Energetika vazirligida Fransiyaning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Energetika vazirligida Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Aurelia Bouchez xonim va O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar hamda yuqori darajada tashkillashtirilgan davlat tashrifi natijalari alohida ta’kidlab o‘tildi. Shuningdek, Fransiya kompaniyalari ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihalarning joriy holati muhokama qilindi. Xususan:
➖ EDF kompaniyasi bilan hamkorlikda Sirdaryo IES, Qambarota va Chotqol GESlari loyihalari doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, shuningdek bino va inshootlar tomlariga quyosh batareyalarini o‘rnatish;
➖ “Total Eren” kompaniyasi tomonidan 2022-yil may oyida Samarqand viloyatida quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh elektr stansiyasi muvaffaqiyatli ishga tushirilganligi, shuningdek Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida qurilishi rejalashtirilgan yangi stansiyalarga qiziqish bildirayotganligi;
➖ “Voltalia” kompaniyasi Xorazm viloyatida quyosh fotoelektr stansiyasi qurish loyihasi tenderida g‘olib bo‘lib, hamkorlik aloqalarini boshqa yo‘nalishlarda ham kengaytirish yuzasidan amaliy ishlarni olib borayotganligi qayd etildi.
Uchrashuv davomida tomonlar “Technip Energies” kompaniyasi bilan hamkorlik istiqbollarini ham muhokama qildilar. Tomonlar nafaqat gaz uzatish tizimini modernizatsiya qilish sohasida, balki yoqilg‘i-energetika kompleksining boshqa yo‘nalishlarida ham loyihalash xizmatlarini ko‘rsatuvchi qo‘shma korxona tashkil etish maqsadga muvofiqligini qayd etdilar.
Tomonlar atom energetikasi sohasidagi hamkorlik imkoniyatlarini ham muhokama qilib, Framatome va Assystem kompaniyalarining qiziqishlarini ta’kidlab o‘tdilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha xorijiy tomonga Voltalia kompaniyasi tomonidan Agrovoltaika sohasida loyihani amalga oshirish va Assystem bilan smart-grid tizimini joriy etish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish taklif etildi.

В Министерстве энергетики состоялась встреча с послом Франции в Узбекистане
В Министерстве энергетики Узбекистана состоялась встреча Посла Французской Республики в Узбекистане г-жи Аурелии Бушез и Министра энергетики Республики Узбекистан Журабека Мирзамахмудова.
На встрече были отмечены работа, проведенные между Узбекистаном и Францией в 2022 году, и итоги высокоорганизованного государственного визита. Также обсуждалось текущее состояние проектов, реализуемых с участием французских компаний, а именно:
➖ Совместно с компанией EDF, работы, проводимые в рамках проектов Сырдарьинской ГЭС, Камбаратинской и Чоткольской ГЭС, а также установка солнечных батарей на крышах зданий и сооружений;
➖ В мае 2022 года, компания «Total Eren» успешно запустила солнечную электростанцию мощностью 100 МВт в Самаркандской области, а также проявила интерес к строительству новых станций, планируемые к реализации в Самаркандской и Кашкадарьинской областях;
➖ Отмечено, что компания «Voltalia» выиграла тендер на строительство солнечной фотоэлектрической станции в Хорезмской области, и ведет практическую работу по расширению сотрудничества в других направлениях.
В ходе встречи стороны также обсудили перспективы сотрудничества с компанией «Technip Energies». Стороны отметили целесообразность создания совместного предприятия, оказывающего проектные услуги не только в области модернизации газотранспортной системы, но и в других сферах топливно-энергетического комплекса.
Стороны также обсудили возможности сотрудничества в области атомной энергетики, подчеркнув интересы компаний Framatome и Assystem.
По итогам встречи иностранной стороне было предложенно рассмотреть возможности реализации проекта Агровольтаики с компанией «Voltalia» и налаживания сотрудничества с Assystem по внедрению системы smart-grid.