“O‘zbekistonning yashil energetika tarmog‘ida salohiyati juda katta” – CNEEC
Xitoyning “CNEEC” kompaniyasi prezidenti o‘rinbosari Li Chjigan O‘zbekistonning yashil energetika salohiyati, bu borada mamlakatda amalga oshirilayotgan ishlar, ularning istiqbollari hamda ushbu yo‘nalishda Xitoy kompaniyasining ishtiroki haqida intervyu berdi.
“O‘zbekiston Prezidenining sohadagi islohotlari juda to‘g‘ri va o‘z vaqtida amalga oshirilmoqda. Energiyani tejash, atrof-muhitni muhofaza qilish uchun bu dolzarb. O‘ylaymizki, O‘zbekistonning yashil energetika tarmog‘ida salohiyati juda katta.
Biz energetika sohasida loyihalarni ishlab chiqish, amalga oshirish va boshqarish bo‘yicha boy tajribaga ega bo‘lgan pudratchi kompaniyamiz. Xitoylik investorlarning O‘zbekistonga investitsiya kiritishining muhim uchta sababini aytmoqchiman:
Eng muhim jihati shundaki, Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi O‘zbekistonning energetika sohasini rivojlantirish bo‘yicha yangi strategiyasiga juda mos keladi. Ikkinchidan, O‘zbekistonda fotoelektr va shamol energetikasi kabi qayta tiklanuvchi energiya manbalari uchun ajoyib sharoitlar mavjud bo‘lib, bu qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalarini rivojlantirish uchun juda qulaydir. Uchinchidan, “CNEEC” (China National Electric Engineering Company) qayta tiklanuvchi energetika sohasida boy tajriba va ko‘rsatkichlarga ega va biz hamkorlarimiz bilan O‘zbekistonda yashil energetika sohasiga sarmoya kiritishga tayyormiz.
Shamol energetikasi loyihasiga sarmoya kiritishimiz uchun ixtiyoriy hudud sifatida Jizzax tanlandi. Dastlab Jizzaxdagi shamol energetikasi loyihasining ko‘lamini o‘rganib chiqamiz.
Kelajakda biz yashil energiya ishlab chiqarish yechimlarini taqdim etish uchun quyosh energiyasini ishlab chiqarish va energiya saqlash loyihalarini amalga oshirish rejamiz bor.
Biz O‘zbekistonning yangi energiya bozori va rivojlanish salohiyatini o‘rganish uchun O‘zbekistonga ko‘proq professional va texnik xodimlarni jalb qilamiz hamda qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalarini rivojlantirish yo‘l xaritasini ishlab chiqamiz. Bu Xitoy va O‘zbekistonning hamkorligini yanada mustahkamlaydi va O‘zbekiston uchun yashil, ekologik toza, barqaror va ishonchli energiya tizimini barpo etish uchun zamin yaratadi” – dedi Li Chjigan.

«Узбекистан обладает большим потенциалом в сфере зеленой энергетики» — CNEEC
Заместитель президента китайской компании «CNEEC» Ли Чжигань дал интервью о потенциале зеленой энергетики Узбекистана, проводимых в этом направлении работах, их перспективах и участии китайской компании в этом направлении.
«Реформы Президента Узбекистана в данной сфере реализуются очень правильно и своевременно. Важно экономить энергию и защищать окружающую среду. Мы считаем, что потенциал Узбекистана в сфере зеленой энергетики огромен.
Мы подрядная компания с большим опытом разработки, реализации и управления энергетическими проектами. Я хотел бы назвать три важные причины, по которым китайские инвесторы инвестируют в Узбекистан.
Наиболее важным аспектом является то, что инициатива Китая «Одно пояс, один путь» очень совместима с новой стратегией развития энергетики Узбекистана. Во-вторых, в Узбекистане прекрасные условия для возобновляемых источников энергии, таких как солнечная энергия и энергия ветра, что очень благоприятно для развития проектов возобновляемой энергетики. В-третьих, CNEEC (Китайская национальная электротехническая компания) имеет богатый опыт и результативность в сфере возобновляемой энергетики, и мы готовы вместе с нашими партнерами инвестировать в сферу зеленой энергетики в Узбекистане.
Джизак был выбран нами в качестве добровольной территории для инвестирования в проект ветроэнергетики. Во-первых, мы рассмотрим масштаб проекта Джизакской ветроэнергетики.
В будущем мы планируем реализовать проекты по строительству солнечной станции и системы накопления энергии, чтобы предоставить решения для экологически чистой энергетики.
Мы будем привлекать в Узбекистан больше профессиональных и технических кадров для изучения нового энергетического рынка и потенциала развития Узбекистана и разработки дорожной карты для развития проектов в области возобновляемых источников энергии. Это еще больше укрепит сотрудничество между Китаем и Узбекистаном и создаст основу для создания зеленой, экологически чистой, стабильной и надежной энергетической системы Узбекистана», — сказал Ли Чжигань.