Tolimarjon IES: OAV vakillari uchun press-tur tashkil etildi
Unda OAV vakillari, jurnalistlar va blogerlar korxonada amalga oshirilayotgan yangi investitsiya loyihasi, quyosh fotoelektrstansiyasi hamda energotejamkor texnologiyalar bilan yaqindan tanishdilar.
Ishtirokchilar dastlab stansiyada bunyod etilayotgan umumiy quvvati 900 MVt bo‘lgan navbatdagi 2 ta bug‘-gaz qurilmasining qurilish ishlari olib borilayotgan maydonda bo‘ldilar.
Mazkur investitsion loyihaning umumiy qiymati 944, 87 million AQSH dollarini tashkil etadi. Ispaniyaning “Intecsa Ingeniera Industrial” S.A. va Yaponiyaning “Mitsubishi Corporation” kompaniyalari bosh pudratchi sifatida ish olib bormoqda.
Yangi investitsiya loyihasi qurilmalari ishga tushgach, korxona yiliga qo‘shimcha 7,2 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi hamda yuqori tejamkor texnologiyalarni qo‘llash hisobiga yiliga 520 million kubmetr tabiiy gaz tejalishiga erishiladi.
Shundan so‘ng, OAV vakillari korxonada o‘rnatilgan 1 MVt quvvatga teng quyosh fotoelektr stansiyasi va energiya tejovchi qurilmalar bilan ham tanishdilar.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, bugungi kunga qadar stansiyada o‘rnatilgan energiya tejovchi qurilmalar, quyosh fotoelektr stansiyalari hisobiga 420796 kVt/soat elektr energiyasi tejab qolindi va o‘z navbatida 44618 ming kubmetr tabiiy gaz iqtisod qilindi.
Press-tur yakunida stansiya ma’muriyati tomonidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan bir qator savollarga atroflicha javob oldilar.

Талимарджанская ТЭС: для представителей СМИ организован пресс-тур
В нем представители СМИ, журналисты и блогеры ознакомились с реализуемым новым инвестиционным проектом, солнечной фотоэлектрической установкой и энергосберегающими технологиями предприятия.
Участники вначале посетили площадку, где ведутся работы по строительству на станции очередных 2-х парогазовых установок общей мощностью 900 МВт.
Общая стоимость данного инвестиционного проекта составляет 944,87 млн. ​​долларов США. Испанская компания Intecsa Ingeniera Industrial S.A. и Mitsubishi Corporation of Japan работают в качестве генеральных подрядчиков.
После реализации нового инвестиционного проекта предприятие будет вырабатывать дополнительно 7,2 млрд. кВт.час электроэнергии в год, а за счет применения высокоэффективных технологий будет сэкономлено 520 млн. кубометров природного газа в год.
После этого представители СМИ ознакомились с солнечной фотоэлектрической установкой мощностью 1 МВт и энергосберегающими устройствами, установленными на предприятии.
Для информации необходимо отметить, что за счет установленных на станции энергосберегающих устройств, солнечных фотоэлектрических установках сэкономлены 420 796 кВт.час электроэнергии и 44 618 000 кубометров природного газа.
На пресс-конференции, проведенной администрацией станции в заключении пресс-тура, журналисты получили развернутые ответы на ряд интересующих их вопросов.