OTB: Biz O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energiya manbalari va energiya tejovchi aqlli texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaymiz
• OTB: Biz O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energiya manbalari va energiya tejovchi aqlli texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaymiz
Osiyo taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Enriko Pinali O‘zbekistonda energetika tarmog‘ida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalar, ularning ahamiyati va istiqbollari haqida intervyu berdi:
“Biz O‘zbekistonning energiya resurslaridan samarali foydalanish, qayta tiklanuvchi energiya manbalari va energiya tejovchi aqlli texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Hukumat va energetika kompaniyalari bilan hamkorlikda kam uglerodli energiya uskunalarini ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarini shakllantirayapmiz.
Bizning xususiy sektordagi operatsiyalarimizdan biri — Navoiy viloyatidagi birinchi 500 MVt quvvatli Zarafshon shamol elektr stansiyasi. Shuningdek, Osiyo taraqqiyot banki Surxondaryo viloyatidagi Sherobod quyosh fotoelektr stansiyasi tenderini o‘tkazishda ham amaliy yordam ko‘rsatdi.
Biz energetika sektorini alohida yo‘nalishlarga ajratish va mahalliy bozorda xususiy sektor ishtirokini ta’minlashga qaratilgan Hukumat siyosatini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Hozirda Osiyo taraqqiyot banki kelgusi to‘rt yilga mo‘ljallangan hamkorlik strategiyasini ishlab chiqmoqda.
Biz Hukumat, hamkorlarimiz va xususiy sektor bilan birgalikda O‘zbekiston aholisiga toza va arzon elektr energiyasini ta’minlashda raqobatbardosh bozor muhitini yaratish bo‘yicha loyihalarimizni davom ettiramiz“, — dedi Enriko Pinali.

АБР: Мы поддерживаем усилия Узбекистана по внедрению возобновляемых источников энергии и умных энергосберегающих технологий
• АБР: Мы поддерживаем усилия Узбекистана по внедрению возобновляемых источников энергии и умных энергосберегающих технологий
Энрико Пинали, директор представительства Азиатского банка развития в Узбекистане, дал интервью об инвестиционных проектах в энергетическом секторе Узбекистана, их важности и перспективах:
«Мы поддерживаем усилия Узбекистана, направленные на эффективное использование энергоресурсов, внедрение возобновляемых источников энергии и умных энергосберегающих технологий.
Мы разрабатываем проекты по производству низкоуглеродного энергетического оборудования в сотрудничестве с государством и энергетическими компаниями.
Одним из наших проектов в частном секторе является первая Заравшанская ветряная электростанция мощностью 500 МВт в Навоийской области. Также Азиатский банк развития оказал практическую помощь в проведении тендера на Шерабадскую солнечную фотоэлектрическую электростанцию в Сурхандарьинской области.
Мы поддерживаем политику правительства, направленную на децентрализацию энергетического сектора и обеспечение участия частного сектора на местном рынке.
В настоящее время Азиатский банк развития разрабатывает стратегию сотрудничества на ближайшие четыре года.
Вместе с Правительством, нашими партнерами и частным сектором мы продолжим наши проекты по созданию конкурентной рыночной среды в обеспечении жителей Узбекистана чистой и доступной электроэнергией», — сказал Энрико Пинали.