O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligida vazir Jo‘rabek Mirzamahmudov va “Huawei Digital Power” kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Yao Szin
o‘rtasida joriy yilning fevral oyida Xitoyning Shenjen shahrida joylashgan “Huawei” bosh qarorgohiga tashrif chog‘ida erishilgan kelishuvlar va yashil energetikani rivojlantirish bo‘yicha kelgusidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda tomonlar uy xo‘jaliklari, davlat idoralari va ijtimoiy soha obyektlaridan tortib yirik quyosh fotoelektr stansiyalarigacha bo‘lgan hajmlardagi quyosh tizimlari uchun raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energetika sohasini yanada rivojlantirish masalalariga to‘xtalib o‘tdilar.
O‘zbekistonda quyosh qurilmalari uchun invertorlar va elektromobillar uchun zaryadlovchi qurilmalar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish, quyosh energiyasi bo‘yicha yechimlarni amaliyotga tatbiq etishda muvaffaqiyat qozongan boshqa mamlakatlarning qayta tiklanuvchi energiya masalalari bo‘yicha vakillari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish va bu borada kadrlar tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Janob Yao Szin O‘zbekistonning yashil rivojlanish strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi va bu boradagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi: “Mamlakat rahbariyati jamiyatni toza va arzon energiya bilan ta’minlash va kelajakda uglerod neytralligiga erishish uchun qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi loyihalarni amalga oshirish orqali energetika tizimining salohiyatini jadallik bilan rivojlantirish rejalarini belgilab berdi. O‘zbekiston allaqachon bu boradagi rejalarni amalga oshirishga ulgurdi. “Yashil strategiya” doirasida quyosh fotoelektr stansiyalarini ishga tushirish bo‘yicha qator yirik loyihalar ikkinchi yildirki yaxshi natijalarni ko‘rsatmoqda”, – dedi  Yao Szin.
Muzokaralar chog‘ida energetika vaziri Xitoydagi “Huawei” kompaniyaning ko‘rgazma zali va invertorlar hamda akkumulyatorlar ishlab chiqarish quvvatlari bilan batafsil tanishganini alohida ta’kidladi.
Ma’lumot uchun: “Huawei Digital Power” toza energiya ishlab chiqarish, transportni elektrlashtirish va yashil AKT infratuzilmasi kabi sohalarga e’tibor qaratadi. 2022-yil oxiriga kelib “Huawei” o‘z mijozlariga 695,1 milliard kVt⋅soatdan ortiq yashil energiya ishlab chiqarishga va energiya sarfini 19,5 milliard kVt⋅soatga kamaytirishga yordam berdi, bu deyarli 340 million tonna CO2 zararli gazlar chiqishining oldini olishga teng demakdir.

В Минэнерго обсуждено дальнейшее развитие сотрудничества с компанией «Huawei»
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялась встреча Министра энергетики Журабека Мирзамахмудова и вице-президента Huawei Digital Power по Ближнему Востоку и Центральной Азии г-на Яо Цзин для обсуждения дальнейшего сотрудничества в сфере развития зеленой энергетики согласно договорённостям, достигнутым в рамках визита Министра энергетики в штаб-квартиру компании Huawei в Шэньчжэнь, Китай в феврале этого года.
Во время встречи стороны затронули вопросы дальнейшего развития сферы возобновляемой энергетики в Узбекистане за счет внедрения цифровых технологий для солнечных установок различного типа предназначения, от частных домовладений, государственных учреждений и социальных объектов до крупномасштабных солнечных электростанций.
Особое внимание было уделено рассмотрению возможностей локализации производства инверторов для солнечных установок и зарядных устройств для электромобилей на территории Узбекистана, налаживания партнерских отношений с представителями ведущих стран, преуспевших во внедрении солнечных решений, и совместной подготовке кадров в данном направлении.
Г-н Яо Цзин глубоко оценил и выразил свою поддержку мерам, принимаемым в рамках стратегии «зеленого» развития Узбекистана. «Руководство страны обозначило планы по наращиванию и скорейшему увеличению мощности энергосистемы за счет реализации проектов в сфере возобновляемой энергетики для обеспечения населения чистой и доступной энергией и достижения углеродной нейтральности в будущем. В Узбекистане уже реализованы ряд крупных проектов по запуску солнечных электростанций, которые второй год демонстрируют хорошие результаты. Со своей стороны, мы постараемся на основе наших ценностей всесторонне внести свой вклад в дальнейшее укрепление энергосистемы страны и реализации «зеленой» стратегии», - отметил Яо Цзин.
В ходе переговоров Министр энергетики отметил посещение «шоу-рума» компании и производственных мощностей по производство инверторов и аккумуляторов на заводе Huawei Digital Power в Китае.
Для справки: Подразделение Huawei Digital Power фокусируется на таких областях, как экологически чистое производство электроэнергии, электрификация транспорта и построение зеленой инфраструктуры ИКТ. К концу 2022 года компания Huawei помогла своим клиентам выработать более 695,1 млрд кВтч «зеленой» энергии и снизить энергопотребление на 19,5 млрд кВтч, что эквивалентно предотвращению почти 340 млн тонн выбросов СО2.