Umumiy o‘rta ta’lim maktablarining bitiruvchi yoshlariga
Avvalo, mana shu quvonchli ayyomda yetuklik shahodatnomasini qo‘lga olib, mustaqil hayotga qadam qo‘yayotganingiz bilan barchangizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Sizlar orziqib kutgan 25-may sanasida mamlakatimizdagi 10 mingdan ziyod maktablarda “so‘nggi qo‘ng‘iroq”lar yangrab, qariyb 392 ming nafar yoshlarimiz qadrdon maktablari, mehribon ustozlari bilan xayrlashmoqda. Ayniqsa, 12 mingdan ortiq bitiruvchilarimiz o‘qishni oltin, 2 mingdan ziyodi kumush medal bilan yakunlayotgani bayram shukuhini yanada oshirmoqda.
Albatta, bularning barchasi nafaqat siz, aziz farzandlarimiz, balki biz – ota-onalar, ustoz-murabbiylar uchun ham g‘oyat quvonchli va hayajonli voqealardir.
Sizlarni zamonaviy ta’lim olib, kasb-hunar o‘rganib, jamiyatimizda munosib o‘rin egallashingiz uchun yangilangan Konstitutsiyamizda belgilangan beqiyos imkoniyatlar kutmoqda.
Hech shubhasiz, o‘z bilim va iste’dodini Vatanimizga munosib farzand bo‘lishdek maqsadlarga sarflashga bel bog‘lagan siz kabi yoshlar – yangi O‘zbekistonning oltin fondi, bebaho xazinasidir.
Aziz o‘g‘il-qizlarim!
Bugungi kunda jonajon Vatanimiz taraqqiyotida milliy yuksalish davri boshlanmoqda. Ayniqsa, ta’lim tizimini rivojlantirishga alohida e’tibor berayotganimiz sizlarga yaxshi ma’lum. Xususan, Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili deb nom olgan 2023-yilda maxsus davlat dasturini qabul qilib, soha rivojini yangi bosqichga ko‘tarish, o‘qituvchi va murabbiylarning jamiyatdagi o‘rni va obro‘-e’tiborini oshirish bo‘yicha ko‘plab chora-tadbirlarni amalga oshirmoqdamiz.
Hozirgi vaqtda yurtimizda 10 mingdan ziyod davlat umumta’lim maktablari, Prezident, ixtisoslashtirilgan va ijod maktablari bilan birga ko‘plab nodavlat, davlat-xususiy sheriklik shaklidagi maktablar faoliyat yuritmoqda.
Birgina o‘tgan yili 3,2 trillion so‘m mablag‘ hisobidan 807 ta maktabda qurilish va ta’mirlash ishlari amalga oshirildi. Bu yil esa o‘rta ta’lim maskanlariga 40 ming dona zamonaviy kompyuterlar, 442 ta komplekt robototexnika jihozlari va boshqa zarur ashyolar yetkazib berildi.
“Barkamol avlod” bolalar maktablari, bolalar va o‘smirlar sport maktablarida keng ko‘lamli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar amalga oshirilmoqda, yoshlarimiz o‘rtasida kitobxonlikni kuchaytirish, ularni adabiyot, san’at va sport to‘garaklariga faol jalb etish bo‘yicha izchil ish olib borilmoqda.
Ana shunday ishlarimizning samarasi sifatida yurtimiz o‘quvchilari joriy yilda mintaqaviy va xalqaro fan olimpiadalarda 2 ta oltin, 15 ta kumush, 27 ta bronza medallarini qo‘lga kiritgani, 6 nafar iste’dodli qizimiz Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga sazovor bo‘lgani barchamizni xursand qiladi.
Shuningdek, o‘quvchilarni maktab davridayoq kasbga ega bo‘lishlari uchun 11-sinfni hayotga yo‘llanma beruvchi sinf deb belgilab, yoshlarga kamida ikkita chet tili hamda tadbirkorlarni jalb qilgan holda bitta zamonaviy kasb o‘rgatish tizimi joriy qilinmoqda.
Hurmatli bitiruvchilar!
Keyingi paytda O‘zbekiston unib-o‘sib kelayotgan sizdek azmu shijoatli yoshlarimiz uchun ulkan imkoniyatlar mamlakatiga aylanib bormoqda. Yurtimizdagi 210 ta oliygoh, 330 ta kasb-hunar maktabi, qariyb 400 ga yaqin kollej va texnikumlar sizlarga o‘zingiz tanlagan sohalar bo‘yicha yetuk kadr va malakali mutaxassis bo‘lish uchun imkoniyat maydoni bo‘lib xizmat qiladi.
Talabalarning ishlab chiqarishdan ajralmagan holda o‘qib, oliy ma’lumot olishini ta’minlash maqsadida 154 ta oliygohda sirtqi, 15 ta oliygohda esa masofaviy ta’lim shakli faoliyat ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, davr talabidan kelib chiqib, yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘rgatadigan monomarkazlar, Ay-Ti va texnoparklar bunyod etilishi ularning o‘z bizneslari bilan shug‘ullanishiga xizmat qilmoqda.
Sizlarning jamiyatda munosib o‘rningizni egallashingiz uchun joylardagi hokimliklar, sektor rahbarlari, mahalla jamoatchiligi ham yaqin ko‘makchi va maslahatchi bo‘ladi. Bunday ezgu maqsad yo‘lida ularning eshiklari doimo sizlar uchun ochiqdir.
Ishonchim komilki, sizlar yaratilgan ushbu imkoniyatlardan foydalangan holda, kelgusida yurtimizdagi zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari, katta-katta firma va kompaniyalar, davlat va nodavlat tashkilotlarida mehnat qilib, o‘z bilim va malakangiz bilan mamlakatimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shasiz.
Bugun maktabni tugatib chiqayotgan yigit-qizlarimizning har biri el-yurtimizning mehri va e’tiborida bo‘lishini yana bir bor ta’kidlab aytmoqchiman.
Siz, aziz farzandlarimizni kelajakda yanada ulkan va mas’uliyatli marralar kutmoqda. Har biringiz hayotda munosib o‘rningizni topishingiz uchun biz bundan keyin ham bor kuch va imkoniyatlarni to‘liq ishga solamiz.
Men siz, aziz farzandlarimdan bir narsani so‘rayman: tinimsiz o‘qib, izlanib, zamonaviy bilimlarni egallashdan aslo to‘xtamang! Doimo vaqtning qadriga yetib, muntazam bilim va tajribangizni oshirib borsangiz, qat’iy belgilab olgan reja va maqsadlaringiz sari dadil harakat qilsangiz, albatta kelgusida katta muvaffaqiyatlarga erishasiz.
Sizlarning doimo marrani baland olib, yagona kuch bo‘lib harakat qilishingizga ishonaman. Sizlar bunga albatta qodirsiz.
Ana shunday sharafli va mas’uliyatli yo‘lda barchangizga ulkan yutuq va muvaffaqiyatlar, shaxsiy hayotingizda baxt va omad tilayman.

Выпускникам общеобразовательных школ
От всего сердца поздравляю всех вас с получением аттестатов зрелости и вступлением в самостоятельную жизнь.
В этот долгожданный день 25 мая более чем в 10 тысячах школ страны звучит «последний звонок», около 392 тысяч юношей и девушек прощаются с родной школой и любимыми учителями. Свыше 12 тысяч выпускников завершают школу с золотыми медалями, более 2 тысяч – с серебряными, что, несомненно, придает празднику особую, еще большую торжественность.
Это очень радостное и волнующее событие не только для вас, дорогие мои дети, но и, конечно, для нас – родителей, учителей и наставников.
На пути к современным знаниям, освоению востребованных профессий, обретению достойного места в обществе вас ждут безграничные возможности, которые закреплены в нашей обновленной Конституции.
Несомненно, такие молодые люди, как вы, стремящиеся использовать свои знания, таланты и потенциал, стать достойными сыновьями и дочерями Родины, являются золотым фондом, бесценным достоянием Нового Узбекистана.
Дорогие мои сыновья и дочери!
Сегодня в развитии нашей Родины начался период национального подъема. Как известно, мы уделяем особое внимание развитию системы образования. В 2023 году, объявленном Годом заботы о человеке и качественного образования, мы приняли специальную Государственную программу, реализуем комплекс мер, призванных вывести развитие сферы на новый уровень, усилить роль и статус учителей и наставников в обществе.
В настоящее время в нашей стране функционирует более 10 тысяч государственных общеобразовательных, Президентских, специализированных и творческих школ, множество негосударственных учебных заведений и школ в форме государственно-частного партнерства.
Только в прошлом году было построено и отремонтировано 807 школ на 3,2 триллиона сумов. В нынешнем году в средние общеобразовательные учреждения поставлено 40 тысяч современных компьютеров, 442 комплекта робототехники и другое необходимое оборудование.
В детских школах «Баркамол авлод», детско-юношеских спортивных школах проводятся масштабные духовно-просветительские мероприятия, осуществляется последовательная работа по повышению у молодежи интереса к чтению книг, ее активному вовлечению в кружки по литературе, искусству и спорту.
Отрадно, что в результате такой работы школьники страны в этом году на региональных и международных предметных олимпиадах завоевали 2 золотые, 15 серебряных, 27 бронзовых медалей, 6 наших одаренных девушек стали лауреатами Государственной премии имени Зульфии.
Для того, чтобы учащиеся уже в школьные годы могли обрести профессию, было определено, что 11-й класс должен давать путевку во взрослую жизнь, внедряется система обучения юношей и девушек не менее чем двум иностранным языкам и получения одной современной профессии с привлечением предпринимателей.
Уважаемые выпускники!
В последнее время Узбекистан открывает перед нашей целеустремленной и энергичной молодежью большие возможности. 210 высших образовательных учреждений страны, 330 профессиональных школ, около 400 колледжей и техникумов служат площадкой для вашего становления полноценными кадрами и квалифицированными специалистами в выбранных сферах.
В целях обеспечения получения высшего образования студентами без отрыва от производства в 154 вузах организованы заочная и в 15 вузах – дистанционная формы обучения.
Требованием времени стало создание моноцентров, IT и технопарков, где молодежь получает современные профессии и учится вести собственный бизнес.
Хокимияты на местах, руководители секторов, активы махаллей станут вашими советчиками и помощниками в том, чтобы вы могли занять достойное место в обществе. Ради такой благородной цели их двери всегда открыты для вас.
Уверен, что эффективно использовав созданные возможности, в будущем вы станете плодотворно трудиться на современных производственных предприятиях, в фирмах и компаниях, государственных и негосударственных организациях страны, своими знаниями и профессионализмом внесете большой вклад в процветание нашей Родины.
Еще раз подчеркну, что каждый юноша и каждая девушка, окончившие сегодня школу, будут окружены вниманием и заботой народа и государства.
Вас ждут еще более высокие и ответственные рубежи. Мы задействуем все свои силы и возможности, чтобы каждый из вас занял достойное место в жизни.
Прошу вас, мои дорогие юноши и девушки: неустанно учитесь, ищите и познавайте, овладевайте современными знаниями! Если вы будете ценить свое драгоценное время, постоянно совершенствоваться, уверенно идти к своим заветным мечтам, планам и целям, то обязательно достигнете больших высот.
Уверен, что вы всегда будете ставить перед собой высокую планку, сплотитесь на этом пути. Вам это по плечу.