Вuxoro viloyatida 2 ta yirik shamol elektr stansiyasi qurilishi uchun “ACWA Power” kompaniyasi va OTB o‘rtasida 174 mln dollarlik zayom bitimlari imzolandi
• Вuxoro viloyatida 2 ta yirik shamol elektr stansiyasi qurilishi uchun “ACWA Power” kompaniyasi va OTB o‘rtasida 174 mln dollarlik zayom bitimlari imzolandi
Buxoro viloyatining G‘ijduvon va Peshku tumanlarida 2 ta yirik shamol elektr stansiyasini qurish loyihalarini amalga oshirish doirasida Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasida 174 million AQSH dollari miqdorida zayom bitimlari imzolandi.
Mazkur stansiyalarda umumiy quvvati 1 GVt bo‘lgan 158 ta shamol trubinalari o‘rnatish orqali yiliga 3,6 milliard kVt∙soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Ushbu stansiyalar ishga tushirilgandan so‘ng Markaziy Osiyo mintaqasidagi eng yirik shamol energiyasi loyihasiga aylanadi.
Ma’lumot uchun: 2 ta shamol elektr stansiyasining ishga tushirilishi natijasida yiliga 1, 1 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalishiga va atmosferaga 1 mln tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinishiga erishiladi.
Mazkur elektr stansiyalar 2024-yil yakunida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, ushbu yirik loyihalar Prezidentimizning 2021-yil 23-fevraldagi 5001 va 5003-son qarorlari asosida amalga oshirilmoqda.

В Бухарской области для строительства 2-х крупных ветровых электростанций между компанией «ACWA Power» и АБР подписаны заемные соглашения на сумму 174 млн долларов
• В Бухарской области для строительства 2-х крупных ветровых электростанций между компанией «ACWA Power» и АБР подписаны заемные соглашения на сумму 174 млн долларов
В Гиждуванском и Пешкунском районах Бухарской области для строитетельства 2-х ветровых электростанций между компанией «ACWA Power» (Саудовская Аравия) и Азиатским банком развития подписаны заёмные соглашения на сумму 174 млн долларов США.
В рамках реализации данных проектов будут установлены 158 ветряных турбин общей мощностью 1,0 ГВт, с ежегодной выработкой 3,6 млрд кВт∙ч электрической энергии. После ввода в эксплуатацию, данные электростанции станут крупнейшими проектами в сфере ветровой энергетики в Центральной Азии.
Для справки: в результате будет сэкономлено 1,1 млрд кубометров природного газа в год и предотвращено 1 млн тонн выбросов вредных газов в атмосферу.
Электростанции планируют ввести в эксплуатацию в конце 2024 года.
Напоминаем, что эти крупные проекты реализуются в соответствии с постановлениями Президента № 5001 и 5003 от 23 февраля 2021 года.