli yangi elektr uzatish tarmog‘i va yuqori kuchlanishli podstansiya qurilmoqda.
Bugungi kunda qurilish va montaj ishlari olib borilmoqda. Jumladan:
➖Uzunligi 14 km bo‘lgan 220 kVli elektr uzatish tarmog‘i uchun tayanchlar o‘rnatilib, sim tarmog‘ini tortish ishlari yakunlandi.
➖Yangi podstansiya uchun bitta yuqori kuchlanishli 125 MVAli transformator o‘rnatildi. Shuningdek, loyiha doirasida yana bitta transformator o‘rnatish rejalashtirilgan.
Podstansiyaning dastlabki quvvatlari joriy yil yakuniga qadar va 2024-yilda esa to‘liq quvvatlarda ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, ushbu loyiha Prezidentimizning 2021-yil 12-iyuldagi PQ–5180-son qaroriga asosan amalga oshirilmoqda.

В целях улучшения электроснабжения потребителей Андижанской области ведется строительство новой высоковольтной линии электропередачи и подстанции
• В целях улучшения электроснабжения потребителей Андижанской области ведется строительство новой высоковольтной линии электропередачи и подстанции
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» ведет строительство новой линии электропередачи 220 кВ протяженностью 14 км и высоковольтной подстанции с целью улучшения электроснабжения потребителей Шахриханского, Балыкчинского, Бустанского и Улугнорского районов Андижанской области.
Сегодня ведутся строительно-монтажные работы. В частности:
➖Установлены опоры для линии электропередачи 220 кВ протяженностью 14 км, завершены работы по протяжке проводов.
➖Для новой подстанции установлен один высоковольтный трансформатор мощностью 125 МВА. Также в рамках проекта планируется установка еще одного трансформатора.
Первоначальные мощности подстанции планируется ввести к концу текущего года, а на полную мощность подстанция выйдет в 2024 году.
Напоминаем, что данный проект реализуется на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 12 июля 2021 года № ПП-5180.