Maʼlumki, yozgi melioratsiya davrida ishlab chiqariladigan elektr energiyasini O‘zbekistonga eksport qilish amaliyoti 2018-yildan buyon mavjud bo‘lib, bu o‘z navbatida mamlakatimiz suv havzalariga kirib keladigan tabiiy suv oqimini oshirishga xizmat qiladi.
Shu munosabat bilan, 2023-yil 12-may kuni respublikamizda energetika va suv resurslari muvozanatini saqlash hamda isteʼmolchilarni elektr energiyasi bilan taʼminlanish maqsadida “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va “Barki Tochik” kompaniyasi o‘rtasida joriy yilning may-sentabr oylarida elektr energiyasini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi.

Начался сезонный импорт электроэнергии из Таджикистана
Известно, что с 2018 года действует практика экспорта электроэнергии, произведенной в летний мелиоративный период, в Узбекистан, что, в свою очередь, служит увеличению стока природных вод, поступающих в водоемы нашей страны.
В связи с этим, а также в целях поддержания баланса энергетических и водных ресурсов в нашей республике и обеспечения потребителей электроэнергией 12 мая 2023 года между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и компанией «Барки Точик» подписано соглашение на поставку электроэнергии в период май-сентябрь текущего года.