Xalqaro energetika forumi doirasida Energetika vazirligi va “Curtis” Xalqaro yuridik firmasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
• Xalqaro energetika forumi doirasida Energetika vazirligi va “Curtis” Xalqaro yuridik firmasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 18-may kuni “Tashkent Law Spring” xalqaro yuridik forumi hamda “O‘zbekiston neft va gazi — OGU 2023” 25-yubiley Xalqaro ko‘rgazmasi doirasida Energetika vazirligi Yuridik bo‘limi mas’ul xodimlari hamda “Curtis Mallet-Prevost Colt va Mosle LLP” Xalqaro yuridik firmasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Ma’lumot uchun: Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle LLP 1830-yilda tashkil topgan Nyu-York shahridagi mashhur xalqaro yuridik firma bo‘lib, uning dunyoning 19 ta shahrida (jumladan, Qozog‘istonda) ofislari mavjud hamda 250 dan ortiq o‘z sohasining yetuk huquqshunoslari mehnat qiladi. Yuridik firma davlat boshqaruv organlari manfaatlarini himoya qilishga ixtisoslashgan bo‘lib, yoqilg‘i-energetika kompleksida arbitraj ishlarini muvafaqqiyatli hal qila olgani bilan Amerika mintaqasida keng shuhrat qozongan.
Uchrashuvda Energetika vazirligi Yuridik bo‘limi boshlig‘i Farruhjon Fayziyev O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligidagi o‘zgarishlar, sohada amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlar haqida ma’lumot berdi. O‘zbekiston tomonidan investorlar uchun qonunchilik orqali yaratilgan afzalliklar xususida alohida tushuntirishlar berildi.
Uchrashuv davomida tomonlar uchun manfaatli sohalar bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Jumladan, sohaga oid model qonunlarni ishlab chiqish, arbitraj ishlarini hal etishdagi professional ishtirok bo‘yicha takliflar bildirildi.

В рамках Международного энергетического форума состоялась встреча представителей Минэнерго и Международной юридической фирмы «Curtis»
• В рамках Международного энергетического форума состоялась встреча представителей Минэнерго и Международной юридической фирмы «Curtis»
18 мая с.г. в рамках Международного юридического форума «Tashkent Law Spring» и 25-й юбилейной Международной выставки «Нефть и Газ Узбекистана - OGU 2023» состоялась встреча сотрудников Юридического отдела Министерства энергетики с представителями международной юридической фирмы «Curtis Mallet-Prevost Colt и Mosle LLP».
Для справки: Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle LLP — известная международная юридическая фирма в Нью-Йорке, основанная в 1830 году, имеющая офисы в 19 городах мира (включая Казахстан) и более 250 опытных юристов в своей области. Юридическая фирма специализируется на защите интересов органов государственного управления и получила широкую известность в американском регионе, успешно разрешая арбитражные дела в топливно-энергетическом комплексе.
На встрече начальник Юридического отдела Фаррухжон Файзиев проинформировал представителей «Curtis» о проводимых правовых реформах в сфере энергетики в Республики Узбекистан. Особые разъяснения были даны относительно преимуществ, создаваемых Узбекистаном для инвесторов посредством законодательства.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества в сферах, представляющих интерес для сторон. В частности, были внесены предложения по разработке модельных законов, касающихся сферы профессионального участия в разрешении арбитражных дел.