Siemens O‘zbekistonda ikkita IES quradi
Germaniyaning Siemens kompaniyasi bilan hamkorlikda Surxondaryo va Navoiy viloyatlarida issiqlik elektr stansiyalari qurish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Kun.uz muxbirining Berlindan xabar berishicha, bu haqda 2 may kuni Germaniya–O‘zbekiston biznes forumida ma’lum qilingan.
O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Kun.uz muxbiri bilan suhbatda kelishuvning ayrim tafsilotlarini ma’lum qildi.
“Siemens kompaniyasi birinchi marta nafaqat uskuna yetkazib beruvchi, balki investor sifatida ham ishtirok etyapti. Bu kompaniya bilan Surxondaryoda yangi IES qurish, Navoiyda tashkil etilayotgan kimyo klasteri doirasidagi IESni qurish hamda 1000 MW gacha quvvatdagi shamol va quyosh energetikasi bo‘yicha stansiyalar qurishga kelishib oldik.
Bu, albatta, birdaniga bo‘lmaydi. Masalan, Surxondaryodagi IES qurilishi bu yil boshlansa, 2026 yilda ishga tushadi. 2023 yil bo‘yicha esa Siemens'da mavjud bo‘lgan turbinalarning shartnomasini imzoladik. Bu turbinalar Buxoro va Muborakdagi issiqlik markazlariga o‘rnatiladi. Bu turbinalarni joriy yilda yetkazib, montaj qilib, dekabr oyigacha ishga tushirishga kelishib oldik. Ya’ni 150-160 MW yangi quvvatni ishga tushirilishi rejalashtirilgan”, – dedi Jo‘rabek Mirzamahmudov Berlinda bo‘lib o‘tgan biznes forum doirasida bergan intervyusida.

Siemens to build two TPPs in Uzbekistan
An agreement was reached on the construction of thermal power plants in Surkhandarya and Navoi regions in cooperation with the German company Siemens. According to the Kun.uz correspondent from Berlin, this was announced on May 2 at the German-Uzbekistan business forum.
The Minister of Energy of Uzbekistan, Jurabek Mirzamakhmudov, told the Kun.uz correspondent some details of the agreement.
“For the first time, Siemens is participating not only as a supplier of equipment, but also as an investor. We have agreed with this company to build a new TPP in Surkhandarya, to build a TPP within the framework of the chemical cluster being established in Navoi, and to build wind and solar energy stations with a capacity of up to 1000 MW.
It certainly won’t happen overnight. For example, if the construction of the Surkhandarya nuclear power plant starts this year, it will be operational in 2026. For 2023, we have signed a contract for turbines available at Siemens. These turbines will be installed in thermal centers in Bukhara and Mubarak. We have agreed to deliver and install these turbines this year and start them up by December. That is, 150-160 MW of new capacity is planned to be put into operation,” Jurabek Mirzamakhmudov said in an interview at the business forum held in Berlin.
It should be recalled that on May 2, President Shavkat Mirziyoyev started his official visit to Germany.