САЛКАМ 63 МИЛЛИОН СЎМ ҚЎШИМЧА ҲИСОБЛАШНИНГ ОЛДИ ОЛИНДИ
Самарқанд вилояти мажбурий ижро бюроси томонидан Оқдарё туман Қорахитой қишлоғида жойлашган “Баҳодир Умар Ислом” хусусий корхонасининг электр энергиясидан ноқонуний фойдаланганлиги аниқланиб ўрнатилган тартибда далолатнома расмийлаштирилган.
Самарқанд вилояти МИБнинг кўрсатмасига асосан Самарқанд ҲЭТК ходимлари томонидан амалга оширилган қайта ҳисоб-китоб кўра (тадбиркор давлат рўйхатидан ўтган кундан бошлаб) 169.731.360 сўм аниқланган. Самарқанд вилояти МИБ эса ушбу вазиятга бир ёқлама қарамасдан рақамларнинг ҳаққонийлиги бўйича “Ўзэнергоинспекция”нинг Самарқанд ҳудудий бўлимига ўз хулосаларини бериш учун тақдим қилинди.
Ҳудудий бўлим “Электрҳисоб” дастури орқали ўрганиш ўтказилиши мобайнида истеъмолчи “Баҳодир Умар Ислом” хусусий корхонасининг электр ҳисоблагичи 01.07.2018 йилда алмаштирилганлиги аниқланди.
Бундай ҳолатда электр ҳисоблагичнинг алмаштирилган вақтидан бошлаб ҳисобланиши бўйича Самарқанд ҲЭТКга кўрсатма хати берилди. Натижада ҳудудий бўлимнинг кўрсатмасига асосан ҳисобланган қайта ҳисоб-китоб 106 967 960 сўмни ташкил этди.
Амалга оширилган аниқ текширувлар сабаб истеъмолчининг ҳисобига 62 762 400 сўмга қўшимча ҳисоблашнинг олди олинди.

Бюро принудительного исполнения Самаркандской области выявило факт незаконного использования электроэнергии частным предприятием “Баходир Умар Ислом”, расположенного в селе Корахитой Акдарьинского района, о чем в установленном порядке был оформлен протокол.
Согласно перерасчету, выполненному в соответствии с показаниями БПИ Самаркандской области, сотрудниками РПЭО (начиная со дня прохождения предпринимателем государственной регистрации) была установлена задолженность в размере 169.731.360 сумов. При этом в Самаркандском областном БПИ не стали подходить к вопросу одностороннее, и представили документы в Самаркандский региональный отдел “Узэнергоинспекции”.
Региональным отделом в процессе проведенного изучения на основе программы “Электрхисоб” было установлено, что потребитель частное предприятие “Баходир Умар Ислом” заменил электросчетчик 01.07.2018 года.
В таком случае Самаркандскому РПЭО было дано указание по осуществлению перерасчета, начиная со времени замены электросчетчика. В результате на основе показания регионального отдела пересмотренная сумма составила 106 967 960 сумов.
Благодаря проведению точных проверок было предупреждено начисление на потребителя задолженности в размере 62 762 400 сумов.