O‘zbekiston Prezidenti qo‘shma korkonalarni ishga tushirdi va Xitoy ishbilarmon doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashdi
• O‘zbekiston Prezidenti qo‘shma korkonalarni ishga tushirdi va Xitoy ishbilarmon doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga davlat tashrifi ikkinchi kuni doirasida qator ishbilarmonlik tadbirlari bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari XXR Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xe Lifen hamrohligida shu kunlarda Sian shahrida o‘tayotgan O‘zbekiston-Xitoy hamkorligi ko‘rgazmasiga tashrif buyurdi.
Delegatsiyalar ikki mamlakatning sanoat, infratuzilmani rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, fan, ta’lim va innovatsiyalar sohalaridagi kooperatsiyasiga bag‘ishlangan stendlarni ko‘zdan kechirdi. O‘zaro manfaatli sheriklik natijalari va rejalari, erishilgan yangi kelishuvlar, O‘zbekistonda amalga oshirish uchun tashrif arafasida maxsus ishlab chiqilgan istiqbolli investitsiya loyihalari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Ko‘rgazma doirasida Sian shahri hamda Sirdaryo, Toshkent, Jizzax va Samarqand viloyatlari o‘rtasidagi teleko‘prik orqali yangi qo‘shma loyihalarni tantanali ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ramziy tugmani bosib, jami 3,3 milliard dollarlik 15 ta loyihani - avtomobil va elektromobillar, qurilish materiallari, metalldan keng turdagi mahsulotlar, tibbiy buyumlar ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirdi va yangi korxonalar qurilishiga start berdi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Prezidenti Xitoy ishbilarmon, moliya va investitsiya doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda XXR Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xe Lifen, Xitoy Kompartiyasining Shensi muzofoti partqo‘mi kotibi Chjao Ide, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szin Litsyun, Xitoy xalqaro savdoga ko‘maklashish kengashi raisi Ren Xonbin hamda Xitoy milliy neft-gaz korporatsiyasi, Xitoy milliy kimyo-injiniring kompaniyasi, “China CAMC Engineering”, “BYD Auto Industry”, “Sungrow Power Supply”, “China North Industries Corporation”, “Xinjiang Hualing Group”, “China Aerospace Science and Industry Corporation”, “Huawei Technologies”, Xitoy taraqqiyot banki, Eksimbanki kabi 100 dan ortiq yirik kompaniya, korporatsiya, banklar, tijorat va moliyaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari davra suhbati shaklida o‘tkazilgan tadbir ishtirokchilarini samimiy qutlab, ushbu uchrashuv Xitoyning iqtisodiy markazlaridan birida, ko‘p asrlar avval Buyuk Ipak yo‘lini boshlab bergan qadim Sian shahrida o‘tayotgani ramzi ma’noga ega ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston Prezidenti keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikda misli ko‘rilmagan darajaga erishilganini alohida ta’kidladi.  O‘zaro tovar ayirboshlash ikki karra oshib, 9 milliard dollarni tashkil etgani qayd etildi. O‘zbekistonda o‘zlashtirilgan Xitoy investitsiyalari hajmi ilk bor 11 milliard dollarga yaqinlashdi.
Bugun mamlakatimizda Xitoy sarmoyasi ishtirokida 1,7 mingdan ortiq korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Energetika, neft-gaz, kimyo, tog‘-kon, to‘qimachilik va boshqa tarmoqlarda qator yirik qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Kuni kecha XXR Raisi Si Szinpin bilan o‘tgan muzokaralar sermahsul bo‘lgani, ular davomida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyatdan foydalanish, O‘zbekiston bozorida Xitoy kompaniyalari uchun qulay sharoitlar yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidentining tashrifi doirasida qo‘shma ishbilarmonlik tadbirlari ham muvaffaqiyatli o‘tkazilgani qayd etildi.
Jumladan, energetika, kimyo, metallurgiya, geologiya, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 25 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi yuqori texnologik sanoat, savdo va investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
«Bularning barchasi O‘zbekiston-Xitoy kooperatsiyasining yaqqol yutuqlaridan, o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga tomonlarning qiziqishi katta ekanidan dalolat», – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari uchrashuv ishtirokchilarining e’tiborini mamlakatimizdagi investitsiya muhiti tubdan yaxshilangani, investorlar uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratilganiga qaratdi.
O‘zbekistonda yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish va keyinchalik uchinchi mamlakatlarga eksport qilish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. Bu borada “yashil” energetika, kimyo, avtomobilsozlik, elektrotexnika, metallurgiya, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, sog‘liqni saqlash va boshqa tarmoqlar ayniqsa istiqbolli ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz Xitoy biznesini zarur ishlab chiqarish infratuzilmasi va barqaror bozor bilan bilan ta’minlashga, uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, loyihalarni birgalikda moliyalashtirishga tayyorligini bildirib, xitoylik ishbilarmonlarni ushbu noyob imkoniyatlardan foydalanishga chaqirdi.
Fikr almashish chog‘ida Xitoy korporatsiyalari, kompaniya va banklari rahbarlari O‘zbekiston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga qat’iy intilishini aytdi. Ustuvor sohalarda, ayniqsa yuqori texnologik va innovatsion ishlab chiqarishlarni tashkil etishda amaliy hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston vazirlik va idoralari rahbarlariga uchrashuvda ilgari surilgan tashabbuslarni shaxsiy nazoratga olish hamda ularni amalga oshirishning bosqichma-bosqich mexanizmlari va aniq muddatlari ko‘rsatilgan tegishli “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishni topshirdi.

Президент Узбекистана запустил совместные предприятия и встретился с ведущими представителями деловых кругов Китая
• Президент Узбекистана запустил совместные предприятия и встретился с ведущими представителями деловых кругов Китая
19 мая в рамках программы второго дня государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай состоялся ряд деловых мероприятий.
Глава нашего государства в сопровождении вице-премьера Государственного совета КНР Хэ Лифэна посетил Выставку узбекско-китайского сотрудничества, проходящую в эти дни в городе Сиане.
Делегации осмотрели стенды, посвященные кооперации Узбекистана и Китая в сферах промышленности, инфраструктурного развития, сельского хозяйства, науки, образования и инноваций. Им представлена подробная информация о результатах и планах взаимовыгодного партнерства, новых договоренностях и разработанных специально к визиту перспективных инвестиционных проектах, предлагаемых к реализации в Узбекистане.
На полях выставки в формате телемоста между китайским городом Сианем, Сырдарьинской, Ташкентской, Джизакской и Самаркандской областями нашей страны состоялась торжественная церемония запуска новых совместных проектов.
Президент Шавкат Мирзиёев нажатием символической кнопки запустил 15 производственных мощностей по выпуску автомобилей и электромобилей, строительных материалов, широкой линейки металлических изделий и проката, предметов медицинского назначения, а также возведению новых предприятий общей стоимостью 3,3 миллиарда долларов.
Затем Президент Узбекистана провел встречу с ведущими представителями деловых, финансовых и инвестиционных кругов Китая.
В мероприятии также приняли участие вице-премьер Государственного совета КНР Хэ Лифэн, секретарь парткома КПК провинции Шэньси Чжао Идэ, президент Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Цзинь Лицюнь, председатель Китайского совета по содействию международной торговле Рен Хонбин, а также руководители более 100 крупных компаний, корпораций и банков, таких как Китайская национальная нефтегазовая корпорация, Китайская национальная химико-инжиниринговая компания, China CAMC Engineering, BYD Auto Industry, Sungrow Power Supply, China North Industries Corporation, Xinjiang Hualing Group, China Aerospace Science and Industry Corporation, Huawei Technologies, Китайский банк развития, Эксимбанк, других коммерческих и финансовых учреждений.
Глава нашего государства, тепло поприветствовав участников мероприятия, проводимого в формате «круглого стола», отметил символичность встречи в древнем городе Сиане – одном из экономических центров Китая, откуда много веков назад начинался Великий шёлковый путь.
Президент Узбекистана особо отметил беспрецедентный уровень сотрудничества, достигнутый в последние годы между нашими странами. Отмечалось, что взаимный товарооборот вырос в два раза и составил 9 миллиардов долларов. Объём освоенных в Узбекистане китайских инвестиций впервые приблизился к 11 миллиардам долларов.
Сегодня в нашей стране успешно работает более 1,7 тысячи предприятий с участием китайского капитала. Реализуется целый ряд крупных совместных проектов в энергетической, нефтегазовой, химической, горнодобывающей, текстильной и других отраслях.
Выражено особое удовлетворение результатами плодотворных переговоров с Председателем КНР Си Цзиньпином, в ходе которых отдельное внимание было уделено вопросам использования двустороннего торгово-экономического и инвестиционного потенциала, а также создания благоприятных условий для китайских компаний на узбекском рынке.
Отмечено также успешное проведение в рамках визита Президента Узбекистана совместных деловых мероприятий.
В частности, достигнуты договорённости о реализации новых высокотехнологичных промышленных, торговых и инвестиционных проектов более чем на 25 миллиардов долларов в сферах энергетики, химии, металлургии, геологии, автомобилестроения, электротехники, строительства и других.
- Всё это ярко свидетельствует об очевидном успехе узбекско-китайской кооперации, высоком обоюдном интересе к углублению взаимовыгодного партнёрства, – подчеркнул Президент.
Глава государства обратил внимание участников встречи на кардинальное улучшение инвестиционного климата в нашей стране, максимально комфортные созданные условия для инвесторов.
Отмечено наличие в Узбекистане широких возможностей для организации совместных производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью и её дальнейшего экспорта на рынки третьих стран. В этом плане наиболее перспективными видятся отрасли «зелёной» энергетики, химии, автомобилестроения, электротехники, металлургии, сельского хозяйства, фармацевтики, здравоохранения и другие.
Президент Узбекистана пригласил китайских бизнесменов воспользоваться этими уникальными возможностями, подчеркнув готовность обеспечить китайский бизнес необходимой производственной инфраструктурой и стабильным рынком сбыта, оказывать ему всяческую поддержку и софинансировать проекты.
В ходе обмена мнениями руководители крупнейших китайских корпораций, компаний и банков подтвердили приверженность к дальнейшему развитию сотрудничества с Узбекистаном. Выражена готовность к расширению практического взаимодействия в приоритетных сферах, особенно по созданию высокотехнологичных и инновационных производств.
Глава нашего государства поручил руководителям министерств и ведомств Узбекистана взять осуществление прозвучавших инициатив под личный контроль, а также принять соответствующую «дорожную карту» с указанием пошаговых механизмов и конкретных сроков реализации.