“АНДИЖОННЕФТ”АЖ ТОМОНИДАН БУЛОҚБОШИДА ЯНА БИТТА ГАЗ ҚУДУҒИ ИШГА ТУШИРИЛДИ
Бугун, 2019 йил 4 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 мартдаги “2017 – 2021 йилларда углеводород хом ашёсини қазиб олишни ошириш дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори доирасида амалга оширилган ишлар натижасида Андижон вилояти, Булоқбоши тумани, Учтепа қишлоғида жойлашган “Учтепа нефт ва газ кони”нинг 12-сонли газ қудуғи ишга қўшилди ва саноат миқёсида газ олинди.
Қудуқдан газ қазиб олиш ҳажми кунлик 50-60 минг/м3 ташкил этади.
Айни пайтда ушбу газ қудуғининг ишга туширилиши бўйича газ қувурларини ётқизиш ишлари якунланди.
Бунинг натижасида Андижон вилояти Булоқбоши туманининг яна қўшимча 5 мингта хонадони табиий газ билан таъминланади.
Маълумки, ўтган икки йил давомида "Андижоннефть" АЖ томонидан “Учтепа нефт ва газ кони”ни ўзлаштириш ва ишга тушириш учун жами 9 та нефт ва газ қудуқлари бурғуланди. Мазкур бурғулаш ишлари натижасида  қудуқлардан табиий газ олиниб, Булоқбоши туманининг 20 мингдан ортиқ аҳолиси газ билан таъминланишига эришилган.

АО “АНДИЖОННЕФТЬ” ЗАПУСТИЛО ЕЩЕ ОДНУ ГАЗОВУЮ СКВАЖИНУ В БУЛАКБАШИНСКОМ РАЙОНЕ
Сегодня, 4 декабря 2019 года в рамках постановления Президента Республики Узбекистан “Об утверждении Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017-2021 годы” от 9 марта 2017 года в селе Учтепа Булакбашинского района Андижанской области в Учтепинском нефтяном и газовом месторождениях задействована скважина №12 и получен промышленный газ.
Oбъем получаемого в сутки газа составит 50-60 тысяч м3.
В настоящее время завершена работа по укладе газороводов для задействования этой газовой скважины.
В результате еще 5 тысяч домохозяйств Булакбашинского района будут обеспечены природным газом.
Как известно, за прошедшие два года со стороны АО "Андижаннефть" для освоения и запуска месторождения всего было разработано 9 нефтяных и газовых скважин. В результате более 20 тысяч жителей Булакбашинского района обеспечены газом.