savol-javob: Yuridik shaxslarning tabiiy gaz tarmog‘iga ulanish tartibi qanday?
Yuridik shaxslar gaz tarmog‘iga ulanish uchun dastlab Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 31-martdagi “Muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentlarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 256-son qaroriga asosan, Davlat xizmatlari agentligiga ariza bilan murojaat qiladi va gazlashtirish uchun texnik shart oladi.
Olingan texnik shartga muvofiq, loyihalash tashkilotlari (yoki gaz ta’minoti tashkiloti) tomonidan gaz loyihasi tayyorlanadi. Tayyorlangan loyihaga asosan, maxsus ruxsatnomaga ega bo‘lgan qurilish (pudrat) tashkiloti (yoki gaz ta’minoti tashkiloti) tomonidan yuridik shaxsning bino-inshootida qurilish-montaj ishlari bajariladi.
Qurilgan gaz tarmoqlari qurilish tashkiloti (gaz ta’minoti tashkiloti) tomonidan bosimga va zichlikka sinovdan o‘tkazilganidan keyin, gaz ta’minoti tashkiloti va yuridik shaxs o‘rtasida “Tabiiy gazni yetkazib berish va qabul qilish to‘g‘risida”gi shartnoma tuzilgan holda “Tabiiy gazdan foydalanish qoidalari” va o‘zaro tuzilgan shartnoma shartlari asosida gaz ta’minotiga ulab beriladi.

вопрос-ответ: Каков порядок подключения юридических лиц к системе газоснабжения?
На основании постановления Кабинета Министров от 31 марта 2018 года №256 «Об утверждении административных регламентов предоставления государственных услуг по подключению к инженерно-коммуникационным сетям» юридические лица для подключения к системе газоснабжения первоначально обращаются с заявлением в Агентство государственных услуг для получения технического задание на газификацию.
В соответствии с полученным техническим заданием, проектными организациями (или филиалом газоснабжения) подготавливается проект газификации. На основании подготовленного проекта в здании-сооружении юридического лица строительной (подрядной) организацией (или филиалом газоснабжения), имеющей специальное разрешение выполняются строительно-монтажные работы.
После проведения строительной организацией (или филиалом газоснабжения) испытаний на давление и плотность, построенные газовые линии подключаются к газоснабжению. На основании «Правил пользования природным газом» и условий взаимного договора «о поставке и приеме природного газа» заключенного между газоснабжающей организацией и юридическим лицом.