Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish holati ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy muassasalar va davlat idoralarida qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish holati bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 16 fevraldagi qarori bilan bu boradagi ishlarni jadallashtirish bo‘yicha dastur qabul qilingan edi. Unga ko‘ra, joriy yilda ijtimoiy soha va davlat idoralarida 220 megavatt quvvatli quyosh panellarini o‘rnatish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda mutasaddilar shu boradagi ishlarning ijrosi yuzasidan axborot berdi.
Qayd etilishicha, bugungi kunda 107 megavatt quyosh panellari o‘rnatilgan. Yirik davlat kompaniyalarida ish yaxshi ketmoqda. Lekin ijtimoiy muassasalarda natijalar hali yetarli emas.
Masalan, oliy o‘quv yurti binolarida 36 foiz, maktablarda 33 foiz, tibbiyot muassasalarida 28 foiz panellar o‘rnatilgan. Hududlar bo‘yicha olganda, respublikada bu ko‘rsatkich qariyb 50 foizga yetgan. Ammo Toshkent shahrida qayta tiklanuvchi energiya manbalarini o‘rnatish darajasi rejaga nisbatan 26 foizni tashkil etmoqda.
Davlatimiz rahbari bu borada hali imkoniyatlar ko‘pligini ta’kidlab, ishlarni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Joriy yilda 2 ming megavatt quvvatli quyosh va shamol elektr stansiyalari ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, yaqinda O‘zbekiston Prezidentining Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi doirasida 4,4 milliard dollarlik, jami quvvati 4,8 gigavattga teng 11 ta quyosh va shamol stansiyalarini qurish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Рассмотрено состояние внедрения возобновляемых источников энергии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о состоянии внедрения возобновляемых источников энергии в учреждениях социальной сферы и государственных ведомствах.
Постановлением главы нашего государства от 16 февраля текущего года принята программа по ускорению внедрения возобновляемых источников энергии. Она предусматривает установку в этом году солнечных панелей мощностью 220 мегаватт в социальных и государственных учреждениях.
На совещании должностные лица доложили о ходе работы в этом направлении.
Отмечалось, что на сегодняшний день установлены солнечные панели общей мощностью 107 мегаватт. Крупные государственные компании проводят эти мероприятия в ускоренном темпе, однако в социальных учреждениях работа идет медленно.
Например, на зданиях вузов установлено 36 процентов от общего запланированного количества панелей, на зданиях школ - 33 процента, медицинских учреждениях - 28 процентов. По республике в целом показатель достиг почти 50 процентов. Но в городе Ташкенте внедрение возобновляемых источников энергии составляет 26 процентов от запланированного.
Глава государства подчеркнул, что есть много незадействованных возможностей и поручил ускорить работу.
В этом году планируется ввести в эксплуатацию солнечные и ветряные электростанции мощностью 2 тысячи мегаватт. Кроме того, недавно в рамках государственного визита Президента Узбекистана в Китайскую Народную Республику были достигнуты договоренности о строительстве 11 солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 4,8 гигаватт на сумму 4,4 миллиарда долларов.