Prezidentimiz huzurida o‘tkazilgan yig‘ilishda berilgan topshiriqlarni o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash maqsadida “Yashil Energiya” MCHJ tomonidan respublika hududlari bo‘ylab ijtimoiy va davlat obyektlari hamda boshqa tashkilotlar ehtiyojlari uchun kichik quvvatli quyosh fotoelektr stansiyalarini o‘rnatish ishlari jadal sur’atlarda boshlandi.
Xususan, Toshkent viloyatining Bo‘ka tumanidagi tibbiyot muassasasida 50 kVt, Oqqo‘rg‘on tumanidagi Prezident maktabida 20 kVt, Farg‘ona viloyatining Marg‘ilon shahridagi tibbiyot muassasasida 100 kVt, Andijon shahridagi 2 ta tibbiyot muassasasida 200 kVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyalari o‘rnatilmoqda.
Shuningdek, respublika hududlari bo‘ylab bu kabi boshqa ijtimoiy soha obyektlarida quyosh fotoelektr stansiyalarini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Prezidentimizning 2023-yil 16-fevraldagi PQ-57-son qaroriga muvofiq “Yashil Energiya” MCHJ tashkil etilgan.
Kompaniya davlat budjeti hisobidan moliyalashtiriladigan ijtimoiy soha va davlat obyektlari ehtiyojlari uchun qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini o‘rnatadi va ekspluatatsiya qilish ishlarini amalga oshiradi.

ООО «Яшил Энергия»: начаты работы по установке солнечных фотоэлектрических станций малой мощности
В целях своевременного обеспечения выполнения задач, поставленных на совещании у Президента Республики Узбекистан, ООО «Яшил Энергия» быстрыми темпами начаты работы по установке солнечных фотоэлектрических станций малой мощности для нужд социальных и государственных объектов и других организаций в регионах республики.
В частности, солнечные фотоэлектрические станции мощностью 50 кВт устанавливаются в медицинском учреждении Букинского района Ташкентской области, 20 кВт – в Президентской школе Аккурганского района, 100 кВт – в медицинском учреждении города Маргилан Ферганской области, 200 кВт – в 2 медицинских учреждениях города Андижана.
Также, установка солнечных фотоэлектрических станций осуществляется в других социальных объектах по всей республике.
Напоминаем, что ООО «Яшил Энергия» создано в соответствии с постановлением Президента от 16 февраля 2023 года №ПП-57.
Компания осуществляет установку и эксплуатацию установок возобновляемых источников энергии для нужд объектов социальной сферы и государственных объектов, финансируемых за счет средств государственного бюджета.