2023 yilning 25 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Hukumati, “Air Products” va “O‘zbekneftgaz” AJ o‘rtasida shartnoma imzolandi.
Shartnomada “Air Products” kompaniyasi tomonidan 1 milliard dollarlik investitsiya evaziga Qashqadaryo viloyatida barpo etilgan “Uzbekistan GTL” zavodga tabiiy gazni qayta ishlash qurilmasini sotib olish va ishlatish nazarda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yil 25 dekabr kuni Qashqadaryo viloyatining Gʻuzor tumanida sintetik suyuq yoqilg‘i ishlab chiqaruvchi – "Uzbekistan GTL” majmuasi ishga tushirilgan edi. Ushbu majmua dunyoda beshinchi hisoblanadi. Bunga qadar Qatar, Nigeriya, Janubiy Afrika va Malayziyada ham shunday yirik majmualar qurilgan.
“O‘sish sur’ati yuqori bo‘lgan mamlakat – O‘zbekistonda davlat ko‘magi bilan ushbu strategik hamkorlik orqali eng ilg‘or texnologiyalar va bilimlarimizni qo‘llash imkoniyatiga ega bo‘lamiz. Bu shartnoma “O‘zbekneftgaz” AJga yuqori sifatli arzon yoqilg‘i ishlab chiqarish imkonini beradi. Biz ushbu uzoq muddatli va barqaror sheriklikni rivojlantirishni kutmoqdamiz, shuningdek, O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasidagi hamkorliklarni rivojlantirish imkoniyatlaridan mamnunmiz", deb ta’kidladi "Air Products" kompaniyasining Direktorlar kengashi raisi, prezidenti va bosh direktori Seyfi Gasemi.
Shuningdek, "Air Products" kompaniyaning tajribasidan foydalanish orqali “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan tabiiy gazni chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlarni ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, mahsulot tannarxini pasaytirish, zararli chiqindilarni kamaytirishga erishiladi.
Ma’lumot uchun qayd etish joizki, "Air Products" kompaniyasi dunyodagi yetakchi sanoat gazi ishlab chiqaruvchilaridan biri hisoblanib, jahon bozorida 80 yildan ziyod vaqt davomida faoliyat yuritmoqda. Kompaniyaning asosiy faoliyati – atmosfera va texnologik gazlarni ishlab chiqarish va turli tarmoqlar, jumladan, neftni qayta ishlash va neft kimyosi uchun tegishli asbob-uskunalar ishlab chiqarishdan iborat.
Bundan tashqari, "Air Products" suyultirilgan gaz ishlab chiqarish texnologiyasi va uskunalarini yetkazib berish bo‘yicha jahonda yetakchi hisoblanadi, shuningdek, butun dunyo bo‘ylab turbomashinalar, membrana tizimlari va kriogen konteynerlarni yetkazib beradi.
Kompaniya 2022 yilda 50 dan ortiq mamlakatlarda 12,7 mlrd dollarlik sotuvlarni amalga oshirdi va joriy bozor kapitallashuvi taxminan 60 mlrd dollarni tashkil etdi. "Air Products" kompaniyasining maqsadi – atrof-muhitga foyda keltiradigan innovatsion yechimlarni yaratish, barqaror rivojlanish uchun ishlash, mijozlar, hamjamiyat va dunyo oldida turgan muammolarni hal qilish imkoniyatlarini qayta ko‘rib chiqishga qaratilgan..

«Air Products» инвестирует 1 млрд. долларов в промышленный комплекс АО «Узбекнефтегаз»
25 мая 2023 года между Правительством Республики Узбекистан, «Air Products» и АО «Узбекнефтегаз» состоялось подписание Инвестиционного соглашения.
Это соглашение предусматривает приобретение и эксплуатацию компанией «Air Products» установки по переработке природного газа в Кашкадарьинской области с объемом инвестиций в размере 1 млрд. долларов США.
Напомним, что 25 декабря 2021 года в Гузарском районе Кашкадарьинской области был запущен комплекс по производству синтетического жидкого топлива «Uzbekistan GTL». Данный комплекс является пятым в мире. До этого подобные крупные комплексы были построены в Катаре, Нигерии, ЮАР и Малайзии.
«Благодаря этому стратегическому приобретению в Узбекистане – стране с высокими темпами роста, опирающейся на сильную государственную поддержку, мы будем иметь возможность применить наши лучшие технологии и знания. Это позволит АО «Узбекнефтегаз» бесперебойно производить недорогое топливо высокого качества. Мы с нетерпением ждем развития этого долгосрочного и устойчивого партнерства и рады будущим возможностям в Узбекистане и регионе Центральной Азии», – отметил председатель совета директоров, президент и генеральный директор «Air Products» Сейфи Гасеми.
Используя опыт компании «Air Products» на заводе «Uzbekistan GTL» – в производстве продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки природного газа будет достигнуто повышение эффективности производства, снижение стоимости конечной продукции и сокращения вредных выбросов.
Следует отметить, компания «Air Products» входит в число ведущих мировых производителей промышленных газов и работает на рынке уже более 80 лет. Основное направление деятельности компании – производство атмосферных и технологических газов и сопутствующего оборудования для различных отраслей, включая нефтепереработку и нефтехимию.
Кроме того, «Air Products» является мировым лидером в области поставок технологий и оборудования для производства сжиженного природного газа, а также поставляет турбомашины, мембранные системы и криогенные контейнеры по всему миру.
Объем продаж компании в 2022 финансовом году составил 12,7 млрд. долларов США в более чем 50 странах, а текущая рыночная капитализация составляет около 60 млрд. долларов США. Цель компании «Air Products» – создавать инновационные решения, которые приносят пользу окружающей среде, работают на устойчивое развитие и переосмысливают возможности для решения задач, стоящих перед клиентами, сообществами и миром..