Energiya ta’minotini yaxshilash choralari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-may kuni hududlarda energiya ta’minoti va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish masalalari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda energiya manbalarini ko‘paytirish va ulardan tejab foydalanish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Oxirgi olti yilda 5 ming megavattdan ziyod yangi elektr quvvatlari yaratilgan. Joriy yilning yanvar-aprel oylarida qo‘shimcha 726 million kilovatt soat elektr ishlab chiqarilgan.
Shu bilan birga, bu yil 3 milliard 400 million kilovatt soat elektr tanqis bo‘lishi, yozning issiq kunlarida unga kunlik talab hozirgi 195 million kilovatt soatdan 255 million kilovatt soatga yetishi mumkin.
Yig‘ilishda ushbu talabni qoplash, elektr tarmoqlarining uzluksiz ishlashini ta’minlash choralari muhokama qilindi.
Mutasaddilar joriy yilda 2 ming megavatt quvvatli quyosh va shamol elektr stansiyalarini ishga tushirish, korxona, xonadon va ijtimoiy obyektlarda 1 ming 200 megavattli quyosh panellari o‘rnatish yuzasidan axborot berdi.
Davlatimiz rahbari bu ishlardagi qoloqliklarni tahlillar asosida ko‘rsatib o‘tdi. Masalaning ichiga kirmagan, sustkashlikka yo‘l qo‘ygan ayrim tuman va shahar hokimlariga “hayfsan” berildi.
Bu sohaga rag‘bat berish maqsadida Prezidentning “Yashil energiya” sertifikatlari tizimini joriy etishga oid qarori imzolangani e’lon qilindi. Bunda 1 iyuldan gidro elektr stansiyalarida ishlab chiqarilgan elektr energiyasi uchun “yashil” sertifikat beriladi. Ushbu tizim 1 oktyabrdan boshlab, barcha qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan olingan elektr uchun joriy qilinadi.
Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan barcha savdo va servis korxonalariga quyosh panellari uchun kredit to‘lovlarining 4 foizi qoplab beriladi. Xalqaro moliya tashkilotlaridan 100 million dollar jalb qilinib, aholi va tadbirkorlarga maqbul shartlarda ajratiladi.
Mutasaddilarga ushbu tizimni joriy qilib, aholi va tadbirkorlarni rag‘batlantirish, ijtimoiy soha va davlat idoralarida kichik quyosh panellari o‘rnatish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda elektr tarmoqlarini ta’mirlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bu borada Toshkent shahrida dastur qabul qilinib, ishlar boshlangan. Hozirga qadar 667 kilometr elektr tarmog‘i va 175 ta transformator yangilangan.
Viloyat hokimlariga elektr uskunalari va materiallar zaxirasini yaratish, bu yilga rejalashtirilgan ta’mirlash ishlarini 1 avgustgacha yakunlash vazifasi qo‘yildi. Buning uchun qo‘shimcha brigadalar tashkil etilib, malakali mutaxassislar jalb qilinadi.
Elektr ta’minotida uzilishlarning oldini olish uchun 1-iyundan boshlab, issiqlik elektr stansiyalariga bugungi kunga nisbatan 6 million kub metr ko‘p gaz yetkazib berilishi belgilandi. Sirdaryo viloyatida “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan qurilayotgan elektr stansiyasining birinchi 500 megavatti ham yozda ishga tushiriladi.
Shu yil 13 fevralda O‘zbekiston Prezidentining “Yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish sohasida davlat nazorati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori qabul qilingan edi. Bu borada qonunchilikka rioya etilishiga mas’ul Bosh prokuror o‘rinbosari lavozimi joriy qilinib, yaxlit nazorat tizimi yaratildi. Bugungi kunga qadar 250 milliard so‘mlik energiya resurslar noqonuniy ishlatilgani aniqlanib, zarar undirilgan.
Davlatimiz rahbari bu ishlarni davom ettirib, noqonuniy iste’molga barham berish shartligini ta’kidladi.
Energiyani tejash, ko‘mir qazib chiqarishni ko‘paytirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Sohadagi yana bir muhim masala – benzin va dizel yoqilg‘isi ta’minoti. Yurtimizga bu mahsulotlarni olib kelishga cheklovlar olib tashlangan. Joylarda 1 million tonna yoqilg‘ini saqlash sig‘imlari mavjud. Bundan foydalanib, har bir hudud benzin va dizel zaxirasini shakllantirishi kerakligi qayd etildi.
So‘nggi paytlarda elektromobillar ommalashmoqda. Mamlakatimizga shu yilning o‘zida 5 mingga yaqin transport olib kelindi. Bunga sharoit yaratish uchun berilgan imtiyozlarni qo‘llab, joylarda quvvatlash qurilmalarini ko‘paytirish zarurligi aytib o‘tildi.

Определены меры по улучшению энергоснабжения
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 мая состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению вопросов энергоснабжения и внедрения возобновляемых источников энергии в регионах.
В нашей стране вопросы расширения энергетического потенциала и рационального использования энергии возведены в ранг государственной политики. За последние шесть лет созданы новые генерирующие мощности на более чем 5 тысяч мегаватт. В январе-апреле текущего года выработано дополнительно 726 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
При этом ожидается, что в текущем году нехватка электроэнергии составит 3 миллиарда 400 миллионов киловатт-часов, а суточная потребность в жаркие дни предстоящего лета может возрасти с нынешних 195 миллионов до 255 миллионов киловатт-часов.
На совещании обсуждены меры по покрытию этого спроса и обеспечению бесперебойной работы электрических сетей.
Ответственные лица доложили о принимаемых мерах по запуску в этом году солнечных и ветряных электростанций мощностью 2 тысяч мегаватт, а также установке солнечных панелей мощностью 1,2 тысячи мегаватт на предприятиях, на крышах домов и социальных объектов.
Глава государства на основе конкретных цифр указал на недостатки в этой работе. Хокимам отдельных районов и городов, которые поверхностно относятся к этому вопросу, объявлен выговор.
Президент сообщил, что в целях стимулирования использования альтернативных источников энергии подписал постановление о введении системы сертификатов «Зеленая энергия». Так, с 1 июля гидроэлектростанциям будет выдаваться «зеленый» сертификат. Система будет применяться с 1 октября ко всей электроэнергии, выработанной из возобновляемых источников энергии.
За счет Фонда по поддержке предпринимательства всем предприятиям торговли и сервиса будут предоставляться компенсации 4 процентов кредитов, выделенных для установки солнечных панелей. От международных финансовых организаций будет привлечено 100 миллионов долларов для дальнейшего выделения льготных кредитов населению и предпринимателям.
Ответственным лицам поручено внедрить эту систему, стимулировать население и предпринимателей, государственные ведомства и социальные учреждения к установке малых солнечных панелей.
На совещании особое внимание было уделено ремонту электрических сетей.
Программа ремонтных работ осуществляется в городе Ташкенте. На сегодняшний день обновлено 667 километров электросетей и 175 трансформаторов.
Хокимом регионов дано указание создать запас электрооборудования и материалов, и к 1 августа завершить ремонтные работы, запланированные на текущий год. Для этого будут созданы дополнительные бригады и набраны квалифицированные специалисты.
В целях недопущения перебоев в подаче электроэнергии поставлена задача обеспечить к 1 июня тепловые электростанции дополнительным объемом газа в размере 6 миллионов кубометров. Этим летом также будут введена в эксплуатацию первая очередь мощностью 500 мегаватт электростанции, строящейся компанией «ACWA Power» в Сырдарьинской области.
13 февраля текущего года принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению эффективности государственного контроля в сфере использования топливно-энергетических ресурсов». В связи с этим введена должность заместителя Генерального прокурора, ответственного за соблюдение законодательства, и создана комплексная система надзора. На сегодняшний день выявлено незаконное использование энергоресурсов на сумму 250 миллиардов сумов, причиненный ущерб взыскан.
Глава государства подчеркнул необходимость продолжения этой работы и пресечения случаев незаконного потребления энергоресурсов.
Обсуждены также вопросы энергосбережения и увеличения добычи угля.
Немаловажное значение имеет вопрос стабильных поставок бензина и дизельного топлива. Сняты ограничения на ввоз этих продуктов в нашу страну. На местах имеются мощности для хранения 1 миллиона тонн топлива. Указано, что каждый регион, используя эту возможность, должен сформировать резерв бензина и дизтоплива.
В последнее время набирают популярность электромобили. С начала нынешнего года в страну было завезено около 5 тысяч таких транспортных средств. На совещании подчеркнута необходимость расширения условий для электрического транспорта с использованием созданных льгот и увеличения количества зарядных устройств на местах.