ЭКО-АКЦИЯ: БЎЗСУВ КАНАЛИНИНГ ҚИРҒОҒИ ТОЗАЛАНДИ
И.М. Губкин номидаги Россия нефть в газ университети (НГУ) филиалида бутун ўқув йили давомида Тошкент шаҳрида «Экология» фани доирасида ташкил қилинаётган экологик акциялар ўтказилади.
Шу кунларда институтнинг 25 талабаси шаҳарни ободонлаштириш бўйича эко-акцияда қатнашди. Тошкент кундан кунга эскирган қурилмалар, гаражлардан халос бўлиб бормоқда. Бўзсув канали қирғоғида ҳам вазият ана шундай эди: эски ёғоч қурилмалар бузиб ташланганидан сўнг ҳудуд қаровсиз ва ташландиқ ҳолатга тушиб қолган эди. Акция иштирокчилари қирғоқни чиқиндилар ва тошлардан тозалади. Каналга олиб борадиган йўл ҳам тартибга келтирилди.
Тадбирда пойтахтимизнинг «Ҳумо» хоккей клуби аъзоси Абдусамад Носиров ҳам иштирок этди. Унинг сўзларига кўра, масъулиятли мусобақадан олдин ушбу тадбир жанговор руҳини янада оширди.
Эко-акция ўтказилганидан сўнг тош ва қурилиш чиқиндилари уюлиб ётган тартибсиз жой озода қиёфага эга бўлди.
Бундай тадбирлар бутун мамлакатимиз бўйлаб йил давомида ўтказилади. Хусусан, 21 сентябрда Жаҳон озодалик куни нишонланган эди. Ўша куни кўнгиллилар табиат қўйнига чиқиб, дам олиш билан бирга ҳудудларни чиқиндилардан тозалаган. Ҳар йили республика бўйлаб хашарлар ўтказилади, дарахтлар экилиб, ҳудудлар ободонлаштирилади.

ЭКО-АКЦИЯ: РАСЧИСТИЛИ БЕРЕГ КАНАЛА БОЗСУ
В филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина в течение всего учебного года проводят экологические акции в городе Ташкенте, инициированные в рамках дисциплины «Экология».
На днях 25 студентов института вышли на эко-акцию по благоустройству города. Ташкент с каждым днем постепенно избавляется от устаревших пристроек, сараев и гаражей. Так было и на берегу канала Бозсу: после сноса ветхих деревянных строений территория приобрела запущенный и захламленный вид.
Участники акции расчистили берег от отходов и камней. Была освобождена от загрязнений и дорога ведущая к каналу.
На мероприятии принял участие и  член столичного хоккейного клуба «Хумо» Абдусамад Насиров. По его словам, это событие подняло боевой дух в преддверии ответственного матча.
После проведения эко-акции еще недавно захламленный участок с горами камней и строительного мусора был расчищен.
Подобного рода мероприятия проводятся в течение года по всей стране. Так 21 сентября отмечался Всемирный день чистоты, в который был организован выезд волонтеров на природу, совмещенный с очисткой территории и уборкой мусора. Ежегодно по всей республике проводятся хашары, сажаются деревья и облагораживаются территории.