Mamlakatimiz rahbarining Germaniya Federativ Respublikasiga tashrifi davomida ko‘pgina sohalar qatori energetika tizimi bo‘yicha ham qator manfaatli kelishuvlarga erishildi.
Xususan, Germaniya-O‘zbekiston biznes forumi doirasida “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ va “Siemens Energy” o‘rtasida Buxoro shahar 3-sonli issiqlik ta’minoti qozonxonasida va Muborak IEM korxonasida energosamarador gaz turbinasi o‘rnatish bo‘yicha ikkita loyiha doirasida 72 mln yevro miqdorida shartnoma imzolandi.
Yurtimizda kogeneratsiya texnologiyalarini joriy etish yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlarning uzviy davomi sifatida baholanayotgan mazkur loyihaga ko‘ra, Buxoro shahrining 3-sonli issiqlik ta’minoti qozonxonasida va Muborak IEM korxonasida har birining quvvati 54 MVtga teng bo‘lgan ikkitadan, jami 4 ta gaz turbina o‘rnatiladi.
Mazkur loyihalarning ishga tushirilishi mamlakatimizda ishlab chiqariladigan elektr energiyasining umumiy quvvatini 216 MVtga oshiradi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu yiliga 1,7 mln kVt·soat elektr energiyasi va 1,5 mln Gkal issiqlik energiyasini ishlab chiqarish imkonini beradi.
Shuningdek, 80 ta yangi ishchi o‘rinlari yaratiladi. Loyihalarni amalga oshirish davrida, respublikamizning ming nafar malakali mutaxassislarini ish bilan ta’minlash imkoniyati paydo bo‘ladi.

АО «Тепловые электрические станции» и «Siemens energy» совместно будут осуществлять новые перспективные проекты
• АО «Тепловые электрические станции» и «Siemens energy» совместно будут осуществлять новые перспективные проекты
В ходе визита Главы нашего государства в Федеративную Республику Германия наряду со многими сферами, также в энергетической сфере достигнуты выгодные договоренности.
Так, на полях бизнес-форума Германия-Узбекистан между АО «Тепловые электрические станции» и «Siemens Energy» в рамках двух проектов заключены договора на общую сумму 72 млн евро по установке энергоэффективных газовых турбин в котельной №-3 по теплоснабжения в г. Бухара и на Мубарекской ТЭЦ.
Согласно этим проектам, оцениваемым в качестве логического продолжения реализуемых работ по внедрению в нашей стране когенерационных технологий, в котельной №-3 предприятия «Теплоэнерго» г.Бухары и на Мубарекской ТЭЦ будут установлены по 2 газовых турбин, мощностью 54 МВт каждая.
В период реализации проектов, будет создана возможность обеспечения работой тысячи квалифицированных специалистов страны, а с вводом в эксплуатацию этих проектов будут созданы 80 постоянных рабочих мест. Также, общая мощность производимой в нашей стране электрической энергии увеличется на 216 МВт. По предварительным расчетам, это даст возможность выработать 1,7 млн кВт·час электрической энергии и 1,5 Гкал тепловой энергии в год.