Press-tur: O‘zbekistonda ilk yirik quvvatli shamol turbinasi o‘rnatildi
Bugun, 13-iyun kuni Navoiy viloyatining Tomdi tumanida 500 MVt quvvatli shamol elektr stansiyasini qurish loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishtirish maqsadida Energetika vazirligi tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillari, jurnalist va blogerlar uchun press-tur tashkil qilindi.
Qayd etish kerakki, Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi tomonidan barpo etilayotgan mazkur yirik loyiha doirasida “Goldwind” kompaniyasining (Xitoy Xalq Respublikasi) birinchi 4,7 MVt quvvatli shamol turbinasi o‘rnatildi. Uning balandligi 97 metr, shamol parraklarining har biri esa 77 metrni tashkil qiladi.
Bugun yurtimizdagi ushbu birinchi yirik quvvatli shamol elektr stansiyasining dastlabki turbinasi muvaffaqiyatli o‘rnatilgani munosabati bilan tadbir tashkil qilindi.
Unda Energetika vazirligi, Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi, Zarafshon va Tomdi tumanlari hokimligi rahbariyati ishtirok etdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, mazkur yirik loyiha doirasida jami 111 ta shamol turbinasi o‘rnatiladi. Ushbu elektr stansiyasining ilk quvvatlari joriy yil yakunida ishga tushiriladi hamda u Markaziy Osiyodagi eng yirik shamol elektr stansiyasi bo‘lib hisoblanadi.
Stansiya to‘liq ishga tushirilgach, yiliga 1 mlrd 800 mln kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Buning natijasida yiliga 540 mln kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishilib, atmosferaga 720 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinadi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur yirik loyiha Prezidentimizning 2020-yil 22-dekabrdagi “Navoiy viloyatida quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish” investitsiya loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida amalga oshirilmoqda.
Press-tur jarayonida ommaviy axborot vositalari vakillariga ushbu loyiha, uning ahamiyati va istiqbollari haqida mutaxassislar tomonidan batafsil ma’lumot berildi.

Пресс-тур: в Узбекистане установлена первая крупная ветряная турбина
Сегодня, 13 июня, Министерство энергетики организовало пресс-тур для представителей СМИ, журналистов и блогеров с целью ознакомления с работами, проводимыми в рамках проекта строительства ветряной электростанции мощностью 500 МВт в Томдинском районе Навоийской области.
Следует отметить, что первый ветрогенератор мощностью 4,7 МВт компании «Goldwind» (КНР) был установлен в рамках этого крупного проекта, который строит компания «Masdar» из Объединенных Арабских Эмиратов. Высота данной ветряной турбины составляет 97 метра, а длина каждой лопасти — 77 метров.
Сегодня было организовано мероприятие в связи с успешным монтажом первой турбины первой в нашей стране масштабной ветровой электростанции.
В нём приняли участие руководство Министерства энергетики, компания «Masdar» Объединённых Арабских Эмиратов, Зарафшанского и Томдинского районов.
Как отмечалось на мероприятии, всего в рамках этого крупного проекта будет установлено ещё 111 ветряных турбин. Первые мощности ветряной электростанции будут введены в эксплуатацию к концу текущего года и станет самой крупнейшей ветряной электростанцией в Центральной Азии.
После ввода полной мощности, станция будет производить в год 1 миллиард 800 миллионов кВт/ч электроэнергии, что позволит сэкономить 540 миллионов кубометров природного газа в год и предотвратить 720 тысяч тонн вредных выбросов в атмосферу.
Напомним, что данный крупный проект реализуется на основании постановления Президента от 22 декабря 2020 года «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство ветряной электростанции мощностью 500 МВт в Навоийской области».
В ходе пресс-тура представителям СМИ была дана подробная информация об этом проекте, его важности и перспективах со стороны экспертов.