O‘zbekistonda 3 ta yirik quyosh fotoelektr stansiyasini qurish loyihasi doirasida “Masdar” kompaniyasi tomonidan xalqaro moliya institutlari bilan 396 mln dollarlik shartnomalar imzolandi
• O‘zbekistonda 3 ta yirik quyosh fotoelektr stansiyasini qurish loyihasi doirasida “Masdar” kompaniyasi tomonidan xalqaro moliya institutlari bilan 396 mln dollarlik shartnomalar imzolandi
O‘zbekistonda quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish va boshqarish loyihalarini amalga oshirish doirasida Birlashgan Arab Amirligininig “Masdar” kompaniyasi tomonidan xalqaro moliya institutlarining qariyb 396 mln AQSh dollari miqdorida mablag‘lari jalb etiladi.
Respublikamizning Surxondaryo (Sherobod), Samarqand (Kattaqo‘rg‘on) va Jizzax (G‘allaorol) viloyatlarida 3 ta yirik quyosh fotoelektr stansiyasini qurish va boshqarish uchun “Masdar” kompaniyasi YTTB bilan 127 mln AQSH dollari, OTB bilan 102 mln AQSH dollari va ularning hamkor banklari bilan 167 mln AQSH dollari miqdorida shartnomalar imzoladi.
Ushbu quyosh fotoelektr stansiyalar umumiy 897 MVt quvvatiga ega bo‘ladi va yiliga 2 mlrd kVt·soat elektr energiyasini ishlab chiqarish orqali mintaqadagi eng yirik quyosh energiyasi loyihasiga aylanadi.
Samarqand (Kattaqo‘rg‘on) va Jizzax (G‘allaorol) viloyatlaridagi loyihalarning dastlabki quvvatlari joriy yilning dekabr oyida ishga tushirilishi belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun o‘tkazilgan tender natijalariga ko‘ra Birlashgan Arab Amirligininig “Masdar” kompaniyasi eng yaxshi takliflari bilan g‘olib deb topilgan.
Ma’lumot uchun, loyihalarni ishga tushirish natijasida yiliga 620 mln metr kub tabiiy gaz tejaladi hamda 600 mingdan ortiq xonadon “yashil” energiya bilan ta’minlanadi.

В Узбекистане в рамках проекта строительства 3-х крупных солнечных фотоэлектростанций компания «Masdar» подписала контракты на сумму 396 миллионов долларов с международными финансовыми институтами
• В Узбекистане в рамках проекта строительства 3-х крупных солнечных фотоэлектростанций компания «Masdar» подписала контракты на сумму 396 миллионов долларов с международными финансовыми институтами
На строительство и управление 3-х крупных солнечных фотоэлектростанций в Сурхандарьинской (Шерабад), Самаркандской (Каттакурган) и Джизакской (Галляарал) областях нашей республики компания «Масдар» подписала контракты для привлечения кредитных средств от ЕББР на 127 млн долларов США, от АБР на 102 млн долларов США и их банками-партнерами на сумму 167 млн долларов США.
Данные солнечные фотоэлектрические станции с общей установленной мощностью 897 МВт с годовой выработкой 2 млрд кВт·ч электроэнергии, станут крупнейшими проектами солнечной энергетики в регионе. Ввод в эксплуатацию ранних мощностей объектов в Самаркандской (Каттакурган) и Джизакской (Галляарал) областях запланирован на декабрь текущего года.
Напоминаем, что по результатам тендера, проведенного для реализации данных проектов, победителем с лучшими предложениями была признана компания «Масдар» из Объединенных Арабских Эмиратов.
Для справки, в результате ввода в эксплуатацию фотоэлектрических станций в год будет обеспечена экономия 620 млн куб метров природного газа, а также более 600 тысяч домохозяйств будут снабжены «зеленой» энергией.