O‘zbekistonda shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha umumiy quvvati 3100 MVtga teng bo‘lgan 7 ta loyiha amalga oshirilmoqda
• O‘zbekistonda shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha umumiy quvvati 3100 MVtga teng bo‘lgan 7 ta loyiha amalga oshirilmoqda
Reportaj: O‘zbekistonda shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha umumiy quvvati 3100 MVtga teng bo‘lgan 7 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
➖Navoiy viloyatining Tomdi tumanida quvvati 500 MVt bo‘lgan 1 ta (2023-yil yakunida ilk quvvatlar ishga tushiriladi);
➖Buxoro viloyatining Peshku va G‘ijduvon tumanlarida har birining quvvati 500 MVtdan bo‘lgan 2 ta (2024-yil yakunida ilk quvvatlar ishga tushiriladi);
➖Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qorao‘zak tumanida quvvati 100 MVt bo‘lgan 1 ta va Qo‘ng‘irot tumanida har birining quvvati 500 MVtdan bo‘lgan 3 ta shamol elektr stansiyasini qurish loyihalari amalga oshirilmoqda (2024-2026-yillarda ishga tushiriladi).

В Узбекистане реализуется 7 проектов по строительству ветряных электростанций общей мощностью 3100 МВт
• В Узбекистане реализуется 7 проектов по строительству ветряных электростанций общей мощностью 3100 МВт
Репортаж: В Узбекистане реализуется 7 проектов по строительству ветряных электростанций общей мощностью 3100 МВт.
➖1 ВЭС в Томдинском районе Навоийской области мощностью 500 МВт (первые мощности будут введены в эксплуатацию в конце 2023 года);
➖2 ВЭС в Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области по 500 МВт каждая (первые мощности будут введены в эксплуатацию в конце 2024 года);
➖1 ВЭС в Караузякском районе мощностью 100 МВт и 3 ВЭС в Кунгиратском районе Республики Каракалпакстан мощностью по 500 МВт каждая (будут введены в эксплуатацию в 2024-2026 гг.).