O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 14-martdagi 121-F-son Farmoyishi asosida aholi o‘rtasida kichik quvvatli quyosh fotoelektr tizimlaridan keng foydalanishni jadallashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan hamkorlikda “Quyoshli mahalla” maxsus tanlovini o‘tkazmoqda.
Mazkur tanlov quyosh panellarini o‘rnatish va undan foydalanishni jadallashtirish hamda ushbu ishlarni rag‘batlantirish, munosib taqdirlash va bu boradagi ilg‘or tajribalarni ommalashtirish, jamoatchilik orasida energiya resurslarni tejash, quyosh panellarini uy xo‘jaliklari budjetini oqilona yuritish uchun energiyadan samarali foydalanishning muhim tarkibiy qismlaridan biri sifatida talqin qilish, aholining e’tiborini qayta tiklanuvchi energiya manbalariga qaratish hamda energiya resurslariga nisbatan tejamkorlik madaniyatini shakllantirish maqsadida uyushtirilmoqda.
Tanlov nominatsiyalar bo‘yicha 2023-yil 1-iyundan 1-sentabrga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalla fuqarolari yig‘inlari miqyosida o‘tkaziladi hamda 14 ta hududning har biri bo‘yicha tanlovda qatnashuvchi nomzodlar o‘rtasida g‘oliblar aniqlanib, mukofotlanadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun mahalla fuqarolar yig‘inidagi aholi xonadonlariga o‘rnatilgan quyosh panellarining jami quvvati 150 kVtdan kam bo‘lmasligi va mahalla fuqarolari yig‘inlaridagi xonadonlarga quyosh panellari tanlov e’lon qilingan kundan boshlab, tuman(shahar) hokimligiga taqdim etish kuniga qadar davrda o‘rnatilgan bo‘lishi shart.
Tanlovda ishtirok etish ixtiyoriydir.
G‘oliblar quyidagi mezonga ko‘ra aniqlanadi:
bosh sovrin – quvvati 300 kVtdan;
1-o‘rin – quvvati 250 kVtdan;
2-o‘rin – quvvati 200 kVtdan;
3-o‘rin – quvvati 150 kVtdan kam bo‘lmagan quyosh panellarini birinchilardan bo‘lib o‘rnatgan hamda hududiy elektr tarmog‘iga ulanib ishlab turgan mahalla (qishloq, ovul) fuqarolari yig‘inlari orasidan.
Tanlov g‘oliblariga quyidagi mukofotlar topshiriladi:
respublika bo‘yicha bosh sovrin – belgilangan mezonga muvofiq bazaviy hisoblash miqdorining 1 200 barobari miqdorigacha bo‘lgan qiymatdagi elektromobil;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shaharlarning har birida:
birinchi o‘rin uchun – belgilangan mezonga muvofiq bazaviy hisoblash miqdorining 400 barobari miqdorigacha bo‘lgan qiymatdagi 10 kVt quvvatli quyosh fotoelektr tizimini o‘rnatib berish;
ikkinchi o‘rin uchun – belgilangan mezonga muvofiq bazaviy hisoblash miqdorining 200 barobari miqdorigacha bo‘lgan qiymatdagi 5 kVt quvvatli quyosh fotoelektr tizimini o‘rnatib berish;
uchinchi o‘rin uchun – belgilangan mezonga muvofiq bazaviy hisoblash miqdorining 100 barobari miqdorigacha bo‘lgan qiymatdagi 3 kVt quvvatli quyosh fotoelektr tizimini o‘rnatib berish.
Tanlov g‘oliblari tantanali ravishda taqdirlanadilar.
Batafsil ma’lumotni Energetika vazirligining https://minenergy.uz hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining http://www.mehnat.uz saytlari orqali olishingiz mumkin.
Quyida “Quyoshli mahalla” tanlovini o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizom, Respublika hududlarida “Quyoshli mahalla” tanlovini o‘tkazish sxemasi, Quyosh fotoelektr tizimi o‘rnatilganligi va foydalanishga topshirilganligi to‘g‘risida dalolatnoma bilan tanishing ⬇️

• ВНИМАНИЕ – КОНКУРС!
На основании Распоряжения Кабинета Министров от 14 марта 2023 года № 121-Ф в целях обеспечения широкого внедрения маломощных солнечных фотоэлектрических систем у населения, Министерство энергетики в сотрудничестве с Министерством занятости и сокращением бедности населения проводит специальный конкурс «Солнечная махалля».
Конкурс является важным компонентом, способствующим широкой популяризации передового опыта установки и использования солнечных панелей, поощрению данных работ путем присуждения соответствующих номинаций, эффективному использованию и экономии энергоресурсов среди населения, а также рациональному управлению семейным бюджетом.  Одной из основных целей проведения конкурса является привлечение внимания населения к возобновляемым источникам энергии и формирование культуры экономии энергоресурсов.
Конкурс проводится с 1 июня по 1 сентября 2023 года на уровне сходов граждан (махалли, аула, села) Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. Участие в конкурсе добровольное.
Для участия в конкурсе суммарная мощность солнечных панелей, установленных на домах граждан (махалли, аула, села) должна быть не менее 150 кВт. Учитываются солнечные панели, установленные со дня объявления конкурса и не позднее дня подачи заявления в районный (городской) хокимият.
Победителями признаются сходы граждан (махалли, аула, села), первыми установившие и подключившие к региональным электросетям солнечные панели суммарной мощностью:
Главный приз – 300 кВт;
1 место – 250 кВт;
2 место – 200 кВт;
3 место –150 кВт
Победители конкурса будут награждены следующими призами:
Главный приз по Республике – электромобиль, стоимостью до 1200-кратной суммы базовой расчетной величины (БРВ).
Призы в каждой из 14 областей Республики:
за первое место – установка солнечной фотоэлектрической системы мощностью 10 кВт стоимостью до 400-кратной суммы БРВ;
за второе место – установка солнечной фотоэлектрической системы мощностью 5 кВт стоимостью до 200-кратной суммы БРВ;
за третье место – установка солнечной фотоэлектрической системы мощностью 3 кВт стоимостью до 100-кратной суммы БРВ.
Победители конкурса будут награждены на торжественной церемонии.
Более подробную информацию Вы можете получить на веб-сайтах Министерства энергетики https://minenergy.uz и Министерства занятости и сокращения бедности http://www.mehnat.uz.
Положение о порядке проведения конкурса «Солнечная махалля», схема конкурса, форма акта по вводу в эксплуатацию солнечных фотоэлектрических систем приведены ниже: