Nima uchun Toshkent shahrining ko‘plab tumanlarida yo‘l qurilish ishlari olib borilmoqda?
Nima uchun Toshkent shahrining ko‘plab tumanlarida yo‘l qurilish ishlari olib borilmoqda? So‘nggi haftalarda Toshkent shahri tumanlarida ham yo‘l qurilish ishlari jadal olib borilayotganini ko‘rish mumkin. Bu elektr energiyasi ta’minoti barqarorligini oshirish maqsadida qilinmoqda, dedi hokimlik vakili.
Joriy yilda poytaxtimizda 903 kilometrli past kuchlanishli elektr kabellari almashtirilib, 228 ta transformator punkti yangilanadi. Bu kabi yirik masshtabdagi ish ilk marotaba amalga oshirilmoqda.
So‘nggi haftalarda Toshkentning ko‘plab tumanlarida yo‘l qurilish ishlari faol olib borilyapti. Xususan, ko‘chalar bo‘ylab kavlangan xandaqlarga yotqizilgan kabellar ko‘rinib turadigan beton lotoklar o‘rnatild.
Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari, poytaxt Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish bosh boshqarmasi boshlig‘i Shohruh Rahimjonovning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, bu boradagi ishlar O‘zbekiston Prezidentining 11 mart kuni imzolangan “Toshkent shahridagi iste’molchilarni energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash choratadbirlari to‘g‘risida"gi qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.
– Hozirgi paytda umumiy uzunligi 320 kilometr bo‘lgan uchastkalarda ishlar olib borilmoqda. Bu yerda 35-110 kV kuchlanishli kabel tarmoqlari yotqizilmoqda, – deydi Shohruh Rahimjonov. – Shuningdek, 5 ta yangi podstansiya qurilib, 4 ta podstansiya rekonstruksiya qilinmoqda.
“Qishda kuzatilgan holat takrorlanmasligi, yozda ommaviy uzilishlar bo‘lmasligi uchun ham katta ishlar bajarilyapti. Bunday keng ko‘lamli ishlar ilgari amalga oshirilmagan”, deydi suhbatdoshimiz.
Loyiha doirasida joriy yilda 903 kilometrli past kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari va 228 ta transformator punktini yangilash ko‘zda tutilgan. Umuman olganda, 2025 yilgacha bo‘lgan dastur doirasida 2969 kilometr past kuchlanishli tarmoqlar va 703 ta transformator punktini yangilash rejalashtirilgan.

Почему во многих районах Ташкента ведутся дорожные работы?
Последние недели в районах Ташкента можно видеть активные дорожные работы. В хокимияте рассказали, что это делается для улучшения стабильности поставок электроэнергии. В этом году обновят 903 км низковольтных линий электропередачи и 228 трансформаторов. Работы такого масштаба ведутся впервые.
Во многих районах Ташкента в последние недели ведутся активные дорожные работы: в длинных глубоких траншеях вдоль улиц установлены бетонные лотки, в которых видно проложенные кабели.
Заместитель хокима Ташкента — начальник Главного управления жилищно-коммунального обслуживания столицы Шохрух Рахимджанов сообщил «Газете.uz», что работы ведутся согласно мартовскому постановлению президента Узбекистана об обеспечении населения энергоресурсами.
В общей сложности сейчас работы ведутся на участках общей протяжённостью 320 км. Здесь прокладывается низковольтный кабель напряжением 35−110 кВ, сказал Шохрух Рахимджанов. Кроме того, строятся 5 новых подстанций и реконструируются 4 подстанции.
«Проводится огромная работа, чтобы не повторялась ситуация, которая наблюдалась зимой, чтобы летом не было массовых отключений. Такие масштабные работы раньше не проводились», — сказал Шохрух Рахимджанов.
Проект предусматривает обновление в текущем году 903 км низковольтных линий электропередачи и 228 трансформаторных пунктов. Всего в рамках программы до 2025 года намечено обновить 2969 км низковольтных линий и 703 трансформаторных пункта.