Rossiya gazi O‘zbekistonga yetkazib beriladi
Bugun Sankt-Peterburg Xalqaro iqtisodiy forumida Rossiya gazini O‘zbekistonga yetkazib berish bo‘yicha shartnoma va respublika gaz uzatish tizimini Rossiya gazini qabul qilishga tayyorlash bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” imzolandi.
Hujjatlarni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev ishtirokida O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov hamda “Gazprom” OAJ Boshqaruvi Raisi Aleksey Miller imzoladi.
Rossiya gazini O‘zbekistonga Qozog‘iston hududi orqali eksport qilish 2023-yilning to‘rtinchi choragidan boshlanadi.

Российский газ будет поставляться в Узбекистан.
Сегодня на Петербургском международном экономическом форуме были подписаны Соглашение о поставках российского газа в Узбекистан, а также «Дорожная карта» по подготовке газотранспортной системы республики и подготовке к транспортировке.
Документы подписали Министр энергетики Республики Узбекистан Джурабек Мирзамахмудов и Председатель Правления ОАО «Газпром» Алексей Миллер с участием заместителя премьер-министра Республики Узбекистан Джамшида Ходжаева.
Экспорт российского газа в Узбекистан через территорию Казахстана начнётся в четвертом квартале 2023 года.