ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА ЯПОНИЯ БИЛАН ҲАМКОРЛИКНИ РИВОЖЛАНТИРИШ МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
Учрашув Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг декабрь ойида Японияга амалга оширадиган ташрифига тайёргарлик кўриш доирасида ташкил этилди.
Мулоқотда Ўзбекистон томони Япониянинг «Mitsubishi Corporation», «Yokogawa Corporation» ва «Marubeni Corporation» каби компаниялари билан истиқболли ҳамкорлик ўрнатилганини таъкидлади. Қайд этилдики, мамлакатнинг бугунги кундаги сиёсати илғор технологияларни жорий этиш орқали республиканинг энергетика соҳасига тўғридан-тўғри  инвестицияларни жалб этиш учун очиқдир.
Ўзбекистон Республикасининг газ-транспорт тизимини модернизация қилиш Дастурининг иккинчи босқичида «Marubeni Corporation» компанияси билан газ инфраструктура объектларида диспетчерлик, назорат қилиш ва бошқарув маркази (SCADA), «Yokogawa» компанияси билан эса АСУТП тизимини жорий этишнинг имкониятлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон томонидан, шунингдек «Навоий ИЭС» АЖда қурилаётган 4 та буғ-газ қурилмасини, «Сирдарё ИЭС»да давлат-хусусий шериклик тамойили асосида қурилаётган буғ-газ қурилмаси қурилиши каби лойиҳаларни молиялаштиришда ҳамкорлик қилиш таклифи билдирилди. Ушбу лойиҳалар электр энергетикаси соҳасининг салоҳиятини оширишга қаратилган бўлиб, бу борада эҳтиёт қисмлар етказиб бериш, доимий назоратлар учун техник маслаҳатлар бериш, шеф-муҳандислар тайёрлаш ҳамда буғ-газ қурилмалари бўйича масофавий назорат ўрнатиш йўналишларида ҳамкорлик қилиш мумкин.
Эслатиб ўтамиз, JICA маблағлари ҳисобидан Япония компаниялари бугунги кунда «Навоий ИЭС» ва «Тўрақўрғон ИЭС»да буғ-газ қурилмаларини қуриш каби энергетика соҳасидаги лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширмоқда.
Ҳозирги вақтда «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва «Mitsubishi Corporation» компанияси ўртасида таклиф этилаётган лойиҳаларнинг истиқболини ўрганиш асносида англашув Меморандумини имзолаш кутиляпти.
«Yokogawa Corporation» компанияси билан эса «Ўзбекнефтгаз» АЖ технологик жараёнларига автоматик бошқарув тизимларини жорий этиш бўйича англашув Меморандуми имзоланган. Айни пайтда томонлар бу борада битим имзолашга тайёргарлик кўрмоқдалар.
Томонлар Ўзбекистон Республикасининг газ-транспорт тизимини модернизация қилиш Дастурининг иккинчи босқичида газ инфраструктура объектларида диспетчерлик, назорат қилиш ва бошқарув марказини (SCADA) жорий этишда «Marubeni Corporation» компаниясининг иштироки имкониятларини ҳам кўриб чиқмоқдалар.

В Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Японии во главе с Генеральным директором Бюро по торгово-экономическому сотрудничеству Министерства экономики, торговли и промышленности Японии Шином Хосака.
В ходе встречи узбекской стороной отмечено перспективное сотрудничество с таким японскими копаниями как «Mitsubishi Corporation», «Yokogawa Corporation» и «Marubeni Corporation». Подчеркнуто, что проводимая в настоящее время политика страны открыта для привлечения прямых инвестиций в энергетический сектор республики на основе внедрения передовых технологий.
Обсуждена возможность реализации второй фазы Программы по модернизации газотранспортной системы Республики Узбекистан с внедрением центра диспетчеризации, мониторинга и управления объектами газовой инфраструктуры (SCADA) с компанией «Marubeni Corporation» и внедрения АСУТП с компанией «Yokogawa».
Узбекской стороной было также предложено сотрудничество в проектах, таких как финансирование строительства 4 установки ПГУ на АО «Навоийской ТЭС», сотрудничество в рамках проекта по строительству ПГУ на Сырдарьинской ТЭС на принципах ГЧП, проект по развитию потенциала электроэнергетического сектора, цель которого – поставка запасных частей, обслуживание, техническое консультирование для регулярных инспекций, подготовка шеф-инженеров и установка удаленного мониторинга ПГУ.
Добавим, что с участием японских компаний при финансировании ДЖАЙКА на сегодняшний день успешно реализованы проекты в энергетической отрасли по строительству парогазовых установок на Навоийской ТЭС и Туракурганской ТЭС.
В настоящее время АО «Узбекнефтегаз» совместно с «Mitsubishi Corporation» изучается перспективность предлагаемых проектов, в этой связи ожидается подписание Меморандума о взаимопонимании.
Уже заключен меморандум о взаимопонимании с компанией «Yokogawa Corporation» в области автоматизации систем управления технологическими процессами АО «Узбекнефтегаз». Стороны готовятся к подписанию рамочного соглашения.
Совместно рассматривается возможность участия «Marubeni Corporation» в реализации второй фазы Программы по модернизации газотранспортной системы Республики Узбекистан, с внедрением центра диспетчеризации, мониторинга и управления объектами газовой инфраструктуры (SCADA).